Wanna czy prysznic? Które rozwiązanie jest lepsze i dlaczego? Prześledziliśmy ich wady i zalety

Remont łazienki, a może projekt nowego domu? Stoisz przed trudnym wyborem pomiędzy wanną a prysznicem i wciąż nie wiesz na co się zdecydować? W tym materiale z pewnością znajdziesz odpowiedź... Czytaj dalej

30 maja 2017
Artykuł z kategorii: Łazienka, Wnętrza

Remont łazienki, a może projekt nowego domu? Stoisz przed trudnym wyborem pomiędzy wanną a prysznicem i wciąż nie wiesz na co się zdecydować? W tym materiale z pewnością znajdziesz odpowiedź i podejmiesz dobrą decyzję. Ciekawy? Czytaj dalej!

Funkcjonalność czy wygoda?

margines

Masz miejsce dla obu opcji? To świetnie! Przed Tobą pojawi się jedynie konieczność zdecydowania się na konkretne modele i po sprawie. W znacznie gorszej sytuacji znajdują się osoby, których przestrzeń łazienkowa jest ograniczona z wielu powodów i nie mogą sobie pozwolić na takie luksusy.

Dostosuj łazienkę wszystkich domowników

margines

Jeżeli mieszkasz w domku i Wasza rodzina jest spora, musisz uznać zdanie reszty domowników, bo oni też będą korzystać z łazienki. W przypadku rodzin z osobami starszymi, znacznie lepszym rozwiązanie będzie prysznic i to bez brodzika, by wyeliminować konieczność robienia dużych kroków. Wanna świetnie sprawdzi się dla rodzin gdzie są małe dzieci – łatwiej je wykąpać.

prysznic łazienka

Flickr.com CC 2.0 Jon Rawlinson

Prysznic, czyli szybko i wygodnie

margines

Dla osób które są w ciągłym biegu i niezwykle cenna jest dla nich każda minuta szczególnie poleca się prysznic. Dzięki natryskowi znacznie mniej czasu zajmują codzienne zabiegi pielęgnacyjne, a co za tym idzie, oszczędności idą w górę. Wśród pryszniców wyróżnia się kabiny wolnostojące, przyścienne, wnękowe i narożne. Kabiny narożne mogą przyjmować kształt kwadratu, prostokąta, półokręgu i pięciokąta.

Ściany kabiny prysznicowej mogą być wykonane ze zwykłego szkła, szkła hartowanego o różnym stopniu przezroczystości – od tych najbardziej przejrzystych, po matowe lub z ozdobnymi wykończeniami. Faktura szyb może różnić się od siebie pod wieloma względami – wypukłe elementy, nadruki, kolory. Wybór jest ogromny, wszystko zależy od Twoich upodobań.

Pamiętaj o wyborze odpowiedniego brodzika – niski próg znacznie lepiej sprawdzi się w domach z osobami starszymi ułatwiając im wchodzenie i wychodzenie. Drzwi kabin mogą otwierać się przesuwnie, harmonijkowo lub na oścież.

Wanna dla tych, którzy cenią sobie relaks

margines

Miejsce, w którym odpoczniesz po intensywnym dniu pracy – wanna! Doceniają ją zwłaszcza fani długiego wylegiwania się w wodzie i rodzice, którym w wannie jest znacznie lepiej umyć dziecko i dostarczyć mu przy tym trochę zabawy.

Rodzaje wanien

margines

W bogatej ofercie sklepów stacjonarnych i internetowych możesz znaleźć wiele rodzajów wanien, które z pewnością dopasują się do każdego, nawet najbardziej nietypowego wnętrza. Wanny prostokątne można montować pod ścianą, we wnękach i narożnikach. Obecnie wanny są wyposażone w wiele udogodnień np. hydromasaż, który jest niezwykle istotny zwłaszcza wśród osób, które pracują fizycznie lub mają dolegliwości związane z bólami kręgosłupa – rozluźnienie mięśni pozwala na zrelaksowanie zmęczonego ciała.

Dodatki dla obu wariantów

margines

Aby ułatwić korzystanie z wanny można zastosować np. stopnie lub podnóżki, które ułatwią wchodzenie i wychodzenie. Na półkach nawannowych można odłożyć potrzebne do pielęgnacji przedmioty lub ulubioną książkę. Zagłówki świetnie sprawdzą się jako element podnoszący komfort i przyjemność płynącą z kąpieli. W przypadku prysznica warto zastanowić się nad deszczownicą, która montowana jest w górnym panelu kabiny prysznicowej. Dodatkiem, który ułatwia higienę osób starszych są także antypoślizgowe krzesełka.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Wanna czy prysznic? Które rozwiązanie jest lepsze i dlaczego? Prześledziliśmy ich wady i zalety

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz