Wybieramy wiertarkę – jak znaleźć odpowiednią?
Wiertarka to niezbędny element wyposażenia każdego warsztatu – zarówno dla profesjonalisty, jak i do amatorskich zastosowań domowych. Jaki model będzie odpowiedni? Poniżej kilka porad. Duży wybór rodzajów wiertarek Wiertarka to... Czytaj dalej
Wiertarka to niezbędny element wyposażenia każdego warsztatu – zarówno dla profesjonalisty, jak i do amatorskich zastosowań domowych. Jaki model będzie odpowiedni? Poniżej kilka porad.
Duży wybór rodzajów wiertarek
Wiertarka to narzędzie występujące w różnych typach. By wywiercić otwór w płycie meblowej lub karton-gipsie albo zawiesić dodatkową szafkę w kuchni, jest niezbędna. Do wyboru są różne rodzaje wiertarek – ręczne, udarowe, akumulatorowe, stołowe, wkrętarko-wiertarki, akumulatorowe czy też młotowiertarki.
Spośród tylu typów urządzeń można wymienić też wiele modeli, co dla amatorów może być problemem, gdyż nie wiedzą, jak wybrać wiertarkę odpowiednią do konkretnych potrzeb. Jej przeznaczenie będzie kluczowe. Postaramy się nieco rozjaśnić to zagadnienie.
Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając wiertarkę?
Prędkość obrotowa. Od niej zależy szybkość, z jaką wiruje wiertło koronowe. Ma duże znaczenie w przypadku wiercenia otworów w betonie, metalu lub w drewnie. Większość modeli pozwala na kontrolę prędkości obrotowej. Im wyższa prędkość, tym bardziej precyzyjne otwory można wywiercić.
Energia wiertarki (kJ). Dotyczy wiertarek udarowych, młotowiertarek i młotów elektrycznych. Im wyższa wartość energii uderzenia w metal, beton czy inny materiał, tym szybsza i sprawniejsza praca z twardymi materiałami. Minusem takich urządzeń jest mocny, czyli także ciężki silnik. Wpływa to z kolei na komfort i precyzję pracy.
Moc elektryczna. Moc znamionowa to moc w narzędziu silnika. Im będzie wyższa, tym większy można uzyskać moment obrotowy – taka jest ogólna zasada, są od niej także wyjątki, o których w tym miejscu nie będziemy jednak wspominać.
Ciężar. Ma bardzo duże znaczenie, zwłaszcza jeśli czeka nas żmudna i długa praca. Wyjątkowo ciężką wiertarką trudno operować i pracować precyzyjnie, poza tym po jakimś czasie można odczuwać poważny dyskomfort.
Jakość wykonania. Poszczególne wiertarki są produkowane z różnych materiałów – sprawdź, z czego wykonana jest obudowa, uchwyt i łączenia. Większość wiertarek produkuje się z ABS-u, czyli trwałego tworzywa sztucznego. Dzięki temu urządzenia są wytrzymałe i nie są bardzo ciężkie. Profesjonalne elektronarzędzia mają obudowy z odlewu metalu.
Jaką wiertarkę wybrać do domu?
Wiertarka udarowa będzie odpowiednia do precyzyjnych prac ogólnobudowlanych – jak m.in. wiercenie otworów w drewnie, cegle, pustakach, betonie czy metalu. Posiada człon udarowy, ale energia uderzenia w takim urządzeniu jest niewielka w porównaniu do innych urządzeń. Gwarantuje komfort, poręczność i precyzję oraz wysoką wytrzymałość i sprawdzi się do wielu zadań. Wiertarka udarowa będzie dobrym wyborem dla majsterkowicza, ale cenią i chętnie po nią sięgają także profesjonaliści.
Więcej na temat rodzajów, parametrów i zastosowań wiertarek znajdziesz tutaj: https://laczynasnapiecie.pl/blog/jaka-wiertarka-do-domu-i-nie-tylko.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Budowa domu9 września 2024Czym ogrzać domek letniskowy?
- Budowa domu6 września 2024Czym usunąć zielony nalot na elewacji?
- Budowa domu4 września 2024Deskowanie dachu czy warto?
- Dyskusje3 września 2024Czym usunąć biały nalot na fudze?
Wybieramy wiertarkę – jak znaleźć odpowiednią?