Licznik energii elektrycznej – licznik zużycia energii

Licznik energii elektrycznej - licznik zużycia energii  Nowoczesne liczniki energii elektrycznej to elektroniczne mechanizmy, które nie posiadają elementów mechanicznych ani indukcyjnych jak to miało miejsce w poprzednich modelach. Elektroniczny licznik... Czytaj dalej

21 marca 2022
Artykuł z kategorii: Instalacje, Instalacje elektryczne

Licznik energii elektrycznej – licznik zużycia energii 

Nowoczesne liczniki energii elektrycznej to elektroniczne mechanizmy, które nie posiadają elementów mechanicznych ani indukcyjnych jak to miało miejsce w poprzednich modelach. Elektroniczny licznik zużycia prądu posiada wyświetlacz LCD, z którego możemy odczytać wszystkie niezbędne dane. Wcześniej do takiego odczytu służył wskaźnik bębenkowy. Obecnie nowoczesne liczniki możemy stosować nie tylko do bezpośredniego pomiaru mocy czynnej, co jest ich podstawowym zadaniem, ale także do uzyskania dodatkowych informacji dotyczących parametrów sieci elektrycznej.

Jak wygląda budowa licznika elektronicznego od środka? Cały mechanizm zbudowany jest z układów elektronicznych, które generują impulsy wywoływane pod wpływem przepływającego prądu. Większe zużycie oznacza zwiększoną szybkość wywoływania impulsów. Licznik prezentuje nam to w formie przystępnej dla użytkownika, czyli w kWh.

Liczniki zużycia energii – jakie są rodzaje?

Podstawowym podziałem jest podział na licznik prądu jednofazowy oraz licznik prądu trójfazowy. Większość dostępnych liczników to liczniki elektroniczne. Pozwalają one na odczyt zużycia zdalny bez potrzeby wizyty inkasenta u nas w domu czy podawania zużycia w inny sposób. Pozwala on także na dokładniejsze przeliczenie zużycia niż jego poprzednik licznik indukcyjny.

Kiedyś standardowo gospodarstwa domowe były wyposażone w liczniki jednofazowe. Licznik prądu przemiennego trójfazowego był stosowany jedynie tam, gdzie zużycie prądu było naprawdę duże. Obecnie liczniki trójfazowe stosuje się także w gospodarstwach domowych. Wynika to z faktu, że nasze domy coraz częściej wyposażone są w dużą ilość sprzętu AGD. Co za tym idzie? Pobór energii zdecydowanie wzrasta. W takich przypadkach potrzebna jest większa moc przyłączeniowa i konieczność instalacji trójfazowej. 

W układzie trójfazowym mamy do czynienia z trzema osobnymi licznikami jednofazowymi, które zamknięte są we wspólnej obudowie. Nie są połączone w układzie bezpośrednim, każdy z nich mierzy prąd na swojej fazie, czyli w obwodzie, do którego został podłączony, a specjalny układ elektroniczny prezentuje nam zużycie całościowe.

Liczniki energii elektrycznej to wbrew pozorom bardzo proste urządzenia. Ich podstawowym zadaniem jest mierzenie poboru prądu. Na ich podstawie dostawca energii określa także zapotrzebowanie na energię w danym obszarze. 

 Istnieją także, choć są wciąż mało popularne, liczniki inteligentne. To nowa generacja, która co kilkanaście minut wysyła do dostawcy aktualny stan zużycia energii elektrycznej oraz dodatkowe szczegóły dotyczące bieżącego kosztu zużycia czy mocy o danej godzinie. Pozwala to na lepsze zarządzanie siecią oraz na dokładniejszą obserwację zużycia. Jest to przydatne także podczas awarii – zarządca sieci zostanie od razu o niej poinformowany. Więcej modeli dostępnych na: https://sklep.elus.pl/liczniki-energii-elektroniczne,2,587292

Liczniki zużycia energii elektrycznej

Liczniki energii elektrycznej, które zostały dopuszczone do sprzedaży muszą spełniać masę wytycznych, które ujęte zostały w dyrektywie MID. Jedną z takich wytycznych jest posiadanie dodatkowe oznaczenia oraz symboli informacyjnych. Podstawowym oznaczeniem musi być CE nazwy producenta oraz produktu. Obok niego powinien widnieć prostokąt z dużą literą M oraz dwoma cyframi obok. Cyfry te oznaczają rok produkcji licznika energii. To nie koniec oznaczeń. Za prostokątem powinien widnieć numer odpowiedzialnej jednostki notyfikacyjnej. Dodatkowymi oznaczeniami, które powinny znajdować się na liczniku są: klasa dokładności, jednostka oraz numer seryjny. Niektóre urządzenia mogą posiadać dodatkową informację dotyczącą danych technicznych oraz schematu połączeniowego. 

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Licznik energii elektrycznej – licznik zużycia energii

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz