Wierzba pleciona: jak szybko rośnie?
Wierzba pleciona jest całkiem powszechną rośliną ozdobną, która coraz częściej pojawia się w wielu ogrodach. Charakteryzuje się ona nie tylko pięknym, nietuzinkowym wyglądem, ale także relatywnie szybkim tempem wzrostu. Aby... Czytaj dalej
Wierzba pleciona jest całkiem powszechną rośliną ozdobną, która coraz częściej pojawia się w wielu ogrodach. Charakteryzuje się ona nie tylko pięknym, nietuzinkowym wyglądem, ale także relatywnie szybkim tempem wzrostu. Aby dowiedzieć się więcej na temat tego niezwykłego drzewa, koniecznie zapoznaj się z treścią poniższego wpisu.
Drzewko plecione z wierzby
Plecione wierzby w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością. Rośliny te zrobione są z gałązek wierzby, które zaplecione w odpowiedni sposób wsadzane są do donicy. Stanowią one niebanalną dekorację, którą umieścić można na tarasie, balkonie czy w ogrodzie. Plecione wierzby są roślinami wieloletnimi, co oznacza, że po pewnym czasie zaczynają się zakorzeniać. Gdy wierzba zacznie puszczać korzenie, można bez problemu wsadzić ją do gruntu i traktować jako drzewko ogrodowe, które może osiągnąć niebanalne rozmiary. W zależności od sposobu plecenia, gałązki wierzby mogą przybierać różne kształty i rozmiary. Na rynku znajdziemy rośliny w kształcie m.in. koszyka, wazonu czy ozdobnego jajka.
Wierzbę plecioną najlepiej jest przesadzić do gruntu dopiero wtedy, gdy zacznie ona się zakorzeniać. Istnieje jednak sposób dla niecierpliwych, który pozwala posadzić roślinę wcześniej. Jeżeli wierzba została zakupiona w donicy, to dobrym sposobem na wsadzenie jej w ziemię jest odcięcie dna naczynia i włożenie jej w ziemię w takiej postaci. Pozwoli jej to zachować swoistą strukturę oraz umożliwi prawidłowe zakorzenienie.
Przed sadzeniem należy przygotować miejsce pod wierzbę, które będzie odpowiednio nasłonecznione. Roślinę wsadzamy w dość duży otwór, który powinien być głęboki na około 50 cm i szeroki na 50-60 cm. Miejsce wokół rośliny należy dokładnie przysypać ziemią, a następnie mocno podlać wodą. Warto wiedzieć, że wierzby uwielbiają sowite podlewanie, dlatego posiadając taką roślinę w swoim ogrodzie należy koniecznie zadbać o jej codzienne nawodnienie. Gdy wierzba nie będzie odpowiednio nawilżona, to niestety bardzo szybko zacznie schnąć i umierać. Dobrze pamiętać również o regularnym przycinaniu listków wyrastających z „pnia” drzewka, aby kontrolować jego wzrost i zachować charakterystyczny kształt. Wierzba pleciona jest relatywnie łatwą do uprawy rośliną, która przetrwa pod okiem nawet początkujących ogrodników. Dobrze znosi ona mrozy i nie wymaga specjalnej ochrony w okresie zimowym.
Wierzba pleciona – kiedy sadzić?
W ogrodach najczęściej sadzimy tę roślinę wiosną lub wczesnym latem, lecz tak naprawdę możemy posadzić ją nawet na jesień – przed nadejściem pierwszych mrozów. Jeżeli zaczniemy pielęgnację wierzby wczesną wiosną, to już po 2-3 miesiącach będziemy mogli cieszyć się jej cudowną, rozbudowaną koroną, która w połączeniu ze splecionym pniem prezentować się będzie olśniewająco.
Podsumowując, wierzba pleciona to roślina ozdobna, która staje się coraz bardziej powszechna ze względu na jej nietuzinkowy wygląd, który naprawdę potrafi zaskoczyć. Charakteryzuje się relatywnie szybkim tempem wzrostu, ponieważ jej korona staje się niezwykle bogata już po zaledwie 2-3 miesiącach od rozpoczęcia pielęgnacji. Plecione wierzby są roślinami wieloletnimi, o które dbać będzie można przez naprawdę długie lata. Powyżej przedstawiliśmy szereg porad, wskazówek oraz informacji na temat rozwoju wierzby plecionej. Mamy nadzieję, że okażą się one przydatne i pomogą Ci w odpowiedni sposób zadbać o tę piękną, nietuzinkową roślinę.
Autor
- Biuro prasowe Polskie Budowlane
Latest entries
- Aranżacja salonu23 kwietnia 2024Urządzasz salon z aneksem kuchennym? Sprawdź, o czym pamiętać
- Budowa domu18 kwietnia 2024Bezpieczeństwo ma znaczenie. Dlaczego postawić na łączniki hermetyczne?
- Instalacje4 kwietnia 2024Na co zwrócić uwagę przed montażem pompy ciepła? 3 praktyczne wskazówki
- Budowa domu3 kwietnia 2024Domy modułowe – jakie mają zalety?
Wierzba pleciona: jak szybko rośnie?