Montowanie rynien. Jak zrobić to prawidłowo?

Montaż rynien to nie najłatwiejsze z budowlanych zadań i dobrze jest oddać je w ręce specjalisty. Jeśli jednak zainteresował Cię ten tekst, wychodzi na to, że chcesz zrobić to samodzielnie.... Czytaj dalej

21 marca 2019
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Ogród

Montaż rynien to nie najłatwiejsze z budowlanych zadań i dobrze jest oddać je w ręce specjalisty. Jeśli jednak zainteresował Cię ten tekst, wychodzi na to, że chcesz zrobić to samodzielnie. Czy to możliwe? Po dokładnym poznaniu instrukcji producenta i naszych podpowiedzi na pewno.

Montaż rynien powinieneś rozpocząć od względnie prostej rzeczy – przemyślenia całego układu, od jego początkowego etapu po finalny. Pomyśl, w którym miejscu chcesz umieścić odpływ, a w którym rurę spustową. Rura w końcu będzie najniżej umiejscowionym elementem całego orynnowania. Po umieszczeniu odpływu przychodzi pora na haki. Ich położenie determinuje kilka zasad, które powinieneś znać.

1. Zachowaj spadek rynny

Jego wartość powinna wynosić około 4 mm na każdy metr bieżący rynny. To właśnie taka wielkość i układ zagwarantuje sprawny, ale przede wszystkim skuteczny przepływ wody przez rynnę do odpływu.

2. Skorzystaj z haków

Dla jeszcze lepszego funkcjonowania polecamy umiejscowienie dwóch haków w dwóch miejscach na wysokości odpowiednich do danego spadku i umieszczenie na nich sznurka. Trochę partyzancka metoda. Po co? By dokładnie określić położenie pozostałych haków.

Uwaga! Już w momencie montowania pojedynczych haków pamiętaj, by odległość między nimi a odpływem, łącznikami i narożnikami nie przekraczała 15 cm.

3. Zanim zamontujesz, sprawdź

Jeszcze przed przystąpieniem do montowania rynien na budynku, warto, byś rozłożył je wzdłuż ścian i rozplanował, w jaki sposób i w którym miejscu zamontujesz każdy ich element. Na ziemi łatwiej jest naprawić ewentualną pomyłkę, po umieszczeniu rynien na ścianie nie będzie już tak łatwo.

Na jakiej wysokości powinny być umieszczone rynny?

Rynny nie mogą być umieszczone ani zbyt wysoko, ani zbyt nisko. W pierwszym przypadku po prostu nie będą zbierać wody, ochlapując i brudząc tym samym całą elewację i teren wokół domu. Jeśli umieścisz je zbyt nisko, będą narażone na drobiazgi spadające z dachu, a zimą? Ciężkie pokłady śniegu. W takim przypadku system rynien nie wytrzyma zbyt długo.

Dylatacja między rynnami też jest ważna

Nie zapominaj o tym, że rynny są stale narażone na wszelkie, nawet te najbardziej skrajne warunki pogodowe, szczególnie w naszym klimacie. Latem dotyka je ogromna ilość słońca i wysoka temperatura, a zimą mróz, ciężar śniegu i grube oblodzenia. Czym to skutkuje? Przede wszystkim zmianą długości rynien. Z tego powodu powinieneś pamiętać, by zapewnić montowanym przez siebie rynnom trochę miejsca. To jest właśnie dylatacja.

Bez zastosowania tego zabiegu rynny zaczną się odkształcać, przestaną spełniać swoją rolę i wyglądać bardzo brzydko na pewno nie uatrakcyjniać estetyki elewacji.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Montowanie rynien. Jak zrobić to prawidłowo?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz