Wykończenie mieszkania – jak się do tego zabrać?

Nabycie mieszkania w stanie surowym to marzenie wielu rodzin, a możliwość dostosowania wystroju i funkcjonalności do własnych potrzeb jest bardzo kusząca. Takie mieszkanie ma ogromny potencjał, może stać się przytulnym,... Czytaj dalej

30 sierpnia 2017
Artykuł z kategorii: Wnętrza

Nabycie mieszkania w stanie surowym to marzenie wielu rodzin, a możliwość dostosowania wystroju i funkcjonalności do własnych potrzeb jest bardzo kusząca. Takie mieszkanie ma ogromny potencjał, może stać się przytulnym, industrialnym loftem wykończonym w stylu skandynawskim, lub klasycznym rodzinnym gniazdkiem.

Nie bez przyczyny, wiele osób poszukuje właśnie takiego rozwiązania, niewykończone mieszkanie to przecież nieograniczona swoboda wyboru kolorystyki, mebli, czy też dodatków. Pojawia się jednak pytanie, jak zabrać się do tego procesu, aby efekt był w pełni zadowalający? Jest kilka opcji do wyboru. Nabywcy mogą powierzyć sprawę wykończenia mieszkania specjalistom, którzy najlepiej wiedzą, jak zabrać się do poszczególnych efektów pracy lub zrobić to samodzielnie.

nowe mieszkanie

Fotografia Polskie Budowlane

Mieszkanie w stanie deweloperskim – problem czy błogosławieństwo?

Nabywając mieszkanie od dewelopera, mamy świadomość, że nie będzie to lokum, w którym można od razu zamieszkać. Warto dowiedzieć się przed kupnem, ile pracy trzeba jeszcze włożyć, aby kompletnie wykończyć mieszkanie. Lokum w stanie deweloperskim to najczęściej ściany przygotowane do malowania, ewentualnie instalacje grzewcze. Resztę można dowolnie dopasować do własnych preferencji oraz oczekiwań. Mieszkanie w tak zwanym surowym stanie daje naprawdę wiele możliwości stworzenia lokum, które będzie spełnieniem marzeń. Nabywca taki nie musi martwić się, jak wyglądała przeszłość takiego miejsca, nie mam tutaj starych tapet, boazerii oraz podłóg, które trzeba zrywać. Mieszkanie do wykończenia to jednak także spore wyzwanie, które może okazać się zbyt trudne, by dać sobie z nim radę w pojedynkę.

Od czego zacząć wykańczanie mieszkania?

Niezależnie, czy będziemy pracować samodzielnie, a może zlecimy wykończanie lokum profesjonalistom, należy pamiętać o szczegółowym planie. Warto przed przystąpieniem do robót przygotować specjalny projekt, który będzie, chociażby pierwszym zarysem przyszłego mieszkania. Pierwszymi działaniami na liście prac do wykonania, powinno być założenie drzwi. Taki zabieg przeprowadza się najpierw, aby nie porysować już pomalowanych ścian. Następnie warto zabrać się do malowania, aby zakończyć prace z farbą przed wniesieniem mebli czy położeniem podłogi. Warto przystępować do pracy po głębszym namyśle, aby nie popełniać popularnych błędów przy remoncie. Trzeba już na samym początku porządnie zastanowić się, czy nie będziemy wprowadzać istotnych zmian, których później nie sposób już zmodyfikować. Kolejnym krokiem będzie położenie podłogi w salonie oraz płytek czy kafelek w łazience lub kuchni i wniesienie mebli, a także montaż urządzeń AGD i RTV.

Samodzielna praca czy doświadczenie fachowców?

W zależności od wielkości mieszkania, naszych umiejętności oraz budżetu, którym dysponujemy, wykończenie mieszkania możemy przeprowadzić samodzielnie lub zlecić tę pracę fachowcom. Samodzielna praca to duże wyzwanie oraz odpowiedzialność, jednak przy dobrej organizacji pracy oraz dużych zdolnościach, można temu podołać. Jest wiele sposobów, aby funkcjonalnie i ekonomicznie wyremontować lokum w stanie deweloperskim. Dobrą opcją jest jednak skorzystanie z wiedzy i doświadczenia fachowców, którzy przygotują atrakcyjny projekt, dostosowany do potrzeb oraz oczekiwań nabywców, oraz pokierują pracami ekipy remontowej. Taka opcja gwarantuje profesjonalną usługę oraz kompleksowe wykończenie mieszkania od A do Z. Duże znaczenie, przy podjęciu decyzji o zatrudnieniu projektanta wnętrz lub ekipy remontowej, ma budżet, którym dysponujemy oraz czas. Ekipa remontująca wykona swoją usługę w stosunkowo krótszym czasie, natomiast praca samodzielna może zająć długie miesiące. Trzeba także pamiętać, że oprócz ceny i czasu wykonania, liczy się także jakość. Mieszkanie musi być przede wszystkim dobrze wykończone, bezpieczne i funkcjonalne. Warto więc przekalkulować wszystkie dostępne opcje i wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Na sam koniec

Zlecając wykończenie mieszkania specjalnej ekipie budowlanej, nasza rola ogranicza się do nadzorowania prac oraz zadbania o najistotniejsze elementy. Otrzymując gotowe mieszkanie, możemy je samodzielnie udekorować, zgodnie z własnymi preferencjami. Dużą rolę w każdym lokum odgrywają także dodatki, które tworzą przyjemną, rodzinną atmosferę. Kiedy wszystkie najważniejsze prace remontowe zostały już wykonane, a mieszkanie jest niemal gotowe, aby w nim zamieszkać, pozostają nam jedynie czynności dekoracyjne. Musimy więc powiesić obrazy czy ramy ze zdjęciami, ustawić rośliny, zadecydować o ostatecznym położeniu mebli i dobrać tekstylia, korespondujące z kolorystyką ścian. Warto od początku do końca trzymać się ustalonego wcześniej planu, aby także te czynności nie wywoływały niepotrzebnego stresu.

Samodzielne wykończenie mieszkanie to duże wyzwanie. Powierzenie wykończenia ekipie remontowej ma wiele plusów, jednak wiąże się z większymi kosztami. Warto rozważyć wiele opcji, aby wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb domowników. Plan, dobra organizacja i spokój to najlepszy sposób, aby sprawnie wykończyć nowe mieszkanie.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Redaktor naczelny
Jest doświadczonym redaktorem serwisu budowlanego. Specjalizuje się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Agata jest zaangażowana w swoją pracę i dąży do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania swoich czytelników.

Polskie Budowlane biuro@paq-studio.com
Oceń ten artykuł

Wykończenie mieszkania – jak się do tego zabrać?

Oceń
Ocena 4.8/5 na podstawie 6 ocen
  1. Michał Surman pisze:

    Witam,
    Czy podpisać umowę z ekipą remontową i określić w niej termin realizacji i zakres prac jakie maja wykonać? Czy bezpieczniej jest siedzieć z nimi non stop w mieszkaniu i ich kontrolować na bieżąco?

  2. Tomek pisze:

    Ja nie dałbym rady sam wykończyć mieszkania – mam mało czasu, i problemy z kręgosłupem. Wynająłem firm, która zajmuje ie tym kompleksowo (wycięta-nazwa-firmy) i nie żałuję – zrobili to idealnie, wystarczyło wstawić meble i mieszkać 🙂

Dodaj komentarz