Zalety wykorzystania pasów PCV do bramy

Kurtyny paskowe to rozwiązanie, które coraz częściej można spotkać w różnych branżach. Znalazły swoje zastosowanie również w przypadku bram wyładunkowych oraz otworów w magazynach. Wśród najważniejszych zalet pasów PCV do... Czytaj dalej

20 września 2021
Artykuł z kategorii: Przemysł, Sektor budowlany

Kurtyny paskowe to rozwiązanie, które coraz częściej można spotkać w różnych branżach. Znalazły swoje zastosowanie również w przypadku bram wyładunkowych oraz otworów w magazynach.

Wśród najważniejszych zalet pasów PCV do bramy wymienia się:

  • Kurtyny pasowe mogą być wykorzystywane do uszczelniania przestrzeni pomieszczeń. Takie rozwiązanie pozwala zminimalizować ryzyko powstawania przeciągów.
  • Pasy PCV minimalizują utratę ciepłego powietrza z budynku oraz ograniczają przedostawanie się do jego wnętrza zimna. Podczas przejazdów rozchylana jest tylko część kurtyny, która natychmiast „zamyka się” po tym, jak pojazd opuści bramę.
  • Atutem tego typu rozwiązania jest także zmniejszenie poziomu hałasu, co z pewnością przekłada się na lepszy komfort pracy. Ponadto samo przechodzenie przez pasy PCV jest bezgłośne. Można również korzystać z nich w przypadku awarii (np. przerwa w dostawie energii elektrycznej).
  • Kurtyny pasowe zapewniają ochronę przed przedostawaniem się do wnętrza zanieczyszczeń, pyłu, kurzu, dymu, a także insektów.
  • Pasy PCV ograniczają przenikanie zapachów, co także może być istotne w niektórych branżach (np. w sektorze spożywczym).
  • To ekonomiczne rozwiązanie, które jest odpowiedzią na potrzeby występujące w budynkach wyposażonych w bramy przeładunkowe oraz otwory wjazdowe.
  • Kurtyny pasowe do bram są łatwe w montażu, a także konserwacji i czyszczeniu. W przypadku zniszczenia pojedynczych pasów łatwo jest je wymienić na nowe – zazwyczaj nie ma potrzeby wymiany całej konstrukcji.
  • Pasy PCV wykazują dużą wytrzymałość oraz elastyczność na rozciąganie, co jest szczególnie istotne w przypadku miejsc, w których odbywa się intensywny ruch mechaniczny. Ponadto nie utrudniają swobodnego przejazdu z ładunkiem, a bezpieczne zakończenie pasów chroni pracowników przed zranieniem i towary przed zniszczeniem.
  • Łatwość dopasowania kurtyn pasowych – zazwyczaj wykonywane są one na indywidualne zamówienie z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań zamawiającego.

Jak wybrać kurtyny paskowe do bramy?

W przypadku kurtyn pasowych do bramy zaleca się wybór pasów żebrowanych. Wzmocnienie w postaci podłużnych żeber znacząco zwiększa wytrzymałość mechaniczną konstrukcji. Ponadto takie rozwiązanie zmniejsza powierzchnię styku pasów oraz minimalizuje zjawisko przywierania pasów do przewożonych ładunków.

W miejscach, w których przewożone są towary w opakowaniach z folii typu stretch oraz o dużej intensywności ruchu, zaleca się wykorzystanie pasów podwójnie żebrowanych. Warto także zaznaczyć, że żebra chronią konstrukcję kurtyny przed porysowaniem, dzięki czemu jest ona dłużej krystalicznie przejrzysta.

Zwraca się również uwagę na to, aby brzegi folii były półokrągłe. Dzięki temu kurtyny pasowe będą w pełni bezpiecznie zarówno dla pracowników, jak i przewożonych przez nie ładunków.

Praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie innego koloru w przypadku skrajnych pasów. Zazwyczaj jest to kolor czerwony, który pełni funkcję ostrzegawczą.

Kurtyny PCV różnią się między sobą także szerokością wstęg. Najczęściej spotykane w bramach są pasy o szerokości: 100 mm, 200 mm, 300 mm oraz 400 mm. Wartość ta powinna być dobierana z uwzględnieniem planowanego ruchu, jego nasilenia oraz musi być dopasowana do wielkości otworu. Im wstęga jest szersza, tym lepsza jest szczelność konstrukcji. Dla intensywnego ruchu mechanicznego rekomendowane jest zastosowanie wstęgi o szerokości 300 mm, natomiast dla lekkiego ruchu mechanicznego i pieszego – 200 mm.

Czytaj również: Poznaj rodzaje pasów PCV

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Zalety wykorzystania pasów PCV do bramy

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz