Urządzasz salon z aneksem kuchennym? Sprawdź, o czym pamiętać

Salon z aneksem kuchennym to popularne rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie. Duża, otwarta przestrzeń służy zarówno jako miejsce do przyrządzania i spożywania posiłków, jak i do wypoczynku i przyjmowania gości. Jeśli... Czytaj dalej

23 kwietnia 2024
Artykuł z kategorii: Aranżacja salonu, Kuchnia, Wnętrza

Salon z aneksem kuchennym to popularne rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie. Duża, otwarta przestrzeń służy zarówno jako miejsce do przyrządzania i spożywania posiłków, jak i do wypoczynku i przyjmowania gości. Jeśli planujesz remont salonu z aneksem, sprawdź, jakie rozwiązania są złym pomysłem. Dzięki kilku wskazówkom dowiesz się, czego unikać, by zaaranżować funkcjonalną i stylową przestrzeń dla całej rodziny.

Kanapa obok blatu kuchennego

W salonie z aneksem kuchennym nigdy nie poddawaj się pokusie ustawienia kanapy w niewielkiej odległości od kuchennego blatu, nawet gdy mebel nie ogranicza dostępu do szafek i sprzętów AGD. Kanapa z tapicerką wchłania wszelkie zapachy z gotowania oraz tłuszcz, który unosi się w powietrzu. Im bliżej blatu stoi sofa, tym więcej nieprzyjemnych aromatów wnika w tapicerkę. Ponadto na tapicerce gromadzą się duże ilości okruszków i resztek z jedzenia, co powoduje konieczność częstego prania kanapy.

Panele laminowane na całej podłodze

Aneks kuchenny nie musi stać na płytkach ceramicznych, jednak materiał, który znajduje się na podłodze, powinien wykazywać właściwości wodoodporne. W nowoczesnym salonie dobrze prezentują się panele laminowane, a na rynku znajdziemy produkty, które są odporne na wilgoć. Oznacza to, że ich przypadkowe zalanie wodą z kuchni nie doprowadzi do spuchnięcia i konieczności wymiany całej podłogi. Oczywiście zamiast paneli laminowanych w salonie z aneksem kuchennym można również położyć winylowe panele, które nie wchłaniają wody. 

Głośne sprzęty

W pomieszczeniach wielofunkcyjnych szczególną uwagą powinno się zwracać na głośność pracy różnych urządzeń. W aneksie kuchennym dobrze sprawdzają się wyłącznie te sprzęty, które emitują niewielki hałas i pozwalają odpocząć w części salonowej. Jeśli chodzi o urządzenia takie jak mikser lub robot kuchenny, możesz wybrać ich dowolny model bez skupiania się na hałasie. Używa się ich na tyle rzadko, że nie przeszkadzają na co dzień. Inaczej jest w przypadku lodówki, zmywarki lub okapu. Ich głośna praca uniemożliwia skupienie się na oglądaniu telewizji, czy też prowadzenie spokojnej rozmowy z zaproszonymi gośćmi.

Dywany i wykładziny dywanowe

Dywan lub wykładzina dywanowa w salonie kojarzą się z przytulnością, jednak gdy pokój dzienny łączy się z aneksem kuchennym, są niezbyt dobrym rozwiązaniem. Dywany i inne tekstylia na podłodze gromadzą duże ilości kurzu, okruchów i innych zanieczyszczeń. Pojawiają się na nich plamy z jogurtów, sosów, a także z innych produktów, z których korzysta się podczas gotowania. Jeśli chcesz utrzymać czystość w salonie z aneksem kuchennym bez codziennych, gruntownych porządków, zrezygnuj z dywanów. W przeciwnym razie czeka na Ciebie codzienne odkurzanie i częste pranie tekstyliów.

Otwarte półki zamiast szafek kuchennych

W salonie z aneksem kuchennym słabo sprawdzają się otwarte półki na kuchenne akcesoria. Rzeczy znajdujące się na półkach szybko się kurzą i brudzą, a także są wystawione na widok dla gości. Przechowywanie talerzy lub kubków poza zamykaną szafką sprawia, że przed każdym użyciem trzeba je przecierać lub myć. Takie rozwiązanie jest mało praktyczne.

Brak miejsca do spożywania posiłków

W niewielkim salonie pojawia się pokusa, by zastąpić klasyczny stół do jadalni stolikiem kawowym, który stanie przy kanapie. Takie rozwiązanie jest mało praktyczne, gdyż uniemożliwia wygodne spożywanie posiłków. Nawet na małej powierzchni powinno się znaleźć przestrzeń do ustawienia jadalnianego stołu, przy którym stanie kilka krzeseł.

Oceń ten artykuł

Urządzasz salon z aneksem kuchennym? Sprawdź, o czym pamiętać

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz