Wycinka drzew na własnej posesji, a regulacje prawne

Obszerny ogród przed domem, wielkie okna, ale mała ilość światła, która wpada do środka spowodowana zbyt dużym drzewem. To częsta sytuacja, która dotyka właścicieli domów jednorodzinnych lub innych nieruchomości. Generalnie powinniśmy dbać... Czytaj dalej

17 listopada 2021
Artykuł z kategorii: Ogród, Porady ogrodowe, Prawo budowlane
wycinka drzew

Obszerny ogród przed domem, wielkie okna, ale mała ilość światła, która wpada do środka spowodowana zbyt dużym drzewem. To częsta sytuacja, która dotyka właścicieli domów jednorodzinnych lub innych nieruchomości. Generalnie powinniśmy dbać o to, żeby nie wycinać drzew, zwłaszcza tych starszych, ale co w przypadku, kiedy uznamy za absolutnie konieczne wycięcie drzewa rosnącego na naszej posesji? Czy możemy dokonać tego bez uprzedniego zgłaszania w odpowiednim urzędzie? Czy tak zwana samowolka w takim przypadku jest dozwolona?

Kiedy musisz zgłosić wycinkę drzewa

Okazuje się, że nie możemy wyciąć drzewa rosnącego na naszej działce bez konkretnego powodu, choć też nie każdą wycinkę musimy zgłaszać. Wszelkie regulacje w tym zakresie określa ustawa o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. Ostatnia nowelizacja obejmująca proces wycinki drzew weszła w życie w dniu 17 czerwca 2017 r. 
Jeżeli chcemy wyciąć z naszej posesji drzewo, najpierw musimy ustalić jakie to drzewo i jakie są jego wymiary. To pozwoli nam określić czy na taką wycinkę wymagana jest zgoda. Jeśli tak, wówczas zgłaszamy fakt do odpowiedniego organu, czyli wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca zamieszkania. Brak zgłoszenia i zgody wiąże się z dotkliwymi karami finansowymi. 
Są jednak sytuacje, w których zgłoszenie nie jest konieczne. Przepisów dotyczących zgłaszania wycinki nie stosuje się w przypadku drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:


80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,

65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew oraz drzew owocowych, do których zaliczany jest również orzech włoski.

Na co uważać podczas wycinki drzew?

Jeżeli uzyskaliśmy zgodę na wycinkę lub jeśli nawet takowa nie jest konieczna, powinniśmy mimo wszystko pamiętać o kilku sprawach. Najważniejsza to okres lęgowy ptaków. Należy dokładnie sprawdzić czy w konarach drzew przeznaczonych do wycięcia nie bytują zagrożone gatunki ptaków. W sytuacji, gdy zlokalizujemy bytowanie zwierząt na drzewie obowiązani jesteśmy uzyskać zezwolenie na wycinkę od regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Nie dotyczy to okresu poza sezonem lęgowym, czyli od 16 października do końca lutego.

Jakie kary za wycinkę bez zezwolenia?

Jeżeli wytniemy drzewo bez koniecznego zezwolenia mogą zostać nałożone na nas sankcje finansowe. W jakich sytuacjach? Między innymi za usunięcie drzewa lub krzewu bez koniecznego zezwolenia, za usunięcie go z cudzej posesji, za zniszczenie drzewa lub krzewu czy też za usunięcie drzewa pomimo braku zgody odpowiedniego organu. Wysokość takiej kary uzależniona jest od rodzaju lub gatunku drzewa  oraz od jego obwodu na wysokości 130 cm i wynika z treści Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 3 lipca 2017 r. w sprawie wysokości stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://laczynasnapiecie.pl/blog/wycinka-drzew-na-dzialce

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Wycinka drzew na własnej posesji, a regulacje prawne

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz