Zaprawa do płytek ceramicznych. Jaką wybrać? W jakim miejscu zastosować?

Zanim zabierzesz się za układanie glazury, wybierz najlepszy klej do płytek i dostosowaną do nich zaprawę. Układanie płytek to nie taka łatwa sprawa i powinno odbywać się zgodnie z kilkoma... Czytaj dalej

17 maja 2017
Artykuł z kategorii: Łazienka, Wnętrza

Zanim zabierzesz się za układanie glazury, wybierz najlepszy klej do płytek i dostosowaną do nich zaprawę. Układanie płytek to nie taka łatwa sprawa i powinno odbywać się zgodnie z kilkoma zasadami. Jakimi? O tym w dzisiejszym artykule.

Wybór kleju do płytek łatwiejszy niż myślisz?

Dlaczego? Bo większość z tych środków cechuje się ogromną uniwersalnością, dzięki której będziesz mógł zastosować go zarówno do płytek, gresu, klinkieru, a nawet nieodbarwialnych, ozdobnych kamieni. Są jednak miejsca, do wykończenia których będziesz potrzebował bardziej specjalistycznych materiałów.

Ściany i podłogi w pomieszczeniach suchych

W ich przypadku powinieneś wziąć pod uwagę kleje klasy C1 lub C1T, ale tylko pod warunkiem, że podłoże cechuje się odpowiednią nośnością i stabilnością. Najmniejsza grubość nakładanej w ten sposób zaprawy powinna sięgać 2 mm, a największa 5 mm. Zależy Ci na szybkim działaniu? W takim razie powinieneś postawić na szybkoschnący C2F.

płytki w łazience

Fotografia THREESIXTY Licencja CC 2.0 FLickr.com

Płytki gresowe i mozaika

W przypadku płytek gresowych powinieneś skorzystać z zaprawy rodzaju C1T, która bardzo często, według zaleceń producentów przeznaczona jest do gresu, a mozaika? Tę najczęściej mocuje się za pomocą klejów cementowych, pochodzących z klasy C1 lub C1T.

Duże płytki ceramiczne na ścianie i podłodze

Płytki takiej wielkości wymagają silniejszej zaprawy klasy C2TE albo klejów polimerowych oznaczonych jako S1 lub S2.

Warto wiedzieć!

Istotny okazuje się tutaj parametr elastyczności. Musi on radzić sobie z naprężeniami obecnymi w posadzce. Co więcej, zaprawa ta powinna być półpłynna.

Ciężkie płytki kamienne

Tutaj należy umieścić pewne rozróżnienie. Kamienie, które okazują się odporne na przebarwienia najlepiej jest mocować za pomocą klejów z klasy C1T. Z nimi przykleisz również wszelkie płytki odporne na wilgoć, a te podatne na nią? Przyklej tylko za pomocą kleju szybkowiążącego dwuskładnikowego.

Jakie zaprawy i masy do fugowania?

Najpopularniejsze okazują się cementowe zaprawy spoinujące. W przypadku okładzin położonych na ogrzewanym lub drewnianym podłożu oraz do łączenia płytek o wielkich formatach warto postawić na fugi typu CG2WA, które cechują się wyjątkową elastycznością. Do spoinowania materiału z kamienia naturalnego najlepiej używać zaprawę cementową, o szybkim działaniu wiążącym – to ono uodporni płytki na powstawanie miejscowych przebarwień.

W trudno dostępnych miejscach, na przykład narożach między okładziną a wanną, umywalką a brodzikiem zrezygnuj z tradycyjnej fugi. Ona nie zrobi za dużo. Po prostu wybierz spoinę dylatacyjną wykonaną w całości z silikonu sanitarnego. Kupisz je bez problemu jako element dodatkowy.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Zaprawa do płytek ceramicznych. Jaką wybrać? W jakim miejscu zastosować?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen
  1. Lechosław pisze:

    Wykorzystanie kamienia naturalnego przy remoncie łazienki do mnie najbardziej przemawia, jednak przerażają mnie koszty z tym związane. Sam produkt jest dość drogi, a nie jestem pewien efektu końcowego. Nie wiedziałem wcześniej, że mozaikę można zamocować przy pomocy kleju cementowego – zapisuję to sobie.

Dodaj komentarz