Na co zwrócić uwagę przed montażem pompy ciepła? 3 praktyczne wskazówki

Ogrzewanie pompą ciepła cieszy się coraz większą popularnością. Jest to związane głównie z trendem wymiany urządzeń grzewczych na te bardziej ekologiczne i ekonomiczne. Zanim wybierzesz pompę ciepła, dowiedz się, na... Czytaj dalej

4 kwietnia 2024
Artykuł z kategorii: Instalacje

Ogrzewanie pompą ciepła cieszy się coraz większą popularnością. Jest to związane głównie z trendem wymiany urządzeń grzewczych na te bardziej ekologiczne i ekonomiczne. Zanim wybierzesz pompę ciepła, dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę. Przekonaj się, które aspekty są najważniejsze, aby dobrać urządzenie do konkretnych potrzeb.

3 rzeczy, które warto wiedzieć przed montażem pompy ciepła w domu jednorodzinnym

Poniżej znajdziesz 3 aspekty, które musisz uwzględnić przed montażem pompy ciepła. Od nich zależy, czy to urządzenie spełni Twoje oczekiwania i będzie pracować bez zarzutu przez długi czas.

1. Wybierz rodzaj pompy ciepła

Poszczególne typy urządzeń różnią się sposobem działania oraz dolnym źródłem, z którego pobierają energię. Wybór rodzaju pompy ciepła zależy od tego, jakie warunki panują w otoczeniu Twojego domu. Model wodny musi mieć dostęp do powierzchniowego lub podziemnego zbiornika, dlatego jest dość rzadko wybierany. W przypadku gruntowej pompy ciepła konieczne jest wykonanie odwiertów na wymienniki pionowe lub poziome. Możesz także wybrać urządzenie czerpiące ciepło z powietrza. Taki rodzaj cieszy się największym zainteresowaniem. Montaż powietrznej pompy ciepła jest zdecydowanie najmniej wymagający.

2. Dopasuj moc pompy ciepła do zapotrzebowania budynku na energię

Weź pod uwagę m.in. powierzchnię obiektu oraz to, czy został poddany termomodernizacji. Pompa ciepła może ogrzewać lub chłodzić pomieszczenia, a także służyć do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Im większe zapotrzebowanie na energię, tym większej mocy pompy ciepła potrzebujesz.

3. Wybierz konstrukcję pompy ciepła

Na rynku znajdziesz urządzenia typu split i monoblok. Różnią się od siebie wyglądem. Pierwsze z nich składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które są ze sobą połączone. Do montażu pompy ciepła typu split potrzebne są uprawnienia f-gazowe. Zaletą tego rozwiązania jest niższy koszt zakupu, a także umieszczenie elementów generujących największy hałas na zewnątrz budynku. W przypadku urządzeń monoblok wszystkie podzespoły są zamknięte w obrębie jednej konstrukcji. Pozwala to zaoszczędzić miejsce. Taka pompa ciepła ma także lepszą izolację, jednak koszty jej zakupu i montażu są wyższe.

Nie można zapomnieć także o odpowiednim wyborze miejsca na montaż urządzenia. Wewnątrz budynku pompa ciepła musi być umieszczona w taki sposób, aby można było do niej bez problemu dotrzeć w celu przeprowadzenia prac serwisowych czy konserwacyjnych. Jednostka zewnętrzna powinna zostać posadowiona na cokole lub specjalnej konstrukcji co najmniej 40 cm nad poziomem gruntu. Ochroni to urządzenie przed opadami śniegu, które mogą zablokować wentylatory pompy ciepła.

Gdzie szukać pomocy w razie wątpliwości przed instalacją pompy ciepła?

Instalacje pomp ciepła muszą być dopasowane do konkretnych potrzeb, dlatego warto w tej kwestii zaufać specjalistom. Pomogą oni dobrać rodzaj urządzenia z uwzględnieniem m.in. zapotrzebowania energetycznego budynku. Wezmą także pod uwagę koszty eksploatacji pompy ciepła. W ten sposób zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i cenny czas. Na terenie województwa mazowieckiego takich specjalistów znajdziesz w firmie Eko2020. Oferuje ona profesjonalny montaż pomp ciepła. Zespół składa się z doświadczonych i wykwalifikowanych fachowców.

Montaż pompy ciepła wykonany przez doświadczoną firmę to podstawa!

Samodzielny montaż pompy ciepła nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż wymaga wiedzy oraz dysponowania odpowiednimi uprawnieniami (w przypadku urządzeń typu split). Wybór zaufanej firmy da Ci pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem, a cała instalacja będzie pracowała bez zarzutu. Montaż pompy ciepła zlecony firmie Eko2020 to doskonałe rozwiązanie. Możesz także skorzystać z pomocy w zdobyciu dofinansowania. Dzięki takiej dotacji zakup i instalacja pompy ciepła będą zdecydowanie mniej kosztowne.

Autor

Biuro prasowe
Biuro prasowe
Biuro prasowe Polskie Budowlane
Oceń ten artykuł

Na co zwrócić uwagę przed montażem pompy ciepła? 3 praktyczne wskazówki

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz