Co to jest kruszywo budowlane?

Co to jest kruszywo budowlane? Do czego służą kruszywa budowlane? Jakie rodzaje kruszyw budowlanych można znaleźć na rynku? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz poniżej. Zapraszamy do zapoznania się z tematem... Czytaj dalej

14 marca 2022
Artykuł z kategorii: Materiały budowlane, Przemysł, Sektor budowlany

Co to jest kruszywo budowlane? Do czego służą kruszywa budowlane? Jakie rodzaje kruszyw budowlanych można znaleźć na rynku? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz poniżej. Zapraszamy do zapoznania się z tematem już teraz!

  1. Czym są kruszywa budowlane?
  2. Jakie są rodzaje kruszyw budowlanych?
  3. Gdzie stosuje się kruszywo budowlane?

Kruszywa budowlane to materiały, które wykorzystuje się przede wszystkim w budownictwie. Między innymi stosuje się je jako składnik zaprawy, betonu czy do utwardzenia podłoża. Aktualnie na rynku znajdziesz wiele odmian kruszyw budowlanych, które różnią się między sobą parametrami i właściwościami. Jeśli interesują Cię szczegóły, zapraszamy do lektury.

Czym są kruszywa budowlane?

Standardowe kruszywa budowlane to nic innego, jak materiały sypkie, które mają pochodzenie mineralne, organiczne lub przemysłowe. Te ostatnie nazywa się z reguły kruszywami sztucznymi. Zwykle pozyskuje się je metodą kopalnianą, czasami w recyklingu, jednakże drugi sposób wymaga tego, aby je uszlachetnić i mechanicznie przetworzyć. 

Jakie kruszywo budowlane wybrać? Aby mieć pewność, że zdecydujesz się na optymalne rozwiązanie, musisz w pierwszej kolejności sprawdzić, jakie w ogóle rodzaje kruszyw budowlanych są dostępne na rynku. Polecamy również zwrócić się o pomoc do specjalisty. Dzięki temu na pewno kupisz odpowiednie kruszywa budowlane, które spełnią Twoje wymagania. 

Jakie są rodzaje kruszyw budowlanych?

Kruszywa budowlane dzieli się na kilka kategorii. Ze względu na ziarnistość materiału wyróżnia się kruszywa drobne, grube i o ciągłym uziarnieniu. Te pierwsze mają ziarenka, które nie są większe niż 4 milimetry, grube natomiast to rozwiązania większe niż 4 milimetry. Kruszywa o ciągłym uziarnieniu natomiast to rozwiązanie składające się z obu wcześniej wspomnianych rodzajów. Na rynku są jeszcze tak zwane kruszywa wypełniacze, czyli wariant, którego uziarnienie wynosi od 0 do 8 milimetrów. 

Budowlane kruszywa można podzielić także, biorąc pod uwagę ich gęstość objętościową. I tym samym mamy kruszywa lekkie, zwykłe oraz ciężkie. Warto również wiedzieć, że dostępne są kruszywa pochodzenia organicznego lub mineralnego. W organicznych wyróżnia się trociny, strużki, kruszony styropian, granulat styropianowy oraz wióry. 

Materiały tego rodzaju dzieli się także ze względu na metodę pozyskania. Tu wyróżnia się kruszywa naturalne oraz sztuczne. Kruszywa naturalne to rozwiązania pochodzenia mineralnego, które można dodatkowo uszlachetnić. Pozyskuje się je na przykład metodą odkrywkową w kopalni piasku lub żwiru oraz z dna jeziora czy rzeki. Sztuczne natomiast pozyskuje się poprzez – na przykład – termiczną modyfikację kruszywa odpadowego lub mineralnego. 

Gdzie stosuje się kruszywo budowlane?

Z reguły kruszyw budowlane wykorzystuje się w branży budowlanej. Jak już wspominaliśmy głównie do produkcji betonów, zapraw czy jako podkład pod drogową nawierzchnię. Oprócz tego znajdą zastosowanie do podwyższenia terenu, pod kostkę brukową czy do stworzenia tak zwanych warstw filtracyjnych. Kruszywa budowlane można wykorzystać także na drodze podczas zimy. Oczywiście do każdego zastosowania należy wybrać odpowiedni rodzaj kruszywa. W przypadku trudności z dobraniem surowców mineralnych, warto zwrócić uwagę na docelową grubość i ziarnistość kruszywa. W razie problemów firma doświadczona w produkcji zapraw doradzi najlepsze kruszywa sztuczne.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Co to jest kruszywo budowlane?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz