Żuraw budowlany czy mobilny żuraw wieżowy – co wybrać?

Przy tak dużej ilości realizowanych inwestycji i trwających prac można śmiało powiedzieć, że żuraw budowlany stał się nieodłącznym elementem panoramy miasta. W końcu trudno sobie dziś wyobrazić większe miasto bez... Czytaj dalej

21 czerwca 2021
Artykuł z kategorii: Prawo budowlane, Przemysł, Sektor budowlany

Przy tak dużej ilości realizowanych inwestycji i trwających prac można śmiało powiedzieć, że żuraw budowlany stał się nieodłącznym elementem panoramy miasta. W końcu trudno sobie dziś wyobrazić większe miasto bez placów budowy, na których właśnie żurawie są niezbędne.

W ostatnim czasie coraz częściej na budowach możemy zobaczyć mobilne żurawie wieżowe. Co jest tak naprawdę lepszym rozwiązaniem: wynajem żurawi stacjonarnych, czy mobilnych? Tego dowiesz się z naszego wpisu. Zapraszamy do czytania!

Stacjonarny żuraw budowlany

Żuraw budowlany, potocznie nazywany dźwigiem, to masywna maszyna składająca się z kratowanej wieży, kabiny operatora, specjalnych kotew oraz charakterystycznego, długiego ramienia wysięgnika z odpowiednio dobraną przeciwwagą. Ponieważ żurawie montowane są na stałe lub bardzo długi okres, wymagają one kotwiczenia oraz betonowej wylewki, która pozwoli im zachować stabilność.

W jaki sposób transportuje się żurawie wieżowe?

Wykorzystuje się w tym celu samochody ciężarowe, na których przyczepach przewozi się poszczególne części. Rozstawienie i montaż żurawia zajmuje około 2 dni, przy czym należy pamiętać, że aby przygotować maszynę do pracy, niezbędny jest dźwig samochodowy.

Mobilny żuraw wieżowy

Mobilny żuraw wieżowy służy do transportowania pionowych ładunków o dużej masie. Podstawą tej maszyny jest podwozie samochodowe, które pełni dwie funkcje. Po pierwsze umożliwia maszynie przemieszczanie, a po drugie to właśnie na nim osadzona jest składana wieża żurawia wraz z wysięgnikiem. W skład mobilnego żurawia wieżowego wchodzą także przeciwwagi oraz kabina operatora. W zależności od modelu może być ona osadzona w połowie bądź na szczycie wieży.

W przeciwieństwie do tradycyjnego żurawia wieżowego tutaj rozstaw, jak i proces składania w zależności od wybranego modelu zajmuje od 20 do 30 minut. Wystarczy tak naprawdę nacisnąć jeden przycisk pilota, aby rozpocząć proces rozstawiania bądź złożenia żurawia.

Co wybrać: mobilny żuraw wieżowy czy żuraw budowlany?

To, czy zdecydujesz się na wynajem żurawi wieżowych stacjonarnych, czy mobilnych, zależy od rodzaju prac, jaki masz do wykonania. W przypadku budowy wieżowców lub innych bardzo wysokich obiektów koniecznie będzie zastosowanie tradycyjnego żurawia budowlanego. Z kolei w centrum miast, gdzie teren budowy nie jest rozległy i nie ma wiele miejsca, lepszą opcją będą mobilne żurawie wieżowe. Dzięki temu, że są one zwrotne oraz łatwiej jest je przestawić, są one bardziej uniwersalne. Pamiętaj jednak, że mobilne wersje tych maszyn mają mniejszy udźwig oraz
zasięg ramienia.

Jakie jeszcze zalety mają mobilne żurawie wieżowe? Należy tutaj wymienić szybkość rozstawienia i przygotowania do pracy (oraz złożenia, kiedy realizacja zostanie zakończona), a także możliwość samodzielnego przemieszczenia się maszyną. Co więcej, mobilna wersja żurawia wieżowego nie wymaga wynajmu dodatkowych pojazdów potrzebnych do transportu przeciwwagi bądź kratownicy, czego nie można powiedzieć o tradycyjnym modelu.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Żuraw budowlany czy mobilny żuraw wieżowy – co wybrać?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz