Wideodomofony, komfort i bezpieczeństwo

Badania wskazują, iż sama obecność nieznajomego za drzwiami budzi niepokój. Zrozumiałe obawy spowodowane są niewiedzą, kim jest przybysz. Uczucia tego nie znają osoby, które zdecydowały się na instalację wideodomofonów. Czym... Czytaj dalej

3 sierpnia 2021
Artykuł z kategorii: Dom inteligentny, Instalacje, Nieruchomości

Badania wskazują, iż sama obecność nieznajomego za drzwiami budzi niepokój. Zrozumiałe obawy spowodowane są niewiedzą, kim jest przybysz. Uczucia tego nie znają osoby, które zdecydowały się na instalację wideodomofonów. Czym są i jakie mają zastosowanie? Zapraszamy do lektury.

Wideodomofony, zastosowanie 

Z pewnością wiele osób zetknęło się z sytuacją, kiedy po otwarciu drzwi ukazywał się ktoś, na czyją wizytę, delikatnie rzecz mówiąc, nie ma się ochoty. Niestety, nie było wcześniej możliwości sprawdzenia, kim jest owa osoba, co nie miałoby miejsca w przypadku posiadania wideodomofonu.

Istnieje też ewentualność wtargnięcia na teren posesji, klatki schodowej, lub zakładu pracy kogoś niebędącego tym, za kogo się podaje. W świetle danych statystycznych wskazujących na rosnącą brutalizację życia społecznego wideofony wydają się jedynymi strażnikami miru domowego, dobytku, zdrowia, a nawet życia.

Są pierwszą, niezwykle trudną do pokonania barierą, która zwykle zniechęca intruzów. Wideodomofon informuje użytkownika o tym, kto znajduje się na zewnątrz, czy rzeczywiście jest np. pracownikiem Poczty Polskiej, pozwala też dowiedzieć się, jaki jest powód wizyty. W efekcie użytkownik ma pełną informację, by ostatecznie zdecydować o otwarciu lub nie drzwi.

Wideodomofon, jak działa? 

Video domofon jest urządzeniem przesyłającym dźwięki i obraz do odbiornika mieszczącego się wewnątrz budynku. Jest to po prostu domofon z kamerą. Transmisja odbywa się w czasie rzeczywistym, innymi słowy, możliwa jest swobodna komunikacja słowna oraz ocena przybysza pod kątem wyglądu i zachowań niewerbalnych. Wszystko przy zachowaniu pełnej anonimowości odbiorcy. Z tych powodów wideofony, instalowane są przy bramach, furtkach lub drzwiach wejściowych.

Podstawowe elementy wideodomofonu:

  • Panel zewnętrzny
  • Panel wewnętrzny
  • Czytnik
  • Rejestrator

Panel zewnętrzny ma wbudowaną kamerę i mikrofon, co umożliwia jednokierunkowy przesył obrazu i dwukierunkową komunikację głosową. Przybysz swoją obecność sygnalizuje, wciskając odpowiednie przyciski.

Panel wewnętrzny wyposażony jest w monitor, mikrofon oraz głośnik. Gospodarz dokonuje dzięki nim analizę sytuacji, po czym decyduje o podjęciu konkretnych działań.

Czytnik ma za zadanie odblokowanie zamka poprzez odczytanie danych telemetrycznych z karty lub breloka. Próba nieautoryzowanego wejścia powoduje natychmiastową blokadę zamków.

Rejestrator służy do zapisywania zdarzeń zaistniałych w obrębie wideofonu, pod nieobecność gospodarza. Dzięki temu łatwo ustalić, kto i kiedy usiłował dostać się do wnętrza budynku. Forma i sposób zapisu danych jest zależna od modelu posiadanego wideodomofonu.

Funkcjonalność urządzenia nie ogranicza go tylko do obsługi jednej firmy czy gospodarstwa domowego. Niczym niezwykłym jest wideodomofon dwurodzinny

Do poprawnego działania niezbędne są oba panele. W ofercie przedstawionej przez sklep EC Systemznajdują się kompletne zestawy umożliwiające natychmiastowy montaż, bez potrzeby samodzielnego poszukiwania kompatybilnych podzespołów.

Warto przy okazji wspomnieć, iż zestawy można rozbudowywać, dodając kolejne urządzenia kontrolowane przez większą liczbę paneli zewnętrznych i wewnętrznych.

Wideodomofon IP czy zwykły?

W zależności od preferencji technicznych użytkownicy mogą też dokonać wyboru formy przesyłu danych. Może to być komunikacja IP, bądź oparta na okablowaniu obiektu. Obie technologie mają liczną rzeszę zwolenników i jak to bywa, wszyscy mają rację.

Tam, gdzie wymagana jest prostota instalacji i obsługi z pewnością skuteczniejsze będą wideofony IP. Nie wymagają tworzenia skomplikowanych punktów koordynacji, dostęp do nich jest możliwy za pośrednictwem każdego urządzenia komunikującego się z siecią internetową.

Z kolei w obiektach okablowanych, których zabezpieczenie wymaga szeregu dodatkowych funkcji oraz u osób skłonnych dokonać nieco większych inwestycji w bezpieczeństwo, bogate zestawy kablowe zadowolą nawet najbardziej wybrednych inwestorów.

Wymagają jednak odpowiedniej wiedzy technicznej i dobrze zaprojektowanej i wykonanej struktury energetycznej, pod kątem instalacji elektrycznych w budynku.

Wideodomofon, czy warto? H2

Pytanie postawione dość przewrotnie. Równie dobrze można by zapytać, czy warto poczuć komfort spokoju i bezpieczeństwa. To wszystko można mieć za niewielką cenę, która biorąc pod uwagę wiele lat użytkowania wideofonu, wydaje się wręcz znikoma.

W obiektach przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej inwestycja w bezpieczeństwo daje podstawę do pomniejszenia podstawy opodatkowania o cenę zakupu urządzeń. A zatem czy warto? Na to pytanie odpowiedź nasuwa się sama, prawda?

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Wideodomofony, komfort i bezpieczeństwo

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 2 ocen

Dodaj komentarz