Wiesz już, jaki klimatyzator do domu? Sprawdź, czym się różnią

Czym różni się klimatyzator przenośny od tego multi-split? Ile kosztuje eksploatacja klimatyzatora po 4 godziny dziennie i dlaczego klimatyzator monoblokowy nie sprawdza się w każdym zastosowaniu? Dziś odpowiadamy na najpopularniejsze... Czytaj dalej

15 lipca 2016
Artykuł z kategorii: Instalacje, Instalacje wentylacyjne

Czym różni się klimatyzator przenośny od tego multi-split? Ile kosztuje eksploatacja klimatyzatora po 4 godziny dziennie i dlaczego klimatyzator monoblokowy nie sprawdza się w każdym zastosowaniu? Dziś odpowiadamy na najpopularniejsze pytania, które nadsyłacie do naszej redakcji.

Różnice między klimatyzatorami nie są wcale takie oczywiste

margines

klimatyzacja w domu

Fot. Flickr.com CC 2.0 WorldSkills UK

Między jakimi klimatyzatorami mogę wybierać?

W sprzedaży dostępne są przede wszystkim klimatyzatory:

A: Klimatyzatory przenośne

margines

Odpowiednie dla mniej wymagających użytkowników. Ze względu na swoją budowę, mogą schładzać najwyżej 1 pomieszczenia. Ich kultura pracy pozostawia wiele do życzenia, ale są znacznie tańsze w zakupie od wszystkich pozostałych urządzeń dostępnych na rynku, a przy tym pracują natychmiast po wyjęciu z pudełka.

Klimatyzatory przenośne są dostępne w kilku różnych wariantach – monoblok oraz tzw. spotcooler. Monoblok to klimatyzator, który charakteryzuje się prostą budową; układ chłodzenia jest ukryty w jego obudowie, a zadaniem użytkownika jest tylko odprowadzenie gorącego powietrza na zewnątrz pomieszczenia dołączoną do zestawu rurą, np. wyprowadzając ją w otworze ściennym lub poprzez uchylone okno.

Z kolei spotcooler to klimatyzator o nieco większej wydajności; producenci wyposażają je na ogół w dwa przewody – przewód odprowadzający gorące powietrze i przewód doprowadzający chłodne powietrze. W praktyce urządzenie może stać w pomieszczeniu A, a schładzać pomieszczenie B.

B: Klimatyzatory stacjonarne split i multi-split

margines

Klimatyzatory stacjonarne składają się z z przynajmniej 1 jednostki.

Split: Na klimatyzator typu split składa się jednostka zewnętrzna, odprowadzająca gorące powietrze na zewnątrz oraz wewnętrzna, schładzająca. Na urządzenie montowane w pomieszczeniu użytkowym składają się w praktyce: komputer sterujący, parownik oraz układ wentylujący. Klimatyzatory typu split mogą różnić się co do sposobu montażu ora
z budowy. Wyróżniamy przede wszystkim klimatyzatory ścienne, sufitowe, podłogowe oraz kasetowe.

Z kolei urządzenie montowane po zewnętrznej stronie to skraplacz, pompa oraz wentylator wyciągający powietrze z instalacji.

[…] w czasie instalacji musimy liczyć się z tym, że niezbędne będzie przewiercenie ściany na wylot tak, by przeprowadzić instalację freonową i kabel sterujący. To najbardziej hałaśliwa część montażu. W tym czasie na zewnątrz mocowane są wsporniki, na których zostanie umocowany agregat, czyli serce urządzenia [1]

Multi-split: Dla najbardziej wymagających użytkowników. Multi-split to w zasadzie nie klimatyzator, a cały system, na który składa się tzw. matka oraz kilka do nawet kilkunastu urządzeń montowanych w pomieszczeniach użytkowych (w budownictwie jednorodzinnym stosuje się mniejsze systemy z maksymalnie kilkoma urządzeniami wewnętrznymi).

Multi-split jest na tyle wymagającą instalacją, że sam system powinien być zaplanowany na etapie projektowania nieruchomości.

Jak zamontować klimatyzację w domu jednorodzinnym?

margines

[1] Wynika z materiału dostępnego na kanale YouTube E Kamerton.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Wiesz już, jaki klimatyzator do domu? Sprawdź, czym się różnią

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz