Jak pozbyć się wilgoci z domu?

Wilgoć to niedogodność występująca w wielu domach i mieszkaniach. Nadmierny poziom wody w powietrzu często przyczynia się do powstawania pleśni i grzybów, które w dłuższej perspektywie mogą stanowić poważne zagrożenie... Czytaj dalej

28 kwietnia 2023
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Remont domu

Wilgoć to niedogodność występująca w wielu domach i mieszkaniach. Nadmierny poziom wody w powietrzu często przyczynia się do powstawania pleśni i grzybów, które w dłuższej perspektywie mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Jeżeli czujesz, że w Twoich pomieszczeniach panuje nadmierny poziom wilgoci, to koniecznie zapoznaj się z treścią niniejszego wpisu.

Źródło: Unsplash zgodnie z licencją

Wilgoć w domu

Wilgoć w domu powstawać może z kilku różnych powodów. Jedną z najczęstszych przyczyn wilgoci jest duża ilość pary wodnej, która często występuje w kuchni i łazience. To właśnie te dwa pomieszczenia są najbardziej narażone na pojawienie się niechcianej pleśni czy grzybów. Nie oznacza to jednak, że wilgoć nie może występować w innych wnętrzach. Kolejną powszechną przyczyną wilgoci jest brak odpowiedniej wentylacji. Jeżeli pomieszczenie nie posiada dobrze dostosowanej cyrkulacji powietrza, to para wodna utrzymuje się w powietrzu i zaczyna osadzać się na różnych powierzchniach, nierzadko powodując powstawanie pleśni i grzybów. Wilgoć w domu może wystąpić także z powodu złych izolacji lub uszkodzeń np. w oknach czy na dachu oraz zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniach.

Nadmierny poziom wilgoci może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Pleśnie i grzyby powstające z nadmiaru wilgoci wytwarzają szkodliwe substancje chemiczne, które powodują różnego rodzaju alergie, problemy z oddychaniem lub przewlekłe choroby płuc Dlatego tak bardzo ważne jest, aby na bieżąco monitorować poziom wilgoci w swoich pomieszczeniach i szybko reagować na jej nadmiar. Wilgoć w domu można poznać po często zaparowanych oknach i lustrach, nieprzyjemnym zapachu stęchlizny, mokrych, czarnych plamach na oknach i ścianie, pęczniejącym drewnie oraz łuszczącej się farbie.

Co na wilgoć w domu?

Przed zabraniem się do osuszania powietrza warto jest uprzednio pochylić się nad usunięciem źródeł wilgoci. Sprawdź wentylację oraz szczelność okien w swoim domu i dbaj o to, aby Twoje pomieszczenia były zawsze dobrze napowietrzone i ogrzane. Jeżeli te podstawowe porady nie pomogą, to będziesz potrzebował pomocy w postaci specjalnego sprzętu. W usuwaniu wilgoci pomoże Ci:

  • Specjalny osuszacz powietrza – te urządzenia składają się z kompresora, wentylatora, chłodnicy oraz pojemnika na skroplinę. Ich działanie polega na przepompowywaniu powietrza w celu skraplania pary wodnej i pozostawiania suchości w pomieszczeniu. Woda z powietrza skrapla się do specjalnego pojemnika, z którego następnie należy ją opróżniać.
  • Nagrzewnica – sposób jej działania polega na podniesieniu temperatury całego pomieszczenia, dzięki czemu niepożądana wilgoć zaczyna odparowywać.
  • Klimatyzator z funkcją odwadniania – jest to specjalny klimatyzator, który posiada dodatkową funkcję usuwania wilgoci. Podczas pracy tego urządzenia, para wodna jest usuwana z powietrza i skraplana w chłodnicy. Następnie skroplina, podobnie jak w przypadku osuszacza, ląduje w specjalnym pojemniku, który należy regularnie opróżniać.
  • Pochłaniacz wilgoci – zazwyczaj składa się on z pojemnika i substancji chłonnej, której zadaniem jest absorbowanie wilgoci z powietrza i przetrzymywanie jej w pojemniku. Pojemnik z substancją chłonną można w łatwy sposób wymienić, kiedy jego powierzchnia się zapełni.

Jeżeli na Twojej ścianie pojawiły się już grzyby lub pleśń, to do ich zwalczania będziesz potrzebować specjalnych środków grzybobójczych. Zainfekowaną przestrzeń należy pokryć środkiem chemicznym, zgodnie z zaleceniami jego producenta. Pomimo że grzyb przestanie się rozprzestrzeniać, to wciąż pozostaną po nim nieestetyczne plamy na ścianie. Dlatego po upływie sugerowanego czasu będziesz musiał ponownie pomalować ścianę.

Podsumowując, grzyby i pleśń powstałe z wilgoci mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Powyżej przedstawiliśmy szereg porad, które pomogą Ci zwalczyć wilgoć w Twoich pomieszczeniach. Mamy nadzieję, że okażą się przydatne.

Oceń ten artykuł

Jak pozbyć się wilgoci z domu?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen
  1. Czesiek pisze:

    Ważna sprawa, bo nadmiar wilgoci od razu można wyczuć w powietrzu, tym gorzej, że z tego, co widzę coraz więcej osób ma w nawyku szczelne zamykanie okien na jesień-zimę, aby utrzymać ciepło w domu… Ta woda nie ma gdzie odparować

Dodaj komentarz