Zalety i wady domów szkieletowych

Nie chcesz bardzo długo czekać na przedłużające się prace budowlane i oddanie do użytku wymarzonych czterech kątów? Warto zastanowić się nad budową domu szkieletowego. Jego konstrukcja pozwala na szybsze ukończenie... Czytaj dalej

25 października 2021
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Projekt domu

Nie chcesz bardzo długo czekać na przedłużające się prace budowlane i oddanie do użytku wymarzonych czterech kątów? Warto zastanowić się nad budową domu szkieletowego. Jego konstrukcja pozwala na szybsze ukończenie robót, a sam obiekt nie odbiega wizualnie od domów murowanych.

Co warto wiedzieć o domach szkieletowych?

Budownictwo szkieletowe to domy drewniane, w których podstawą konstrukcji jest drewniany szkielet. Jest on rusztowaniem dla przyszłych ścian, stropów i podłóg. Dom szkieletowy może mieć dowolną formę. Zaprojektowana bryła może być odzwierciedleniem naszych marzeń lub ostateczny wygląd można dostosować do otaczających go obiektów i architektury przestrzeni.

Zewnętrzne elewacje można pokrywać dowolnym materiałem odpornym na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne.  Do prac należy wykorzystać rusztowania oraz podnośnik koszowy, który pozwoli wygodnie wykonać wykończenia elementów w trudnodostępnych przestrzeniach. Można pozostawić elewacje drewniane lub otynkować konstrukcję, aby zyskała formę klasycznego budynku murowanego. Obecnie często stosuje się także płytki klinkierowe, które pozwalają zyskać efekt domu z trójwymiarowymi ścianami.

W tego typu domku powinna być zastosowana podwójna termoizolacja, czyli po stronie wewnętrznej oraz na zewnątrz każdej ściany. Dzięki temu wilgoć nie wniknie do środka budynku oraz nie rozprzestrzeni się pod postacią grzybów i pleśni na wszystkich powierzchniach użytkowych.

Zalety domów szkieletowych

Dom szkieletowy, podobnie jak inne rodzaje tego typu obiektów, ma wiele zalet, ale również nie jest wolny od wad. Do najbardziej przekonujących zalet zaliczamy:

  • skrócenie czasu budowy,
  • możliwość budowania w każdej porze roku,
  • oszczędności na materiałach potrzebnych do budowy domu,
  • lekką konstrukcję,
  • szybkie nagrzewanie domu podczas słonecznej pogody.

Dom szkieletowy może być domem pasywnym, jeżeli oczywiście spełnia odpowiednie normy. Wtedy bardzo ważny jest prawidłowy dobór materiałów izolacyjnych na fundamenty, elewację i poddasze oraz zakup energooszczędnej stolarki budowlanej. Okna i drzwi muszą spełniać restrykcyjne przepisy i zapewniać niski współczynnik przenikania ciepła.

Wady domów szkieletowych

Domy szkieletowe mają także swoje wady. Podstawowym minusem jest fakt, że dom nie tylko szybko się nagrzewa, ale i szybko wychładza. Z tego powodu warto dobrze uszczelnić drzwi i okna przed ucieczką ciepła. Jednak dużym plusem jest to, że po rozpaleniu w kominku lub po włączeniu piecyka elektrycznego, pomieszczenia bardzo szybko się ogrzewają.

Innym mankamentem jest konieczność zgromadzenia całej gotówki, ponieważ wynajęta firma sama zatroszczy się o wszystkie potrzebne materiały. Dostarczy ona elementy konstrukcyjne i wykończeniowe. W ostateczną cenę zostanie wliczony także wynajem rusztowań i innego sprzętu budowlanego oraz koszty robocizny. Inwestor musi więc dysponować odpowiednią kwotą pieniędzy, ponieważ budownictwo szkieletowe nie powstaje metodą gospodarczą.

Kolejnym minusem mogą być kłopoty z akustyką. Ściany, stropy i podłogi tego typu domów pomimo izolacji nie wygłuszają pomieszczeń. To może być dość uciążliwe, jeżeli dom zbudowany zostanie w bliskim sąsiedztwie dróg czy gwarnego osiedla.

Jak można zobaczyć z porównania, wady domów szkieletowych są dość istotne, ale nie na tyle, by nie rozważać opcji budowy takiego domu. Tego typu obiekty cieszą się dużą popularnością na całym świecie.

Domy szkieletowe budowane są z wysokiej jakości materiałów, odpowiednio zaimpregnowanych i odpornych na czynniki zewnętrzne. Jeżeli budowa przebiega zgodnie z planem, czas realizacji przedsięwzięcia jest sporo krótszy niż w budownictwie tradycyjnym.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Zalety i wady domów szkieletowych

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz