Zdecydowałeś się na montaż pompy ciepła. I co teraz?

Fot. Materiały prasowe Jeżeli zdecydowałeś się na montaż pompy ciepła, już tylko kilka innych decyzji dzieli Cię od korzystania z tego taniego, nowoczesnego i bezobsługowego urządzenia grzewczego. Wśród nich leżą... Czytaj dalej

7 listopada 2022
Artykuł z kategorii: Instalacje grzewcze
Fot. Materiały prasowe

Jeżeli zdecydowałeś się na montaż pompy ciepła, już tylko kilka innych decyzji dzieli Cię od korzystania z tego taniego, nowoczesnego i bezobsługowego urządzenia grzewczego. Wśród nich leżą jednak te najważniejsze, czyli wybór typu i modelu pomp ciepła. Dlatego poznaj fakty i wyliczenia, które pomogą Ci wybrać najlepiej.


Spis treści:

  • Podjąłeś dobrą decyzję, czyli pompa ciepła a inne źródła ciepła
  • Podobno wybór typu pompy ciepła jest trudny. Może być łatwiejszy
  • Dotacje na powietrzną pompę ciepła – zyskaj nawet 27 000 zł
  • Pompy ciepła na Nachlodno – inwestorzy analizują ten ranking

Wybór urządzenia grzewczego nie jest prosty, ponieważ tegoroczne niespodziewane podwyżki cen węgla (średnio o 229%), peletu (o 166%), drewna (83%) czy gazu (58% w taryfie W-3.6) niweczą wszelkie dotychczasowe kalkulacje. 

A przecież montaż źródła ciepła to inwestycja, której nie modernizuje się każdego roku. Dlatego najbezpieczniej wybrać takie urządzenie grzewcze, które już od razu zapewnia największe oszczędności, czyli pompę ciepła. Dowiedz się więcej na ten temat. 


Podjąłeś dobrą decyzję, czyli pompa ciepła a inne źródła ciepła


Na początku należą Ci się gratulację, ponieważ wybór pompy ciepła do ogrzewania Twojego domu to bardzo korzystna decyzja. Po tegorocznych podwyżkach cen węgla, ekogroszku i peletu, pompy stały jednym z najbardziej oszczędnych źródeł ciepła. Nie wspominając już o problemach z dostępnością paliw kopalnych do kotłów kondensacyjnych. 

Spójrz na nasze porównanie kosztów ogrzewania domu i przygotowania c.w.u. w 2022 roku za pomocą różnych źródeł ciepła.

źródło: Polski Alarm Smogowy

Podobno wybór typu pompy ciepła jest trudny. Może być łatwiejszy


Z przedstawionego porównania wynika, że każda pompa ciepła aktualnie zapewnia niskie rachunki za ogrzewanie, ale najtańsze w eksploatacji są modele gruntowe. To prawda, ponieważ wyjątkowo dużą efektywność pracy urządzenia tego typu zawdzięczają współpracy ze stabilnym i wydajnym dolnym źródłem ciepła, jakim jest grunt. 
 
Eksperci z serwisu www.nachlodno.pl zwracają jednak uwagę na koszty instalacji gruntowej pompy ciepła, które mogą wynieść nawet powyżej 50 tys. zł. Wszystko przez konieczność montażu kolektorów, pobierających ciepło z ziemi. 
 
Wymienniki poziome, które mogą być nawet pięciokrotnie większe od powierzchni domu, ogrzewanego przez pompę, trzeba zakopać na terenie działki. Alternatywą są kolektory pionowe, montowane w studniach o głębokościach od 30 do nawet 100 metrów, które najpierw trzeba jednak przecież wywiercić. Po dodaniu do kosztów montażu ceny zakupu gruntowej pompy ciepła otrzymujemy kwoty inwestycji nierzadko przekraczające 90 tys. zł.
 
Tymczasem za prawie połowę tej ceny możesz kupić i zainstalować powietrzną pompę ciepła. W 2021 roku właśnie na ten rodzaj urządzeń zdecydowało się aż 93 tys. Polaków, a w pierwszej połowie 2022 roku sprzedano o 133% więcej modeli powietrznych, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. 
 
Z naszego porównania kosztów ogrzewania i przygotowania c.w.u. widać wyraźnie, że roczna eksploatacja powietrznej pompy ciepła jest droższa od modelu gruntowego o zaledwie 410 – 550 zł. Gdy zestawimy to z kosztami instalacji pompy na powietrze, które oscylują od 35 do 50 tys. zł, łatwo policzyć, że w opcji najdroższej montaż gruntowej pompy, dzięki niższym rachunkom zwróci się dopiero po blisko 73 latach (90 tys. – 50 tys. = 40 tys. / 550 zł =  72.72 lat). W opcji najtańszej, przy kosztach zakupu i montażu gruntowej pompy w okolicach 50 tys. zł, na zwrot różnicy będziesz musiał poczekać ponad 36 lat (50 – 35 = 15 / 0.41 = 36.58).  


Dotacje na powietrzną pompę ciepła – zyskaj nawet 27 000 zł


Eksperci, prezentujący pompy ciepła na Nachlodno.pl, zwracają uwagę również na różne rodzaje dofinansowań, które możesz otrzymać na zakup i montaż tych urządzeń. 

Ulga termomodernizacyjna – tyle pieniędzy możesz dostać.


Podstawowa ulga termomodernizacyjna umożliwia odpisanie od podatków kosztów związanych z pompą ciepła w wysokości do 53 tys zł. Dzięki temu otrzymasz nawet 16 960 zł zwrotu, jeśli rozliczasz się w skali 32% lub 10 070 zł albo 9 010 (odpowiednio dla 19% i 17% skali opodatkowania). 


Program Czyste Powietrze – ile na pompę powietrze-woda?


Jeżeli przeprowadzasz termomodernizację, możesz ubiegać się o dotację z programu Czyste Powietrze. W zależności od Twoich dochodów na zakup powietrznej pompy ciepła możesz uzyskać maksymalnie od 9 do nawet 27 tys zł. 

Wysokość dofinansowania z programu Moje Ciepło


Koszty zakupu powietrznej pompy ciepła do nowo wybudowanego budynku jednorodzinnego obniżyć można także za pomocą dofinansowania z programu Moje Ciepło. W tym przypadku dotacja wynosi maksymalnie 7 000 zł. 


Pompy ciepła na Nachlodno – inwestorzy analizują ten ranking


Wiesz już zatem, że podjąłeś bardzo dobrą decyzję, a matematyczne przykłady wskazują, że kolejnym dobrym wyborem będzie powietrzna pompa ciepła. Ale który model wybrać i czym w ogóle kierować się podczas porównywania konkretnych urządzeń?
 
Eksperci oceniający pompy ciepła na Nachlodno wyjaśniają, że najbardziej pomocy jest współczynnik SCOP urządzenia. Określa on efektywność pompy, czyli stosunek energii cieplnej dostarczonej przez pompę do energii elektrycznej zużytej w tym celu. 


Przykład: najlepsza w rankingu powietrzna pompa ciepła zapewnia SCOP na poziomie 5,19. Oznacza to, że 1 kWh pobranej energii elektrycznej ten model zamienia na 5,19 kWh ciepła dostarczonego do instalacji grzewczej Twojego domu. Płacisz więc tylko za nieco ponad 19% energii cieplnej, ponieważ reszta jest darmowa.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Zdecydowałeś się na montaż pompy ciepła. I co teraz?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz