Czym wyczyścić okna po tynkowaniu?

Po zakończonym tynkowaniu swoich nowych okien przychodzi czas na porządki i tutaj własne pojawia się zagwozdka – czym usunąć resztki, jednocześnie nie uszkadzając w żaden sposób powierzchni okien? Warto zaznaczyć,... Czytaj dalej

1 grudnia 2020
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Remont domu, Wnętrza

Po zakończonym tynkowaniu swoich nowych okien przychodzi czas na porządki i tutaj własne pojawia się zagwozdka – czym usunąć resztki, jednocześnie nie uszkadzając w żaden sposób powierzchni okien? Warto zaznaczyć, że jeśli w masie, którą otynkowane zostały okna, znajdowało się wapno, to niezwłocznie powinieneś wytrzeć je suchą szmatką. W innym przypadku masa mocno zasycha poza szpachelką i mokrą ściereczką nic już za bardzo nie pomoże. Mycie okien po remoncie to nierzadko bardzo żmudne i czasochłonne zajęcie. Nawet podstawowe zanieczyszczenia mogą być trudne do zmycia, w momencie, w którym zaschną. Poniżej przedstawiamy szereg porad dotyczących mycia okien.

czym myć okna po tynkowaniu

Czym umyć okna po budowie?

Aby dobrze wyczyścić okna, często używa się ciepłej wody z octem. Przed rozpoczęciem prac przygotuj litr ciepłej wody i nalej do niej octu, zamocz ściereczkę w ciepłej wodzie, a następnie zacznij porządnie szorować strukturę ramy. Należy pamiętać, że czyszczenie szyb w ten sposób nie zawsze będzie wystarczające. Dobrze jest przed następnym tynkowaniem zabezpieczyć powierzchnię z użyciem przykładowo taśmy malarskiej oraz folii, co pozwoli Ci na dużą oszczędność czasu i pozbawi zbędnego wysiłku włożonego w szorowanie zaschniętych resztek po tynkowaniu. Czym wyczyścić okna po tynkowaniu?

Mycie okien po remoncie to bardzo żmudna i ciężka praca. Przy czyszczeniu okna po tynkowaniu w ruch idą mokre i suche ściereczki wraz z przeróżnymi płynami. Często używa się również pomocy przy pozbywaniu się brudu gumowej ściągaczki, to bardzo podobny sposób czyszczenia do mycia okien z użyciem zwykłej szmatki z mikrofibry. Co, jeśli zwykła woda i tradycyjne płyny do okien nie dają już rady? Wówczas nadchodzi konieczność sięgnięcia po znacznie silniejsze preparaty. Ważne, aby dobrać odpowiednie do konkretnego materiału, z jakiego wykonane są Twoje przeszklenia. Do plastikowych oraz aluminiowych trzeba pamiętać, że zastosowane przez Ciebie specyfiki nie mogą mieć innego PH jak naturalne. Próbując wyczyścić zabrudzenia kwaśnymi i zasadowymi środkami może uszkodzić okna po remoncie! Płyny z odczynem alkalicznym są przeznaczone stricte do drewnianych okien, lecz bez względu na materiał, z jakiego wykonane są Twoje przeszklenia, staraj unikać się nadmiernego szorowania, rób to ostrożnie i delikatnie, co okaże się skuteczniejszym i bezpieczniejszym sposobem doprowadzenia Twoich okien do czystości. Okna drewniane najlepiej będzie wyczyścić za pomocą wełny stalowej. Należy obchodzić się z nią delikatnie i uważać, aby przypadkiem nie porysować nią okien.

Czym zmyć tynk z okien?

Wszystkie zabrudzenia od cementu, tynku i zapraw mularskich często bywają ciężkie do usunięcia. Dlaczego? Przeważnie dane mieszaniny zawierają piasek bądź inne małe twarde kamyczki, mogące trwale uszkodzić Twoja szybę. Mycie okien wymaga odpowiedniego sposobu czyszczenia, cierpliwości i delikatności. Dobrze jest na początku namoczyć zaschnięcia ciepłą wodą i zebrać je szmatką z mikrofibry, dopiero gdy pozostałości po tynkowaniu nie chcą współpracować – czas sięgnąć po środki czystości służące specjalnie do mycia zapraw cementowych, tynku i zaschniętego betonu. Mycie okien nie należy do łatwych zajęć. Ramy okien po remoncie nierzadko są bardzo brudne i wymagają naprawdę porządnego szorowania. Dlatego, aby uniknąć tego żmudnego czyszczenia, koniecznie zabezpiecz swoje okna przed rozpoczęciem jakichkolwiek kolejnych prac remontowych.

Aby umyć okna drewniane lub okna aluminiowe bardzo często potrzebne nam będą specjalne środki, które nam w tym pomogą. Powyżej przedstawiliśmy szereg zależności, które występują pomiędzy różnymi materiałami i środkami czystości. Dzięki temu poradnikowi bez problemu zmyjesz zabrudzenia ze swojego okna po remoncie szybko i bezpiecznie. Czyszczenie okien wcale nie musi być bardzo trudne! Przekonaj się sam i umyj ramy swoich szyb specjalnymi środkami już teraz!

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Czym wyczyścić okna po tynkowaniu?

Oceń
Ocena 2.9/5 na podstawie 8 ocen

Dodaj komentarz