Zaprawa do płytek ceramicznych. Jaką wybrać? W jakim miejscu zastosować?
Zanim zabierzesz się za układanie glazury, wybierz najlepszy klej do płytek i dostosowaną do nich zaprawę. Układanie płytek to nie taka łatwa sprawa i powinno odbywać się zgodnie z kilkoma... Czytaj dalej
Zanim zabierzesz się za układanie glazury, wybierz najlepszy klej do płytek i dostosowaną do nich zaprawę. Układanie płytek to nie taka łatwa sprawa i powinno odbywać się zgodnie z kilkoma zasadami. Jakimi? O tym w dzisiejszym artykule.
Wybór kleju do płytek łatwiejszy niż myślisz?
Dlaczego? Bo większość z tych środków cechuje się ogromną uniwersalnością, dzięki której będziesz mógł zastosować go zarówno do płytek, gresu, klinkieru, a nawet nieodbarwialnych, ozdobnych kamieni. Są jednak miejsca, do wykończenia których będziesz potrzebował bardziej specjalistycznych materiałów.
Ściany i podłogi w pomieszczeniach suchych
W ich przypadku powinieneś wziąć pod uwagę kleje klasy C1 lub C1T, ale tylko pod warunkiem, że podłoże cechuje się odpowiednią nośnością i stabilnością. Najmniejsza grubość nakładanej w ten sposób zaprawy powinna sięgać 2 mm, a największa 5 mm. Zależy Ci na szybkim działaniu? W takim razie powinieneś postawić na szybkoschnący C2F.
Fotografia THREESIXTY Licencja CC 2.0 FLickr.com
Płytki gresowe i mozaika
W przypadku płytek gresowych powinieneś skorzystać z zaprawy rodzaju C1T, która bardzo często, według zaleceń producentów przeznaczona jest do gresu, a mozaika? Tę najczęściej mocuje się za pomocą klejów cementowych, pochodzących z klasy C1 lub C1T.
Duże płytki ceramiczne na ścianie i podłodze
Płytki takiej wielkości wymagają silniejszej zaprawy klasy C2TE albo klejów polimerowych oznaczonych jako S1 lub S2.
Warto wiedzieć!
Istotny okazuje się tutaj parametr elastyczności. Musi on radzić sobie z naprężeniami obecnymi w posadzce. Co więcej, zaprawa ta powinna być półpłynna.
Ciężkie płytki kamienne
Tutaj należy umieścić pewne rozróżnienie. Kamienie, które okazują się odporne na przebarwienia najlepiej jest mocować za pomocą klejów z klasy C1T. Z nimi przykleisz również wszelkie płytki odporne na wilgoć, a te podatne na nią? Przyklej tylko za pomocą kleju szybkowiążącego dwuskładnikowego.
Jakie zaprawy i masy do fugowania?
Najpopularniejsze okazują się cementowe zaprawy spoinujące. W przypadku okładzin położonych na ogrzewanym lub drewnianym podłożu oraz do łączenia płytek o wielkich formatach warto postawić na fugi typu CG2WA, które cechują się wyjątkową elastycznością. Do spoinowania materiału z kamienia naturalnego najlepiej używać zaprawę cementową, o szybkim działaniu wiążącym – to ono uodporni płytki na powstawanie miejscowych przebarwień.
W trudno dostępnych miejscach, na przykład narożach między okładziną a wanną, umywalką a brodzikiem zrezygnuj z tradycyjnej fugi. Ona nie zrobi za dużo. Po prostu wybierz spoinę dylatacyjną wykonaną w całości z silikonu sanitarnego. Kupisz je bez problemu jako element dodatkowy.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
Budowa domu28 listopada 2023Jaki projekt domu wybrać?
Wnętrza22 listopada 2023Jaka grubość podkładu pod panele?
Instalacje20 listopada 2023Jak zamontować czujnik zalania wodą?
Łazienka20 listopada 2023Wybór paneli łazienkowych. Na co zwrócić uwagę?
Zaprawa do płytek ceramicznych. Jaką wybrać? W jakim miejscu zastosować?
Wykorzystanie kamienia naturalnego przy remoncie łazienki do mnie najbardziej przemawia, jednak przerażają mnie koszty z tym związane. Sam produkt jest dość drogi, a nie jestem pewien efektu końcowego. Nie wiedziałem wcześniej, że mozaikę można zamocować przy pomocy kleju cementowego – zapisuję to sobie.