Zaproś kominiarza do swojego domu. Przegląd i czyszczenie jest potrzebne bardziej niż myślisz

Zawód kominiarza wcale nie odchodzi w zapomnienie. Kontrole są niezbędne z co najmniej kilku względów, a czyszczenie pozwala uniknąć wiele nieprzyjemnych sytuacji. Oczywiście kluczem do sukcesu jest skorzystanie z pomocy... Czytaj dalej

Zawód kominiarza wcale nie odchodzi w zapomnienie. Kontrole są niezbędne z co najmniej kilku względów, a czyszczenie pozwala uniknąć wiele nieprzyjemnych sytuacji. Oczywiście kluczem do sukcesu jest skorzystanie z pomocy specjalisty.

Zadbamy i przeczyszczony komin nie stanowi zagrożenia ani dla zdrowia ani dla życia, dlatego co jakiś czas powinieneś pomyśleć o jego przeglądzie i zadanie to powierzyć kominiarzowi z co najmniej kilkunastoletnim doświadczeniem i opiniami wyłącznie zachęcającymi do skorzystania z jego usług.

Jak często decydować się na przegląd komina?

Nawet prawo dba o Twoje życie, wprowadzając obowiązek przeprowadzania przeglądów kominowych. Ustawa nakazuje dokonywania kontroli przynajmniej raz w roku, ale zwiększa tę częstotliwość w przypadku, w którym metraż domu przekracza 2000 m2 do dwóch razy. Weź jednak pod uwagę fakt, że kontrola to dopiero początek. Kluczem do bezpiecznego mieszkania jest czyszczenie i udrożnienie przewodów kominowych.

Co do czyszczenia, tutaj już masz do czynienia z innym nakazem. Zabieg ten musi być bowiem wykonany co najmniej 4 razy w skali roku w przypadku przewodów dymowych, 2 razy w przypadku przewodów spalinowych i raz w stosunku do wentylacyjnych.

Na czym polega czyszczenie?

Kominiarz za pomocą przeznaczonego do tego sprzętu usuwa wszystkie zanieczyszczenia osadzające się na ściankach przewodu, takie jak sadza i smoła, a w elementach przewodów spalinowych i wentylacyjnych pozbywa się zaległych pajęczyn i nawet ptasich gniazd, które mogą blokować komin.

Jednak cały przegląd kominiarz rozpoczyna od wizyty na dachu, gdzie sprawdza drożność całego układu, jego przebieg i szczelność. W tym samym momencie ocenia stan elementów komina, znajdujących się ponad dachem.

Przed czym chroni przegląd i czyszczenie komina?

Skorzystanie z usług kominiarza jest niezbędne, i to z co najmniej kilku względów. Po pierwsze, pozbycie się pokładów smoły chroni komin przed samoistnym zapaleniem, a zniwelowanie grudek sadzy udrażnia przepływ powietrza i zabezpiecza dom przed gromadzeniem się niebezpiecznych gazów.

Za brak przeglądów będziesz ukarany

Braki w przeglądach kominowych nie pociągają za sobą kar z tytułu urzędowych. Za to w bezpośredni sposób przyczyniają się do wzrostu zagrożenia utraty życia. Jasne, nie zapłacisz grzywny ani mandatu, ale za kominiarską niekonsekwencję możesz zapłacić własnym zdrowiem.

Jeśli dysponujesz odpowiednimi narzędziami, przeglądów możesz dokonywać samodzielnie. Musisz jednak wziąć pod uwagę fakt, że jeśli będziesz chciał zdobyć koszty ubezpieczenia z powodu szkód kominowych, firma poprosi Cię o zaświadczenie od zawodowego kominiarza.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Zaproś kominiarza do swojego domu. Przegląd i czyszczenie jest potrzebne bardziej niż myślisz

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz