Czyste cięcie płytek ceramicznych

Tarcza do cięcia płytek musi mieć odpowiednią konstrukcję i precyzyjne wykonanie, aby umożliwiała czystą i dokładną obróbkę płytek ceramicznych. Tarcza do cięcia płytek z gładkim, pełnym obwodem tnącym W przypadku... Czytaj dalej

17 września 2021
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Łazienka, Sektor budowlany

Tarcza do cięcia płytek musi mieć odpowiednią konstrukcję i precyzyjne wykonanie, aby umożliwiała czystą i dokładną obróbkę płytek ceramicznych.

Tarcza do cięcia płytek z gładkim, pełnym obwodem tnącym

W przypadku większości dostępnych na rynku tarcz do cięcia płytek stosuje się pełny, gładki pierścień tnący i bardzo drobne ziarno diamentowe, które podczas obróbki nie powoduje wyszczerbień w szkliwie. Spoiwo segmentów wykorzystywane w takich narzędziach jest na ogół miękkie lub bardzo miękkie. Dlatego omawiany typ tarczy doskonale nadaje się do cięcia bardzo twardych płytek ceramicznych, klinkierowych i gresowych. Tarczę taką posiada w swojej ofercie kilku renomowanych producentów – między innymi firma Klingspor.

W niektórych tego typu tarczach diamentowych pierścień tnący ma bardzo wąskie nacięcia wykonane laserowo, które kompensują jego odkształcenia spowodowane wysoką temperaturą powstającą podczas obróbki i ułatwiają wykonywanie bardzo dokładnych cięć.

Wysokość pierścienia diamentowego stosowanego w tarczach, wynosi 7 mm. Ma on niewielką grubość wynoszącą 1,4 lub 1,6 mm (tarcze o średnicach 100, 115 i 125 mm), 1,6 mm (150 i 180 mm), 1,8 lub 1,9 mm (230 mm), 1,9 mm (200 i 250 mm) i 2 mm (300 i 350 mm) i dlatego znacznie obniża opory podczas cięcia. Opisywana tarcza do cięcia płytek wykonywana jest w technologii spiekania pierścienia na stalowym korpusie. Tarcze dostępne są w średnicach: 115, 125, 180, 200, 230, 250, 300 i 350 mm. Napędza się je szlifierkami kątowymi i elektrycznymi przecinarkami do glazury. Przeznaczone są zarówno do cięcia na sucho, jak i mokro. Zakres zastosowań tych tarcz to: płytki ceramiczne i gresowe, kafle, kamionka, porcelana itp.

Tarcza do cięcia płytek z ryflowanym pierścieniem tnącym

Osobnym rodzajem tarcz do cięcia płytek są tarcze wyposażone w niewielkiej grubości, pierścień tnący ryflowany bocznie odpowiednio dobranym wzorem. Takie ostrze umożliwia szybkie cięcie płytek przy zachowaniu dobrej jakości uzyskanych krawędzi. Boczne ryflowanie służy zarówno do zmniejszenia oporów cięcia, jak i powoduje zawirowanie powietrza, zwiększając w ten sposób efektywność chłodzenia tarczy.

Wysokość ryflowanego pierścienia, stosowanego w np. w tarczach do cięcia płytek, wynosi 10 mm. Ma on niewielką grubość wynoszącą 1,4 mm. Tarcze w niego wyposażone dostępne są w średnicach 100, 115 i 125 mm i przeznaczone do stosowania w szlifierkach kątowych.

Podobnie jak tarcze z gładkim segmentem pierścieniowym wykonano je w technologii spiekania. Tarczami z ryflowanym pierścieniem tnącym można ciąć zarówno na sucho, jak i mokro takie materiały okładzinowe, jak płytki gresowe i ceramiczne, porcelana, twarda kamionka itp.

Podstawowe warunki czystego cięcia płytek ceramicznych

Tarcza do cięcia płytek, której używa przeciętny glazurnik czy użytkownik, aby uzyskać czyste krawędzie w wyniku obróbki, powinna mieć zapewniony nisko wibracyjny napęd oraz delikatny, liniowy posuw podczas cięcia. W przypadku szlifierek kątowych tak precyzyjne wykonanie cięcia jest bardzo trudne i wymaga pewnej „ręki”.

Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie elektrycznych przecinarek do glazury. Umożliwiają one wykonywanie bardzo dokładnych cięć liniowych pod różnym kątem. Co ważne, można nimi ciąć na mokro, co jest bardzo korzystne dla użytkownika tarcz diamentowych, gdyż eliminuje szkodliwy dla zdrowia pył i zapewnia tym narzędziom najbardziej wydajne chłodzenie, które z kolei pozwala wykorzystać pełną ich żywotność oraz obniżyć koszty pracy.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Czyste cięcie płytek ceramicznych

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz