Żelbet a beton zbrojony

O betonie słyszał praktycznie każdy, ale już żelbet jest dla niejednego obcym słowem. Tymczasem ten rodzaj konstrukcyjnego materiału znanego od XIX wieku jest bardzo powszechny w zastosowaniu i nie obchodzi... Czytaj dalej

12 września 2022
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Technologie, Technologie budowy

O betonie słyszał praktycznie każdy, ale już żelbet jest dla niejednego obcym słowem. Tymczasem ten rodzaj konstrukcyjnego materiału znanego od XIX wieku jest bardzo powszechny w zastosowaniu i nie obchodzi się bez niego żadna nowoczesna konstrukcja. Wszystkie ławy fundamentowe, schody, mosty, czasami stropy są wykonywane z żelbetu. Czym różni się żelbet od zwykłego betonu?

fot. unsplash zgodnie z licencją

Czym charakteryzuje się beton?

Beton kojarzony jest z mocą, podstawą i nierzadko czymś twardym i nie do przebicia, ale w rzeczywistości jest dosyć kruchy. Nie na tyle słaby, aby można byłoby uszkadzać beton gołymi rękoma i w niektórych sytuacjach sprawdzający się znakomicie, a zwłaszcza zagęszczony, jednakże w wypadku konstrukcji narażonych na zginanie bez wzmocnienia stalą beton po prostu popęka.

Nadaje się na wylewki, ściany oporowe i wypełnienie fundamentów nad ławą, ale przy konstrukcjach dźwigających naprężenia bez stali stosowany nie jest.

Beton podlega normom, a producent betonu jest zobowiązany dostarczać produkt zgodnie z zamówieniem. Jest to wygodna forma budowania konstrukcji, także żelbetowych.

Charakterystyka żelazobetonu

Żelbet, żelbeton, żelazobeton są nazwami określającymi jeden rodzaj konstrukcji, a mianowicie zbrojenia wykonanego ze stali i zalanego betonem w ograniczonej szalunkami przestrzeni. Konstrukcje żelbetowe są więc rodzajem mieszaniny betonu i stali, która po związaniu staje się znacznie odporniejsza na kruszenie, zginanie, a także zmienność warunków atmosferycznych.

Ruchy gruntu wywoływane przez chociażby ruch uliczny powodują również wibracje przenoszone na różnego rodzaju konstrukcje. Wzmocnienie betonu prętami stalowymi pozwala na polepszenie właściwości konstrukcji pod względem rozciągliwości. To właśnie stal zatopiona w betonie pozwala na bezpieczne rozciąganie konstrukcji i wytłumianie drgań.

Jest to podstawowa różnica pomiędzy żelbetem a betonem, który samodzielnie jest dosyć stabilny, ale ma niską odporność na drgania i wibracje i łatwo ulega skruszeniu. Sam beton nie pozwala na budowę konstrukcji nośnych, chroni natomiast stal przed korodowaniem. Natomiast żelazobeton z powodzeniem jest używany m.in. do budowy:

• nadproży okiennych i drzwiowych;
• ław fundamentowych;
• balkonów i tarasów;
• schodów;
• filarów, kolumn, a także słupków ogrodzeniowych.

Pomimo posuwania się w budownictwie technologii naprzód i zastępowanie starszych materiałów nowszymi, beton i żelbet pozostają w wielu sytuacjach niezastąpione. Warto jednak stosować wysokiej jakości beton zamawiany u rzetelnego producenta. Mieszanka betonowa o nieodpowiednim składzie nie będzie dobrze chronić i współdziałać z najlepiej ułożonym zbrojeniem.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Żelbet a beton zbrojony

Oceń
Ocena 4.5/5 na podstawie 2 ocen

Dodaj komentarz