Garaż wolnostojący czy w bryle domu? Sprawdź, co wybrać, zanim zaczniesz budowę domu

Obawiasz się o wysokie koszty związane z budową garażu wolnostojącego? A może przeraża Cie wizja spalin dostających się do domu poprzez garaż w bryle budynku? Jakąkolwiek inwestycję wybierzesz, warto zastanowić... Czytaj dalej

17 maja 2017
Artykuł z kategorii: Budowa domu

Obawiasz się o wysokie koszty związane z budową garażu wolnostojącego? A może przeraża Cie wizja spalin dostających się do domu poprzez garaż w bryle budynku? Jakąkolwiek inwestycję wybierzesz, warto zastanowić się nad wadami i zaletami obu rozwiązań.

Wszystko zależy od warunków panujących na posesji

margines

garaż samochodowy

Fot. Redakcja Polskie Budowlane

Jeśli Twoja działka jest sporych rozmiarów, a garaż wolnostojący od zawsze pojawiał się w Twoim wyobrażeniu o podwórzu idealnym – postaw na budowę osobnego budynku. Jeśli zasobność Twojego portfela jest nieco mniejsza, warto zdecydować się na garaż w bryle domu. Jednak w obu przypadkach nie należy oszczędzać na materiałach, wszystko opłaci się w przyszłości.

Garaż wolnostojący – luksus i wygoda

Na inwestycję w garaż wolnostojący decydują się najczęściej osoby, których działka pozwala na umieszczenie dodatkowego budynku. Jedną z największych wad takiej decyzji jest konieczność uzyskania pozwolenia budowlanego, zgłoszenie budowy oraz zakup projektu. Jednak do największych zalet budowy garażu wolnostojącego zalicza się:

  • wyeliminowanie możliwości dostania się do domu spalin samochodowych,
  • ograniczenie hałasu spowodowanego uruchomionym silnikiem,
  • dowolność w usytuowaniu garażu na działce mieszkalnej,
  • możliwość odłożenia budowy w czasie (najpierw budowa domu, następnie garażu),
  • budowa garażu o dowolnej wielkości (na 2-3 samochody).

A co z estetyką garażu wolnostojącego?

Zazwyczaj styl, jak i kolorystykę garażu dobiera się do elewacji domu, tak, by wszystko tworzyło spójną całość. Najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w taką samą stolarkę zarówno przy bramie i oknach garażowych (o ile Twój projekt je przewiduje), jak i w tych domowych. Dołożenie dodatkowej przestrzeni, takiej jak pomieszczenie gospodarcze pozwoli na przechowywanie np. sprzętu ogrodowego i sportowego.

Garaż w bryle domu, dla kogo będzie najlepszym rozwiązaniem?

Dla osób, które chcą zaoszczędzić i cenią sobie funkcjonalne rozwiązania, budowa garażu w bryle domu będzie najlepszym krokiem. Przy takiej inwestycji najważniejszym elementem jest zapewnienie dobrej wentylacji, tak, by wydobywające się spaliny nie kumulowały się w pomieszczeniu, a co gorsza – nie dostawały do domu. Jakie są zalety płynące z zastosowania takiego ułatwienia?

  • stosunkowo mniejszy koszt budowy (nie potrzebne są pozwolenia i projekty),
  • poruszanie się między garażem, a domem bez konieczności wychodzenia na zewnątrz,
  • wyeliminowanie konieczności dodatkowego ogrzewania garażu (ciepło dostanie się przez jedną ze ścian domu),
  • nad garażem istnieje możliwość dobudowy pomieszczenia, co pozwoli zmniejszyć straty powierzchniowe.

Jak powinien wyglądać podjazd pod garaż?

margines

Odpowiednie przygotowanie podłoża pod materiał, z jakiego będzie zbudowany podjazd do garażu, ma ogromne znaczenie jeżeli chodzi o jego funkcjonalność w późniejszym czasie. Do wykończenia takiego podjazdu najczęściej wykorzystuje się beton lub nawierzchnie drobnowymiarową np. kostkę brukową.

– Jedynie dobrze utwardzone podłoże zagwarantuje trwałość i stabilność całego podjazdu. Aby podjazd garażowy spełniał swoje funkcje niezmiennie przez wiele lat, warto zadbać o impregnację kostki brukowej. Pomoże to uchronić ją przed porastaniem mchem, zjawiskami kwaśnych deszczy, niszczycielskim promieniowaniem słonecznym czy plamami z oleju – mówią nam eksperci serwisu Impregnacja Kostki.

Publikacja powstała przy współpracy z zespołem redakcyjnym www.impregnacjakostki.eu

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Garaż wolnostojący czy w bryle domu? Sprawdź, co wybrać, zanim zaczniesz budowę domu

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz