Styl skandynawski w kuchni. Jakie lampy wybrać?

Wnętrza domów Skandynawów słyną z chłodnej bieli, ciepłego koloru drewna i... braku zasłon w oknach. Cieszą się słońcem, jak tylko mogą, a kiedy go brakuje, nadrabiają stylowymi lampami. To o... Czytaj dalej

24 maja 2017
Artykuł z kategorii: Kuchnia, Wnętrza

Wnętrza domów Skandynawów słyną z chłodnej bieli, ciepłego koloru drewna i… braku zasłon w oknach. Cieszą się słońcem, jak tylko mogą, a kiedy go brakuje, nadrabiają stylowymi lampami. To o nich jest dzisiejszy tekst, a konkretniej o tym, jakie lampy powinny znaleźć się w kuchni w stylu skandynawskim.

Surowo czy rustykalnie?

margines

Styl skandynawski stał się powszechnie znany. Nie jest więc żadnym odkryciem stwierdzenie, że opiera się on przede wszystkim na chłodnej bieli i minimalizmie wyposażenia ocieplanego co najwyżej drewnianymi wstawkami i dużymi kocami. Czy zaskoczy Cię zatem fakt, że i lampy do kuchni w stylu skandynawskim najczęściej są proste i lekkie w swojej formie? Nie powinien.

lampy skandynawskie

Flickr.com CC 2.0 Ann Baekken

Lampy wiszące? Czemu nie

margines

Jeśli planujesz urządzić swoją kuchnię zgodnie z północnoklimatyczną aranżacją, powinieneś wziąć pod uwagę lampy wiszące, które w umiejętny sposób zapełnią dużą przestrzeń nad stołem w jadalni lub oświetlą te rejony, w których światła jest zazwyczaj stosunkowo niewiele, przy szafce z książkami lub jadalnym kąciku.

Styl skandynawski też ma swoje aranżacyjne podrodzaje

margines

Pamiętaj jednak, że styl skandynawski, jak każdy inny, posiada swoje podrodzaje, w tym przypadku dwa – pierwszy to typowy chłód i minimalizm, a drugi to rustykalność pełna ciepła i przytulności. Zdecyduj, na który masz rzeczywiście ochotę i zgodnie z nim projektuj swoją kuchnię.

W pierwszym wariancie postaw na metalowe, lakierowane lampy, wykonane raczej z tworzyw sztucznych i kolorystycznie komponujące się z bielą ścian i podłóg. W drugim – pomyśl o lampach z dodatkami ciepłego drewna lub opartych na mega delikatnej porcelanie.

Kolor mile widziany

margines

Utarło się przekonanie, że styl skandynawski i kolor nie idą ze sobą w parze. Nic bardziej mylnego, bo i ten rodzaj aranżacji zaciąga elementy z innych państw, w tym przypadku z Danii. W ten sposób w kuchni stworzonej zgodnie ze stylem skandynawskim mogą pojawić się lampy metalowe przykryte lakierową powłoką, ale, uwaga, w kolorze żółtym, niebieskim, miętowym lub różowym, ale w wersji pudrowej.

Lampa z kloszem czy bez klosza?

margines

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzeliśmy się kilku projektom kuchni w stylu skandynawskim. W niektórych z nich pojawiały się lampy o dużych, kolorowych lub nie, kloszach, a na innych kawałki drutu zakończone ciekawą żarówką. Pierwsza myśl: „nie, te druty i nagie kable nie wyglądają za dobrze”. Druga myśl: „ale jakby je jakoś skomponować, może być bardzo oryginalnie”. I tak właśnie jest.

Kieruj się własnym gustem

margines

Wszystko jednak zależy od Twojego gustu. To nim powinieneś kierować się w pierwszej kolejności, bo w końcu Ty, a nie nikt inny, będzie mieszkał w przygotowanym przez Ciebie mieszkaniu (pod uwagę bierzemy oczywiście sytuację, w której działasz jako prywatna osoba, nie zawodowy projektant). Jasne, istnieją podstawowe zasady, którymi należy się kierować, żeby nie stworzyć totalnej żenady, ale to, czy lampa będzie otoczona kloszem czy zamknie się tylko w drucie i żarówce – w tej sprawie posłuchaj swojej intuicji. Styl skandynawski, choć cieszący się mega popularnością i cechujący się już utartymi schematami, nadal jest stylem, w którym możesz wykazać się swoją kreatywnością.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Styl skandynawski w kuchni. Jakie lampy wybrać?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz