Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia? Tak, to możliwe
Czy wiesz, że budowa domu jednorodzinnego nie zawsze wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Niedawno znowelizowano przepisy prawa budowlanego i umożliwiono budowę niektórych domów na podstawie skróconej procedury – zgłoszenia. Ile... Czytaj dalej
Czy wiesz, że budowa domu jednorodzinnego nie zawsze wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Niedawno znowelizowano przepisy prawa budowlanego i umożliwiono budowę niektórych domów na podstawie skróconej procedury – zgłoszenia.
Ile trwa i na czym polega zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego?
Fot. Jimmy Kortrijk Flickr.com CC 2.0
Budowa domu jednorodzinnego na podstawie zgłoszenia to procedura trochę szybsza od standardowej dotyczącej pozwolenia na budowę. W przypadku pozwolenia organ ma 65 dni na wydanie decyzji, natomiast w przypadku zgłoszenia jest to 30 dni (do okresów tych nie wlicza się przerw w postępowaniu związanych z koniecznością uzupełnienia braków w dokumentacji projektowej). Niestety na tym różnice się kończą. W obu przypadkach wraz z wnioskiem trzeba złożyć jednakowe dokumenty, a w całym procesie uzyskiwania pozwolenia na budowę to czas oczekiwania na poszczególne elementy dokumentacji projektowej jest najdłuższy.
Począwszy od decyzji o warunkach zabudowy (jeśli jest wymagana), na którą można czekać nawet kilka miesięcy, poprzez mapę do celów projektowych, skończywszy na projekcie budowlanym, na który – w zależności od tego czy wybierzemy projekt indywidualny czy adaptację projektu gotowego, również trzeba czekać kilka tygodni lub miesięcy.
Jakie domy można budować bez pozwolenia?
Na podstawie zgłoszenia można wybudować wolno stojący budynek mieszkalny jednorodzinny, który nie generuje obszaru oddziaływania. Oznacza to, że nie może on w żaden negatywny sposób oddziaływać na działki sąsiednie i powodować ograniczenia w ich zagospodarowaniu. W praktyce tylko nieznaczna ilość domów jednorodzinnych spełnia te wymagania – są to przeważnie budynki posadowione na dużych działkach w znacznej odległości od granic sąsiednich działek budowlanych.
Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia budowy domu?
Jak już wspomniano – z wnioskiem dotyczącym zgłoszenia budowy domu trzeba złożyć dokumenty identyczne jak z tym dotyczącym pozwolenia na budowę. Jednak wymogi w tym zakresie również zostały zmienione i ograniczono ilość potrzebnych dokumentów.
Wraz z wnioskiem należy złożyć:
- projekt budowlany – 4 egzemplarze,
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Podsumowując – składając zamiast wniosku o pozwolenie na budowę wniosek zgłoszenia budowy domu będziesz nieznacznie krócej czekać na wydanie zgody przez organ. Jednak musisz zgromadzić takie same dokumenty, a także pamiętać o tym, że nie wszystkie budynki jednorodzinne można wybudować na podstawie tej procedury.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Bez kategorii26 listopada 2024Jak reklamować usługi budowlane?
- Przemysł20 listopada 2024Po czym poznać zużycie pompy hydraulicznej?
- Bezpieczeństwo12 listopada 2024Jak dobrze oświetlić stanowisko pracy w warsztacie?
- Dyskusje6 listopada 2024Jak naprawić pęknięty zderzak?
Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia? Tak, to możliwe