Zalety i wady domu drewnianego

Zastanawiasz się nad budową domu i rozważasz postawienie go w technologii drewnianej? Jeśli chcesz sprawdzić, z jakimi zaletami i wadami wiąże się jej wybór, zapoznaj się z poniższym artykułem. Zalety... Czytaj dalej

20 kwietnia 2022
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Projekt domu, Remont domu

Zastanawiasz się nad budową domu i rozważasz postawienie go w technologii drewnianej? Jeśli chcesz sprawdzić, z jakimi zaletami i wadami wiąże się jej wybór, zapoznaj się z poniższym artykułem.

Zalety

Oto najważniejsze korzyści zapewniane przez technologię drewnianą.

Krótki czas budowy

Do najważniejszych zalet domów drewnianych należy zaliczyć oszczędność czasu, ponieważ ich budowa trwa zaledwie 2-3 miesiące. Dzieje się tak, gdyż postawienie konstrukcji polega na połączniu wszystkich elementów „na sucho”, bez zastosowania mokrych zapraw. Dzięki temu z budową można się uwinąć bardzo szybko, co swoją drogą odbija się na też na niższych kosztach usług specjalistów realizujących budowę.

Naturalny mikroklimat

Drewno jest naturalnym i przyjaznym zarówno środowisku, jak i człowiekowi materiałem, które tworzy charakterystyczny, przyjemny mikroklimat we wnętrzach. Optymalna wilgotność powietrza, efektywna wentylacja i oddziaływanie substancji zawartych w drewnie sprawiają, że życie w takim domu jest po prostu zdrowe. Pod tym względem nieruchomości drewniane znacząco przewyższają tradycyjne budynki murowane.

Wysoki komfort termiczny

Wysokie i wciąż rosnące koszty ogrzewania sprawiają, że komfort termiczny staje się jednym z kluczowych aspektów, jakie należy uwzględniać przy budowie domu. Decydując się na technologię drewnianą, można liczyć na znakomite efekty w tym zakresie. Wynika to z faktu, że tego rodzaju nieruchomości nagrzewają się w krótkim czasie, co przekłada się możliwość efektywnego i taniego konsumowania energii cieplnej.

Możliwość łatwej modyfikacji konstrukcji budynku

Podczas gdy wszelkie zmiany w konstrukcji murowanych nieruchomości wymagają skomplikowanych i kosztownych prac budowlanych, w domach drewnianych identyczne efekty można uzyskać znacznie mniejszym nakładem czasu, sił i środków finansowych.

Wady

Wybierając drewniany dom, pamiętaj o poniższych wadach.

Konieczność konserwacji

W odróżnieniu od domów murowanych, które po wybudowaniu bez problemu wytrzymują nawet kilkaset lat bez konieczności wykonywania remontów i renowacji, nieruchomość drewniana wymaga stosunkowo częstych konserwacji. Regularne czyszczenie i impregnowanie drewna pochłania czas i środki finansowe, które trzeba przeznaczyć na zakup odpowiednich specyfików i narzędzi. Nieco droższe jest również ubezpieczenie domu drewnianego z uwagi na większe ryzyko zniszczenia konstrukcji w pożarze czy z powodu wichury. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/ubezpieczenie-domu-drewnianego-jak-wybrac-najlepiej.

Szybkie nagrzewanie się wnętrza

Zimą szybkie nagrzewanie się pomieszczeń w domu jest jego zaletą, podczas latem staje się poważną wadą. Intensywne promienie słoneczne padające na dach i ściany sprawiają, że we wnętrzach błyskawicznie robi się gorąco i duszno. Znacznie lepiej pod tym względem spisują się nieruchomości murowane, zapewniając przyjemny chłód nawet w gorące, letnie dni.

Trudna dostępność materiału

Do budowy domu potrzebne jest odpowiednio przygotowane drewno o maksymalnej wilgotności 18%, które było prawidłowo suszone przez wiele lat. Zastosowanie niewłaściwego materiału skutkuje natomiast obniżeniem trwałości całego budynku i ryzykiem absorbcji wilgoci czy nawet gniciem elementów konstrukcyjnych. Tymczasem pozyskanie odpowiedniego drewna może być poważnym problemem wymagających długiego poszukiwania i oczekiwania na towar. Odbija się to oczywiście na jego wysokich cenach, z którymi trzeba się liczyć przy kupnie.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Zalety i wady domu drewnianego

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz