Stół okrągły czy prostokątny – jaki kształt blatu najlepiej sprawdzi się w jadalni?

Chcesz stworzyć funkcjonalną i zarazem piękną przestrzeń do wspólnego spożywania posiłków w większym gronie? Niezależnie od tego, czy organizujesz odrębną jadalnię, czy strefę jadalnianą w salonie lub kuchni, bardzo ważne... Czytaj dalej

26 września 2023
Artykuł z kategorii: Wnętrza, Wyposażenie wnętrz

Chcesz stworzyć funkcjonalną i zarazem piękną przestrzeń do wspólnego spożywania posiłków w większym gronie? Niezależnie od tego, czy organizujesz odrębną jadalnię, czy strefę jadalnianą w salonie lub kuchni, bardzo ważne jest to, jaki kształt blatu wybierzesz. Zarówno stoły prostokątne, jak i stoły okrągłe mają swoje mocne i słabe strony. Jakie? O tym przekonasz się w dalszej części naszego poradnika.

Komfort.pl

Stół prostokątny do jadalni – wady i zalety

  • Stół prostokątny lub kwadratowy świetnie sprawdzi się w większości wnętrz, zwłaszcza w przypadku wąskich i wydłużonych pomieszczeń. Stoły prostokątne są zdecydowanie bardziej ustawne i efektywniej wykorzystują dostępną przestrzeń. Zaletą stołu prostokątnego jest także możliwość dostawienia go jednym bokiem do ściany. Co prawda ogranicza to maksymalną ilość osób, które zmieszczą się przy takim stole. Pozwala jednak zaoszczędzić naprawdę dużo miejsca.
  • Podsumowanie najważniejszych zalet stołów prostokątnych:
  • są ustawne,
  • wymagają mniejszej przestrzeni niż stoły okrągłe,
  • można je dostawić jednym bokiem do ściany,
  • wpisują się zarówno w nowoczesne, jak i klasyczne aranżacje.

Stół prostokątny nie jest całkowicie pozbawiony wad. Narożniki sprawiają, że zmieści się przy nim mniej osób niż przy stole z okrągłym blatem. Narożniki są też niekiedy elementem, który zaburza naturalną komunikację w salonie czy jadalni i utrudnia poruszanie się w tej przestrzeni.

Komfort.pl

Stół okrągły do jadalni – wady i zalety

Okrągły stół do jadalni czy salonu pomieści zdecydowanie większą liczbę gości. Okrągły blat gwarantuje także dobry kontakt wzrokowy wszystkich osób siedzących przy stole. Tworzy to ciepłą i przyjazną atmosferę w trakcie rodzinnego czy towarzyskiego spotkania.

Najważniejsze zalety stołów okrągłych:

  • zmieści się przy nich większa liczba gości,
  • nadają wnętrzu przytulny, domowy charakter,
  • pozwalają na lepszy kontakt wzrokowy osób siedzących przy stole,
  • idealnie wpisują się w klasyczne wnętrza.

Niestety okrągłego stołu nie można dostawić do ściany. Taki układ salonu czy jadalni wygląda po prostu nienaturalnie i niezręcznie. Okrągły kształt blatu sprawia także, że stół wymaga znacznie więcej wolnego miejsca. Najlepiej prezentuje się więc w przestronnych wnętrzach.
O tym, jak dopasować kształt blatu do stylu konkretnego pomieszczenia, przeczytasz w jednym z kolejnych akapitów.

Komfort.pl

Stół rozkładany – funkcjonalna opcja do każdego wnętrza

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na stół prostokątny, czy okrągły, opcją, która warto wziąć pod uwagę, są stoły rozkładane. Stół okrągły rozkładany to idealne rozwiązanie dla każdego, kto na co dzień nie dysponuje dużą ilością wolnego miejsca, ale w razie potrzeby chce mieć możliwość podjęcia większej liczby gości. Rozkładany stół okrągły czy prostokątny w dosłownie chwilę zmienisz z niewielkiego stolika dla 4 osób w stół na 6, 8 czy nawet 10 osób. Poszczególne stoły rozkładane różnią się mechanizmem, jednak zasada działania jest taka sama.

Jak dopasować kształt stołu do stylu pomieszczenia?

Kształt blatu stołu wpływa także na wizualny odbiór aranżacji salonu, jadalni czy kuchni. Stół okrągły świetnie komponuje się z wnętrzami inspirowanymi klasycznymi i tradycyjnymi trendami. Okrągłe stoły to aranżacyjny strzał w dziesiątkę, jeśli planujesz wnętrze rustykalne, boho czy vintage. Z kolei stoły prostokątne są najczęściej domeną nowoczesnych wnętrz. Doskonale wpisują się w aranżacje w stylu loftowym czy industrialnym. Nie jest to jednak zasada, od której nie ma wyjątków. Dużo zależy od stylu samego stołu i materiałów, z jakich jest wykonany. Okrągły stół z metalowymi nogami i blatem z postarzanego drewna wykorzystasz w nowoczesnym loftowym salonie. Tak samo, jak prostokątny stół w ciepłym odcieniu orzechowego drewna świetnie sprawdzi się w aranżacji rustykalnej. Duża różnorodność dostępnych na rynku wzorów i modeli stołów okrągłych i prostokątnych pozwala na znaczną swobodę wyboru.

Nie ma jednego, z góry określonego, idealnego kształtu stołu do każdej jadalni. Wszystko zależy od metrażu, stylu pomieszczenia i oczekiwanej funkcjonalności. Rozważając zalety i wady stołów okrągłych, prostokątnych najłatwiej dobierzesz odpowiedni do swoich potrzeb model.

Oceń ten artykuł

Stół okrągły czy prostokątny – jaki kształt blatu najlepiej sprawdzi się w jadalni?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz