Wymienniki ciepła, zasobniki i bufory ciepła – różnice w budowie i zastosowaniu urządzeń

Fotografia na licencji Adobe Stock Co prawda większość źródeł energii cieplnej czy elektrycznej dalej stanowią paliwa kopalne, ale z roku na roku na popularności zyskują rozwiązania proekologiczne pozwalające korzystać z... Czytaj dalej

Fotografia na licencji Adobe Stock

Co prawda większość źródeł energii cieplnej czy elektrycznej dalej stanowią paliwa kopalne, ale z roku na roku na popularności zyskują rozwiązania proekologiczne pozwalające korzystać z ogólnodostępnych zasobów bez zanieczyszczania środowiska. Jednym z takich działania jest termomodernizacja, czyli działanie mające na celu wymianę tradycyjnego źródła ogrzewania na to przyjazne naturze. Jednym z popularniejszych rozwiązań są pompy ciepła, które pozwalają nie tylko na efektywniejsze i tańsze ogrzewanie budynku, ale również umożliwiają produkcję c.w.u. W tym celu konieczne jest dodanie do instalacji dodatkowych elementów, takich jak wymienniki czy zasobniki ciepła. Czymś, co pozwoli zwiększyć efektywność danego układu, jest bufor ciepła – sprawdź, czym różnią się te urządzenia i dowiedz się, jak jeszcze można je wykorzystać.

Wymienniki ciepła do instalacji grzewczych z kotłem elektrycznym – czym się wyróżniają?

Dotacje z różnych funduszy regionalnych sprawiają, że na znaczeniu zyskują instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii. Przykładowo program Termomodernizacja pozwala właścicielom już istniejących domów na wymianę tradycyjnego systemu ogrzewania na bardziej przyjazny system oparty na kotle elektrycznym, który wspomagany jest przez instalację fotowoltaiczną. Umożliwia to wykorzystywanie niemal nieograniczonych zasobów, jakim jest energia pochodząca ze słońca. Tego typu systemy pozwalają nie tylko na efektywne i w dłuższej perspektywie tańsze ogrzewania budynku, ale również umożliwiają produkcję c.w.u. wykorzystywanej np. do mycia.

System ten działa na podobnej zasadzie, jak tradycyjne instalacje z kotłem c.o., więc konieczne jest urządzenie, które będzie podgrzewać, a następnie składować taką wodę. Służy do tego rodzina zbiorników wyposażonych w dodatkowy system ogrzewania, a jednym z nich jest wymiennik ciepła. Urządzenie to, zwane również bojlerem, to zbiornik o pojemności kilkuset litrów, w którego wnętrzu znajduje się element odpowiadający za podgrzewanie wody. W tradycyjnych konstrukcja jest to wężownica, czyli system metalowych rurek, przez które przepływa czynnik roboczy oddający ciepło zgromadzonej w zbiorniku cieczy. Takie urządzenie dopasowane jest do montażu pionowego, a w zależności od szerokości wężownicy c.w.u. będzie produkowana z różną szybkością. Osobom, którym zależy na przygotowaniu dużej ilości ciepłej wody w krótkim czasie, powinny skorzystać z wymienników ciepła dwuwężownicowych.

Sprawdzony zasobnik ciepła – w jaki sposób dobrać odpowiedni model?

W wielu miejscach w sieci natknąć się można również na określenie zasobnik ciepła, które – zgodnie z podanymi opisami – ma podobną budowę i spełnia podobną funkcję, co omówiony wcześniej wymiennik. Czy czymś różnią się te urządzenia? Nie, o ile chodzi o system z kotłem elektrycznym lub inną instalację wykorzystywaną do ogrzewania budynku lub produkcji c.w.u. Oba te urządzenia pełnią tę samą rolę, czyli podgrzewają wodę, a następnie przechowują ją, utrzymując jej wysoką temperaturę, by domownicy mogli cieszyć się stałym dostępem do c.w.u. Tego typu rozwiązania dostępne są również w technologii płaszczowej (warstwowej), która umożliwia szybsze podgrzanie wody, a do tego takie zasobniki ciepła, dostępne na Kospel.pl, przystosowane są do montażu poziomego.

Bufor ciepła – przydatny element w instalacjach grzewczych

Przy okazji przeglądania ofert sklepów specjalizujących się w sprzedaży elementów wchodzących w skład instalacji grzewczej, oprócz zasobników czy wymienników znaleźć można również zbiorniki buforowe. Na pierwszy rzut oka przypominają one omówione wcześniej zbiorniki c.w.u., jednak pełnią one nieco inną rolę. Ich głównym zadaniem jest kumulowanie energii pochodzącej z różnych źródeł ciepła, by uwalniać ją w odpowiednich momentach.

Bufory ciepła pełnić mogą wiele różnych funkcji – zbiorniki c.w.u., zbiornik solarny czy wymiennik ciepła (wężownica wewnątrz zbiornika – a stopień skomplikowania takiej instalacji zależy przede wszystkim od liczby źródeł ciepła i odbiorników.

Zbiornik buforowy w układzie z kotłem elektrycznym – ekonomiczne i funkcjonalne rozwiązanie

Omawiane urządzenia nie tylko umożliwia kumulowanie energii i wykorzystywanie jej w innym czasie, ale również pozwala poradzić sobie z nadwyżkami ciepła, które produkują pompy, kotły c.o. czy instalacja solarna. Zbiornik buforowy daje większe możliwości pod kątem zarządzania energią, przekładając się tym samym na niższe rachunki z tytułu ogrzewania budynku. Bufor ciepła to również pewność, że w instalacji nie zabraknie c.w.u., a oprócz konstrukcji montowanych obok dużego zasobnika, dostępne są urządzenia łączące zbiornik buforowy z wymiennikiem.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Wymienniki ciepła, zasobniki i bufory ciepła – różnice w budowie i zastosowaniu urządzeń

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz