Zakup zabytkowej nieruchomości. Staropolskie dworki tańsze od nowo wybudowanych mieszkań?

Nowe mieszkania droższe od zabytkowych pałaców i staropolskich dworków? To nie fantazja, a fakt obecny w polskiej rzeczywistości od długiego czasu. [caption id="attachment_294" align="aligncenter" width="728"] Fot. Flickr.com CC 2.0 przez... Czytaj dalej

14 marca 2017
Artykuł z kategorii: Prawo budowlane

Nowe mieszkania droższe od zabytkowych pałaców i staropolskich dworków? To nie fantazja, a fakt obecny w polskiej rzeczywistości od długiego czasu.

zabytkowe nieruchomości

Fot. Flickr.com CC 2.0 przez Waldemar Jan

Okazuje się, że średni koszt nowo wybudowanego mieszkania znacząco przewyższa cenę nieruchomości zabytkowych. Historycy łapią się za głowę, deweloperzy wzdychają ze zdziwienia, ale liczby nie kłamią. Dla mieszkańca Dolnego Śląska planującego zakup nowego domu, zabytkowa rezydencja jest o wiele tańszym rozwiązaniem niż mieszkanie prosto od sprzedawcy.

Stuletnia willa na własność? To jak najbardziej możliwe

margines

Porównanie tych dwóch rozwiązań daje jasny widok – posiadanie na własność stuletniej willi w staropolskim klimacie nie jest tylko marzeniem rodem z mickiewiczowskiej literatury. To, co zachęca zainteresowanych zakupem w największym stopniu to i tak prawdopodobnie prawo dotyczące obiektów zabytkowych:

Przy zakupie nieruchomości zabytkowych dopuszcza się nawet 50-procentową bonifikatę

margines

Aby nie było zbyt pięknie, warunek jest jeden – kupujący zmuszony jest przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na remont zakupionego budynki lub jego renowację. Nie jest to jednak tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać, bo jakakolwiek ingerencja w tak stare budownictwo wymaga konsultacji z miejscowym konserwatorem zabytków, a samodzielna decyzja w sprawie terminu prac i ich wykonania odchodzi w zapomnienie.

Zakup zabytkowych nieruchomości. Szansa na duży biznes?

margines

Jak pokazują powszechnie dostępne dane, największą grupę zainteresowanych zakupem takiego rodzaju nieruchomości stanowią przedsiębiorcy zainteresowani dziedziną hotelarską, turystyczną, gastronomiczną oraz uzdrowiskową, ale również oświatową i kulturalną wykorzystującą przede wszystkim historyczny potencjał danej zabudowy.

Czy to takie proste?

margines

Zakup zabytkowej nieruchomości może i jest tańszy, ale wymaga znacznie więcej pracy do sfinalizowania całej transakcji. Modernizacja budynku czy jakiekolwiek przekształcenie z wolą nabywcy nie jest możliwe bez uprzedniej konsultacji z konserwatorem zabytków i wydaniem przez niego pozytywnej opinii, czyli tym samym pozwolenia na dalsze działanie. Następnym krokiem jest stworzenie i przedstawienie przed odpowiednim zarządem programu użytkowego, oczywiście skompletowanego z wcześniej zdobytym pozwoleniem.

Sprzedaż odbywa się na podstawie nieograniczonego przetargu, co oznacza, że równe prawa ma zarówno podmiot gospodarczy, osoba prywatna, jak i instytucja samorządowa, a wygraną determinuje przede wszystkim cena postawiona przez poszczególny podmiot.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Zakup zabytkowej nieruchomości. Staropolskie dworki tańsze od nowo wybudowanych mieszkań?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz