Czy warto kupić mieszkanie pod wynajem?

Okazuje się, że zakup lokalu w celu wynajęcia jest opłacalne, ale nie wszędzie. Najwyższą rentownością najmu cieszą się lokale kupione w Gdańsku, Łodzi i Warszawie. Szacuje się, że w ciągu... Czytaj dalej

Okazuje się, że zakup lokalu w celu wynajęcia jest opłacalne, ale nie wszędzie. Najwyższą rentownością najmu cieszą się lokale kupione w Gdańsku, Łodzi i Warszawie. Szacuje się, że w ciągu roku można na nich zarobić 4,5 procent.

Za ile wynająć mieszkanie?

Wynajmowanie własnościowych mieszkań, nadal jest bardziej korzystne niż trzymanie gotówki na lokacie w banku czy zakup obligacji skarbowych. Jak wynika z ostatnich badań w związku z jesiennym ożywieniem na rynku, rentowność wynajmowanych mieszkań wzrosła w ostatnich dwóch miesiącach o 0,17 pkt procentowych i wynosi 4,13 procent. Zdaniem analityków wpływ na tą sytuację ma niska opłacalność depozytów bankowych. Ludzie mający kapitał wolą lokować go nieruchomościach na wynajem. Mimo tego, że tutaj też stopa zwrotu nie jest wysoka, to to i tak jest ponad dwukrotnie większa od średniego oprocentowania lokat

Jakie mieszkania pod wynajem?

W przypadku mieszkań warto pamiętać, że inwestycja w nieruchomości jest inwestycją długoterminową. Oznacza to, że jej opłacalność jest zmienna w czasie i zależy od takich parametrów rynkowych jak, oprocentowanie lokat, obligacji, kredytów hipotecznych czy zmiany cen mieszkań. Obecnie według szacunków średnia oczekiwana roczna rentowność netto wynajmu mieszkań wynosi 4,13 procent, dwa miesiące temu było to 3,96 procent. Największą rentownością cieszą się mieszkania kupione na wynajem w Gdańsku, Łodzi i Warszawie, wynosi to około 4,5 procenta zysku w skali roku. Trochę mniej bo około 4 procent netto można zarobić w Gdyni, Krakowie i Wrocławiu, natomiast średni zysk w Poznaniu przekracza 3,5 procent.

Należy jednak pamiętać, że podane dane są uśrednione tak samo jak opłacalność lokat. Wiadomo, że każda inwestycja niesie za sobą pewne ryzyko. Tak samo jak można znaleźć korzystniejszą od podanej wartości lokat, tak i uzyskać mniejszą rentowność z wynajmu mieszkania.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Czy warto kupić mieszkanie pod wynajem?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 10 ocen
 1. Artur Z. pisze:

  Jakbym miał pieniądze to nawet bym się nie zastanawiał. Rynek nieruchomości to coś, w co naprawdę warto zainwestować. A jak się wynajmuje mieszkanie na dni, jak hotel, to pieniądze są jeszcze większe. Wiem co mówię.

 2. Seba pisze:

  Jak kogoś stać to czemu nie.

 3. Miłosz P. pisze:

  Moim zdaniem i tak bardziej się opłaca wynajmować niż kupować. Sam wynajmuje jedno z moich mieszkań.

 4. aleksander_99 pisze:

  Sam zastanawiałem się, czy warto kupić mieszkanie pod wynajem, ale w końcu kupiłem. To prosty zarobek, a do tego z roku na rok zarabiam coraz więcej! Opłaca się naprawdę!

Dodaj komentarz