Bezpieczeństwo ma znaczenie. Dlaczego postawić na łączniki hermetyczne?

Zapewnienie bezpieczeństwa podczas użytkowania instalacji elektrycznej to fundamentalna kwestia. Nie ma znaczenia, czy chodzi o warunki domowe, przemysłowe, czy jakiekolwiek inne. Za każdym razem należy pamiętać nie tylko o właściwym... Czytaj dalej

18 kwietnia 2024
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Instalacje, Instalacje elektryczne

Zapewnienie bezpieczeństwa podczas użytkowania instalacji elektrycznej to fundamentalna kwestia. Nie ma znaczenia, czy chodzi o warunki domowe, przemysłowe, czy jakiekolwiek inne. Za każdym razem należy pamiętać nie tylko o właściwym użytkowaniu sieci, ale też o odpowiednim dopasowaniu osprzętu. Dzięki temu można zapewnić wysoki stopień ochrony, a właściwy wybór akcesoriów pozwala ponadto zadbać o estetykę. Dotyczy to zwłaszcza wymagających warunków, w których doskonale sprawdzi się włącznik hermetyczny.

Zgodnie z licencją: Unsplash

Gdzie będą przydatne łączniki hermetyczne?

Wspomniane modele osprzętu elektroinstalacyjnego charakteryzują się wysokim stopniem ochrony przed negatywnym wpływem warunków zewnętrznych. Mowa między innymi o wilgotności czy zapyleniu. Dlatego stanowią idealne rozwiązanie w przypadku użytkowania w takich miejscach, jak łazienki, domowe warsztaty i piwnice, a także obiekty przemysłowe, w tym magazyny bądź hale produkcyjne. Właśnie tam włącznik natynkowy o hermetycznej budowie sprawdza się idealnie i jest podstawowym elementem instalacji elektrycznej. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju elementów krople wody, pyłki, drobinki metalu, piasek czy kurz nie są w stanie dostać się do wnętrza łącznika i nie wpływają negatywnie na funkcjonowanie sieci. Niewłaściwie dopasowane akcesoria mogą bowiem doprowadzić do mniej lub bardziej poważnych awarii, skutkujących przerwami w dostawie energii czy poważnymi przestojami w produkcji.

Liczą się różnorodne parametry

Zakres możliwości wyboru łączników hermetycznych jest bardzo szeroki. Dotyczy to także innych elementów osprzętu elektroinstalacyjnego. W zależności od zapotrzebowania można się zdecydować na modele w określonym kolorze, formie czy wielkości. Wysokiej klasy włącznik czy wyłącznik hermetyczny musi przede wszystkim być optymalnie dopasowany do zapotrzebowania. Dostępne są modele pojedyncze i podwójne oraz wiele innych wersji włączników i wyłączników.

Oczywiście natynkowe łączniki odpowiadają przede wszystkim za uruchamianie oświetlenia, ale dostępne są w różnych formach czy gwarantują rozmaite funkcjonalności. Wersje schodowe, krzyżowe, także sterowniki rolet bądź żaluzji można bez kłopotu dostosować do oczekiwań. Wystarczy skorzystać z propozycji sprawdzonego dostawcy, jak choćby sklepu Elektrycznie.pl, aby znaleźć osprzęt odpowiadający potrzebom.

Szeroki zakres stosowania

Warto powtórzyć, że osprzęt wyposażony w hermetyczną obudowę wykorzystywany jest w szczególnych uwarunkowaniach. Zakres zastosowania nie ogranicza się oczywiście do pomieszczeń specjalnych, takich jak magazyny czy warsztaty. W domowych wnętrzach również powszechnie używa się właśnie tego rodzaju elementów, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć, np. w łazience lub w kuchni. Aby skutecznie zadbać o bezpieczeństwo instalacji oraz ochronę domowników, należy korzystać z łączników, które we właściwy sposób zabezpieczają sieć przed wodą.

Włączniki natynkowe hermetyczne stanowią ponadto podstawowe wyposażenie we wspomnianych już halach, warsztatach, myjniach, kotłowniach i nie tylko. Także w tego rodzaju pomieszczeniach odpowiadają za prawidłową ochronę instalacji przed wilgocią oraz przed pyłem, kurzem i innymi cząsteczkami, które mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie systemu.

Włącznik hermetyczny — jak jest zbudowany?

Z technicznego punktu widzenia włącznik natynkowy działa w taki sam sposób jak inne tego typu elementy osprzętu. Zapewniają one bowiem wykonanie takich czynności, jak uruchomienie oświetlenia, sterowanie żaluzjami lub roletami i inne. Naciśnięcie klawisza generuje określoną reakcję, dzięki czemu wpływa na komfort oraz bezpieczeństwo codziennego funkcjonowania w domu, firmie i nie tylko. Dlatego właśnie hermetyczne łączniki muszą być wykonane nie tylko z wysokiej jakości surowców, ale też posiadać szczelne obudowy, uszczelki, a w niektórych przypadkach także osłony klawiszy. Wszystkie te elementy mają istotny wpływ na zapewnienie optymalnej ochrony przed negatywnym wpływem określonych czynników na prawidłowe działanie instalacji.

Różne stopnie ochrony

Decydując się na zakup określonego rodzaju łącznika o hermetycznej obudowie, warto zwracać uwagę na stopień ochrony IP. Co oznacza ten parametr? Wskazuje na zabezpieczenie osprzętu przed czynnikami zewnętrznymi, w tym przede wszystkim przed ciałami stałymi o określonej średnicy, pyłem lub kurzem, a także przed wodą, zarówno przed mniejszym strumieniem, jak i większą strugą. W zależności od miejsca zastosowania łącznika można w odpowiedni sposób dopasować właśnie ten element.

Okazuje się zatem, że wybór osprzętu elektroinstalacyjnego, w tym łączników, ma znaczenie nie tylko ze względu na stylistykę. Niezwykle istotne, zwłaszcza we wnętrzach narażonych na wpływ takich lub innych czynników, jest także użytkowanie akcesoriów o konkretnej klasie szczelności. Dzięki temu korzystanie z tego rodzaju produktów jest nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne.

Oceń ten artykuł

Bezpieczeństwo ma znaczenie. Dlaczego postawić na łączniki hermetyczne?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz