Włókna polipropylenowe do betonu – jak stosować?

Współczesne budownictwo to branża o wysokim wskaźniku rozwoju technologicznego. Niemal każda budowa to dziś miejsce naszpikowane nowoczesnymi rozwiązaniami, sprzętem rodem z filmów SF. Nawet w niewielkiej siatce czy włóknie możemy... Czytaj dalej

Współczesne budownictwo to branża o wysokim wskaźniku rozwoju technologicznego. Niemal każda budowa to dziś miejsce naszpikowane nowoczesnymi rozwiązaniami, sprzętem rodem z filmów SF. Nawet w niewielkiej siatce czy włóknie możemy dostrzec lata pracy najlepszych inżynierów, którzy swoimi odkryciami pomagają budować nam szybciej, taniej i bezpieczniej. W tym artykule przyjrzymy się coraz popularniejszym włóknom polipropylenowym – nowoczesnym następcom tradycyjnej siatki do zbrojeń.

Włókna polipropylenowe czy siatka?

Podczas wylewki betonu, w głowach wielu kierowników budowy, inżynierów, pojawia się niemal hamletowskie pytanie: ustabilizować zbrojenie włóknem PP czy siatką? Zanim poszukamy odpowiedzi na to pytanie, warto określić, czym jest to nowoczesne włókno?

Zazwyczaj są to sploty fibrylowanych wiązek, wytworzone z granulatu polipropylenu, należą więc do tak zwanych włókien syntetycznych, tak często wykorzystywanych w innych branżach. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak technologie mogą łączyć branże z pozoru nieposiadające koneksji. Czy wiesz, że włókna wykorzystywane przez budowlańców znajdziesz także w dywanie, a nawet wykorzystuje się je w produkcji peruk?[1]. Skąd takie szerokie zastosowanie włókien PP? Przede wszystkim są to rozwiązania charakteryzujące się niezwykłą trwałością nawet małych elementów. Nie zapominajmy, że są także najlżejszymi włóknami na rynku. Dlatego doskonale sprawdzą się i w peruce, ale również jako składnik budowlanej wylewki.

Czas na odpowiedź, na pytanie: czy w mieszkankach konstrukcyjnych warto stosować nowoczesne włókna PP, czy może lepiej zaufać sprawdzonemu przez lata rozwiązaniu i wciąż stabilizować beton siatką? Otóż, wydaje się, że uzupełnione masy betonowej o elementy z polipropylenu to lepsze rozwiązanie. Dlaczego?

Takie włókna są bardziej odporne na działanie szkodliwych czynników chemicznych czy zewnętrznych. W ten sposób unikamy, tak częstego w przypadku tradycyjnej siatki, kruszenia się surowca pod wpływem masy betonowej. Cechują się także dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, co jest niezwykle ważne podczas prac budowlanych. Nie wspominając już, o ich dobrych właściwościach akustycznych i termicznych. Dlatego coraz częściej możemy przeczytać w branżowych artykułach o korzyściach płynących z zastosowania tego materiału w fibrobetonach – czyli kompozytach mających większą wytrzymałość na rozciąganie i ściskanie[2].

Ile włókna polipropylenowego do wylewki?

Na rynku znajdziemy wiele firm, które oferując nowoczesne budowlane rozwiązania, polecają wykorzystanie włókien PP. Jak jednak dobrać odpowiednią ilość materiału, by zyskać odpowiednią masę kompozytową?

Przede wszystkim musimy określić długość włókien polipropylenowych. Ich długość ma bowiem kluczowe znaczenie podczas planowania odpowiedniego zakupu. Przyjmuje się, że w klasycznej mieszance betonowej na jej 1m3 powinno się umieścić 0,6-1,0 kg włókien. Szczegółowe instrukcje producenta zawsze znajdują się na etykiecie produktu, więc warto tam zajrzeć w razie wątpliwości. Następnie należy dokładnie i równomiernie wymieszać zaprawę, by nie pozostawić grudek czy zlepionych włókien, które mogłyby niezwykle silnie zniwelować efekt wylewki. Warto wiedzieć, że wykorzystując płyty betonowe, należy zawsze pozostawić odpowiednią szczelinę dylatacyjną, która zapobiegnie niepotrzebnemu kruszeniu się betonu.

Niezwykła praktyczność włókien polipropylenowych oraz ich szerokie zastosowanie w wielu branżach daje nam pewność, że za jakiś czas klasyczne i nieporęczne siatki stalowe odejdą do lamusa, ustępując miejsca nowoczesnym rozwiązaniom. Dlatego warto zainteresować się współczesnymi zdobyczami technologii, by optymalizować nie tylko koszty, ale również czas wykonania inwestycji.

[1] Warto zobaczyć: https://sagatia.pl/kategoria-produktu/peruki-meskie/ [dostęp on-line: na dzień publikacji].

[2] Więcej o tym można przeczytać tutaj: https://bibliotekanauki.pl/articles/402675 [dostęp on-line: na dzień publikacji].

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Włókna polipropylenowe do betonu – jak stosować?

Oceń
Ocena 4/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz