Wylewka samopoziomująca

Przyspiesza prace remontowe, zmniejsza zużycie materiałów wykończeniowych, ułatwia układanie płytek i paneli. Wylewka samopoziomująca to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na szybkim wykonaniu prac wysokiej jakości. Jak w pełni... Czytaj dalej

22 maja 2020
Artykuł z kategorii: Budowa domu

Przyspiesza prace remontowe, zmniejsza zużycie materiałów wykończeniowych, ułatwia układanie płytek i paneli. Wylewka samopoziomująca to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na szybkim wykonaniu prac wysokiej jakości. Jak w pełni wykorzystać jej zalety?

Wylewka samopoziomująca – kiedy ją stosować?

Wylewki samopoziomujące sprawdzą się wszędzie tam, gdzie konieczne jest uzyskanie idealnie równego, gładkiego i wytrzymałego podłoża. Umiejętne położenie wylewki, którą nazywa się też masą lub podkładem samopoziomującym, pozwala na uzyskanie równej i gładkiej warstwy o pożądanej grubości – od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Dzięki temu można wykorzystać wylewkę samopoziomującą do wyrównania i wypoziomowania podłoża lub do podniesienia jego poziomu, np. w przejściu między korytarzem a pokojem.

Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Fachowcy cenią wylewki nie tylko za ich właściwości samopoziomujące. Dobre produkty dają podłoże o wysokiej wytrzymałości i zmniejszają zużycie klejów do mocowania płytek, paneli czy wykładzin. Znacznie ułatwiają także ich układanie. To skraca czas pracy i pomaga zredukować koszty materiałów budowlanych. Zmniejsza się również ryzyko późniejszych uszkodzeń podłogi i reklamacji przez użytkowników.

Wylewka samopoziomująca. Wydajność

To, ile zużyjemy wylewki poziomującej, zależy oczywiście od grubości warstwy, jaką chcemy ułożyć. Wykonawcy często stosujący wylewki samopoziomujące wiedzą, że do wykonania 1-milimetrowej warstwy o powierzchni jednego metra kwadratowego, należy kupić od 1,5 do 1,7 kg produktu. Warto jednak pamiętać, by przed użyciem zakupionego produktu, zwrócić uwagę na szczegółowe dane na opakowaniu. Wydajność wylewki samopoziomującej może różnić się w zależności od marki i rodzaju produktu.

Jak zaplanować ułożenie wylewki samopoziomującej?

Układanie masy samopoziomującej nie wymagają dużego doświadczenia, lecz jedynie odpowiedniej staranności przy jej stosowaniu, np. przy odmierzaniu wody zarobowej i mieszaniu produktu. Z powodzeniem mogą ją układać osoby nawet z niewielką praktyką budowlaną.

Przed rozpoczęciem pracy należy zaplanować kolejność działań i ustalić, ile osób będzie potrzebnych do prawidłowego zastosowania wylewki. Prace najlepiej wykonywać co najmniej w dwie osoby, a jeśli powierzchnia jest duża, warto zebrać nawet większy zespół. Właściwości samopoziomujące dają bowiem pożądane efekty tylko wtedy, gdy ułożymy materiał i zakończymy obróbkę na określonej powierzchni odpowiednio szybko, tj. w ciągu ok. 10-20 minut od wymieszania podkładu. Po upływie tego czasu, zaprawa zaczyna się wiązać i znacząco spada jej tzw. rozpływność. Niemożliwe więc będzie uzyskanie idealnie równej i poziomej warstwy.

Jak przygotować podłoże?

Bardzo ważnym elementem prac jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Należy usunąć wszystkie niezwiązane warstwy lub takie, które będą ograniczać przyczepność wylewki oraz starannie odkurzyć całą powierzchnię. Wokół ścian i słupów ułożyć dylatację obwodową (np. przykleić taśmę dylatacyjną z pianki PE). Następnie powinno się zagruntować podłoże odpowiednim preparatem (np. Baumit Grund dla podłoży chłonnych).

Baumit Nivello Centro

Wskazówka: w przypadku większych nierówności konieczne będzie przeprowadzenie tzw. niwelacji podłoża. Zabieg ten polega na wyznaczeniu poziomu, do którego w poszczególnych miejscach trzeba ułożyć wylewkę, aby finalnie otrzymać równe podłoże. Tak powstałe znaczniki (repery), określają precyzyjnie grubość wylewki.

Nawet jeżeli nie masz dużego doświadczenia możesz z bardzo dobrym efektem finalnym ułożyć wylewkę samopoziomującą. Wykorzystaj najlepsze masy samopoziomujące: wybierz Baumit Nivello Quattro lub Baumit Nivello Centro.

Wylewka samopoziomująca. O tym musisz pamiętać!

  • Pracuj w temperaturze powietrza od +10 do +25°C. Zadbaj, by temperatura podłoża nie różniła się od niej znacząco (w przypadku jastrychów i posadzek cementowych minimalna temperatura to +5°C).
  • Do mieszania wykorzystuj czystą, zimną wodę i czyste, suche narzędzia.
  • Suchą zaprawę wsypuj do wody – nigdy odwrotnie!
  • Wentyluj pomieszczenie w sposób grawitacyjny. Unikaj przeciągów. Podczas układania i wstępnego wiązania nie włączaj klimatyzacji.
  • Świeżo ułożoną wylewkę samopoziomującą chroń przed zbyt szybkim wysychaniem spowodowanym np. przez bezpośrednie nasłonecznienie, ogrzewanie itp.

Jeśli jesteś mało doświadczony, skorzystaj z porad ekspertów. Skontaktuj się ze specjalistami firmy Baumit lub odwiedź stronę internetową firmy, by dobrze przygotować się do samodzielnego stosowania wylewki samopoziomującej.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Wylewka samopoziomująca

Oceń
Ocena 4.4/5 na podstawie 15 ocen

Dodaj komentarz