Dla kogo Mieszkanie dla Młodych?

Nowy program „Mieszkanie dla Młodych” jest to zastępca dotychczasowego „Rodzina na Swoim”. Jak poprzednik ma on być także dźwignią dla całego sektora rynku nieruchomości oraz kredytów hipotecznych. W bieżącym roku... Czytaj dalej

Nowy program „Mieszkanie dla Młodych” jest to zastępca dotychczasowego „Rodzina na Swoim”. Jak poprzednik ma on być także dźwignią dla całego sektora rynku nieruchomości oraz kredytów hipotecznych. W bieżącym roku co prawda widać znaczący wzrost zainteresowania zakupem mieszkań, jednakże analitycy przewidują istny boom po wejście w życie rządowego programu dotacyjnego.

Program Rodzina na Swoim

W ostatnich latach ten program rządowy skutecznie zachęcał do kupna nieruchomości na kredyt. Przekonał przede wszystkich tych nie do końca zdecydowanych, oszczędnych i ostrożnych, a także tych mniej zamożnych Polaków. Gwarantowane dopłaty przez pierwszych osiem lat kredytu do odsetek comiesięcznych rat skutecznie zachęcała do kupienia mieszkania lub domu. W czasie trwania tego programu udzielono łącznie 190 tysięcy kredytów o wartości 10 miliardów złotych.

W szczytowym okresie popularności Rodziny na swoim, przypadającym na 2011 rok, co czwarty kredyt udzielony na rynku był przyznany wraz z budżetową dopłatą do odsetek. Sprzyjało temu również duża podaż mieszkań kwalifikujących się do programu. Przede wszystkim kryzys skłonił deweloperów do negocjacji i kształtowania cen na takim poziomie aby mogły być objęte programem Rodzina na Swoim.Mieszkanie dla

Dla kogo Mieszkanie dla Młodych?

Pomimo tego że oba programy mają dużo podobieństw to różnią się one znacznie między sobą. Bardziej restrykcyjne zasady przyznawania mogą przesądzić o mniejszym zainteresowaniem programem. Grupa beneficjentów jest praktycznie taka sama z taką różnicą, że nałożono ograniczenie wieku kredytobiorcy do 35 lat także dla osób które samotnie wychowują dzieci.

W „MDM” jest mniejszy poziom dopłat w niż w poprzednim programie. Jednakże patrząc na to z szerszej perspektywy jeżeli obecnie kredyty hipoteczne są niższe o 10 lub 15 procent, a w perspektywie 5 lat mogą się obniżyć o kolejne 5 procent oznacza to niższe raty. Pomimo że raty kredytu będą stałe w całym okresie kredytowania jest to rozwiązanie bardziej korzystne niż skokowa zmiana rat w programie Rodzinie na Swoim. Jednakże czynnikiem który najbardziej ogranicza Mieszkanie dla Młodych jest podaż mieszkań. Będzie można wziąć kredyt tylko na nieruchomości z rynku pierwotnego. Jeśli zostanie przyjęta poprawka zaproponowana przez komisję sejmową to można liczyć na dołączenie budowy domu do programu dotacyjnego.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Dla kogo Mieszkanie dla Młodych?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 10 ocen
 1. Janek pisze:

  Nie spodziewałam się, że MDM jeszcze funkcjonuje. Moja szwagierka się jeszcze załapała, więc była bardzo zadowolona! Fajnie, że coś takiego wymyślili.

 2. Igor pisze:

  Pytanie zasadnicze kogo stać na takie mieszkanie czy dom? Raczej ten program to dobry PR dla rządu a nie dla ludzi.

 3. Szymon Tkaczyk pisze:

  Nie powiem, że liczę na to, że dostanę dopłatę do mieszkania, bardzo by nam to pomogło.

 4. Julita 89 pisze:

  A ja słyszałam, że tego programu już nie ma. Chcę kupić dom z narzeczonym i zastanawiamy się czy można liczyć na jakieś dofinansowanie.

 5. Adam P. pisze:

  Muszę poczytać więcej informacji na temat MDM. Może się na to załapię.

 6. mirek pisze:

  Jest jeszcze Program rodzina na swoim?

Dodaj komentarz