Wentylacja w domu jednorodzinnym. Mechaniczna czy grawitacyjna?

Czy stworzenie wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym wymaga przemyślanego projektu? Czym ta wentylacja grawitacyjna w zasadzie jest i w jaki sposób łączy się z odzyskiem ciepła? Na te i jeszcze... Czytaj dalej

26 czerwca 2017
Artykuł z kategorii: Instalacje, Instalacje wentylacyjne

Czy stworzenie wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym wymaga przemyślanego projektu? Czym ta wentylacja grawitacyjna w zasadzie jest i w jaki sposób łączy się z odzyskiem ciepła? Na te i jeszcze więcej pytań znajdziesz odpowiedź w poniższym, przygotowanym przez nas artykule.

Wentylacja grawitacyjna. Co to jest i do czego służy?

Działanie wentylacji grawitacyjnej opiera się na wykorzystaniu różnic ciśnień lub temperatur między tymi wewnątrz, a na zewnątrz budynku. Zgodnie z tym, co już podpowiada logika, im większa różnica, tym wentylacja jest bardziej intensywna, a więc skuteczniej działa. Nic więc dziwnego, że wentylacja grawitacyjna cechuje się największą skutecznością w okresie zimowym i letnim.

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Jej działanie odbywa się przy wykorzystaniu kominów z pionowymi kanałami wentylacyjnymi, którymi przemieszcza się powietrze z pomieszczeń, na przykład łazienki. Ruch ten sprawia, że podciśnienie w budynku rośnie i wraz z wydostaniem się na zewnątrz do środka domu dostaje się powietrze świeże – głównie za pomocą nawiewników oraz jakichkolwiek nieszczelności, które znajdują się w bryle domu.

wentylacja

Flickr.com CC 2.0 John Loo

Zagrożenia dla wentylacji grawitacyjnej. Owszem, istnieją

Głównym z nich jest… wiatr. Ten wiejąc potęguje przysłowiowe wysysanie powietrza z wnętrza domu przez komin wentylacyjny na zewnątrz, tworząc w ten sposób niekorzystne straty cieplne i wychładzając pomieszczenie. Jasne, problem ten możesz rozwiązać inwestując w kratki nawiewne lub specjalne nawiewniki wyposażone w ruchome przepustnice. To nie wszystko. Większość z domów boryka się z niewydajnością grawitacji, której powodem jest za mały ciąg kominowy, wysoki poziom wilgotności lub szczelna izolacja

Czy warto zainwestować w wentylację grawitacyjną?

Wentylacja grawitacyjna jest stosunkowo prosta w swojej budowie i nie wymaga dużego nakładu sił przy montażu. Właśnie ze względu na tę prostotę jest to rozwiązanie tanie, ale jednocześnie niezbyt efektywne. Niska wydajność latem, wysokie straty cieplne zimą, a przy tym brak kontroli nad samym procesem wymiany powietrza.

Wentylacja mechaniczna. Lepsza alternatywa?

Wentylacja mechaniczna opiera się na działaniu, w którym powietrze napływa do pomieszczenia, a usuwane jest z niego odpowiednimi kanałami. Ruch powietrza uzależniony jest od wentylatorów. Co to daje? Przede wszystkim kontrolę nad jej intensywnością, którą można uzależnić od panującej pogody.

Instalacja wentylacji mechanicznej jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, a jej projekt trzeba przemyśleć już na etapie budowy domu. Wymaga więc pewnego zdecydowania. Jest to również rozwiązanie stosunkowo droższe, przez co rzadziej spotykane. Czy lepsze od wentylacji grawitacyjnej? Na pewno, bo tak, jak już wcześniej napisaliśmy, pozwala na przejęcie całkowitej kontroli nad jej działaniem.

Nie wiesz, który rodzaj wentylacji sprawdzi się w Twoim domu? Cóż. Odpowiedź jest prosta. Jeśli dopiero zabierasz się za budowę swojego domu, weź pod uwagę wentylację mechaniczną. Naprawdę. A jeśli Twój dom jest już gotowy, a Ty dopiero teraz zauważyłeś potrzebę odpowiedniego przepływu powietrza i temperatury – pomyśl nad wentylacją grawitacyjną.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Wentylacja w domu jednorodzinnym. Mechaniczna czy grawitacyjna?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 3 ocen

Dodaj komentarz