Zastosowanie geowłókniny w domu i ogrodzie

Geowłóknina to materiał, który potrafi naprawdę się przydać wokół domu oraz w ogrodzie. Jak go stosować? Jakie daje korzyści? Czy nadaje się do użytku na każdym rodzaju podłoża? Jak geowłókninę... Czytaj dalej

18 czerwca 2021
Artykuł z kategorii: Przemysł, Sektor budowlany

Geowłóknina to materiał, który potrafi naprawdę się przydać wokół domu oraz w ogrodzie. Jak go stosować? Jakie daje korzyści? Czy nadaje się do użytku na każdym rodzaju podłoża? Jak geowłókninę ułożyć? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy!

Geowłóknina – co to jest?

Geowłóknina to materiał, który wykonany został z wysoko wytrzymałościowych włókien polipropylenowych i poliestrowych. Geowłóknina gruba powstaje w procesie igłowania mechanicznego z termicznym wykończeniem powierzchni. Jej struktura powoduje, że materiał ten ma naprawdę wysoką wytrzymałość mechaniczną oraz doskonałą odporność biologiczną i chemiczną. Wśród zalet warto wymienić również dobrą wodoprzepuszczalność. Gdzie można wykorzystać te szerokie możliwości? Jednym z podstawowych zastosowań w przestrzeni przydomowej są m.in. ścieżki i podjazdy. Wyznaczenie ścieżek nie stanowi z pozoru problemu, jednak biorąc pod uwagę rodzaj gruntu, który znajduje się na Twoim podwórku – może stać się nie lada wyzwaniem.

Geowłóknina – rodzaj podłoża ma znaczenie

Gdy po korytowaniu okaże się, że na Twojej posesji znajdują się grunty piaszczyste to masz duże szczęście. Piaski wyróżniają się bowiem świetną przepuszczalnością wody oraz solidną stabilnością. Jeżeli z kolei będą to grunty gliniaste lub iły to będziesz musiał zastosować specjalne powłoki – tu z pomocą przychodzi właśnie geowłóknina. „W przypadku gruntów plastycznych trudnością jest ich zmieniająca się objętość pod wpływem nasycenia wodą. Geowłóknina przy tego typu gruntach umieszczana jest bezpośrednio na dnie koryta i stanowi warstwę separacyjną. Jej zadaniem jest zagęszczenie warstwy podbudowy podczas jej tworzenia oraz wydłużenie jej żywotności” – mówi Radosław Jakiel, specjalista w firmie AG Geosynthetics, wyłącznego przedstawiciela polskich producentów geosyntetyków firm GTEX, w tym m.in. geowłókniny.

„Przy glinach, których przepuszczalność wody jest znikoma, geowłóknina stanowi z kolei warstwę filtracyjną. Jej zadaniem będzie zatrzymanie zanieczyszczeń, które utrudniłyby przepływ wody i osłabiły warstwę drenażową” – dodaje. Oprócz wyżej wymienionego zastosowania, geowłókninę można z powodzeniem wykorzystywać także do wzmacniania skarp, tworzenia ogrodów oraz osłony rur drenażowych.

Geowłóknina gruba – jak ją we właściwy sposób ułożyć?

Skoro już wiesz, do czego przydaje się geowłóknina w domu i ogrodzie to warto dowiedzieć się, jak ją odpowiednio ułożyć. Na szczęście do położenia geowłókniny grubej nie jest wymagana fachowa wiedza, specjalistyczne szkolenia, czy specjalne narzędzia. Jedynie co jest istotne to dopilnowanie, by geowłóknina nie posiadała przed ułożeniem jej na podłoże żadnych fałd, załamań, nierówności, czy nieregularności. Geowłókninę należy układać w równych pasach z zaznaczeniem, że każdy pas powinien posiadać zakładkę, której szerokość zależna jest od danego wykorzystania i waha się w przedziale 10-30 cm. 

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Zastosowanie geowłókniny w domu i ogrodzie

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz