Dach dwuspadowy – czy to najlepsze rozwiązanie dla każdego domu? Poznaj jego wady i zalet

Dach dwuspadowy to chyba najczęściej spotykane pokrycie domów. Wynika to przede wszystkim z tego, że jest on bardzo łatwy w konstrukcji oraz stosunkowo tani. Można też powiedzieć, że jest to... Czytaj dalej

16 grudnia 2016
Artykuł z kategorii: Budowa domu

Dach dwuspadowy to chyba najczęściej spotykane pokrycie domów. Wynika to przede wszystkim z tego, że jest on bardzo łatwy w konstrukcji oraz stosunkowo tani. Można też powiedzieć, że jest to dość efektywne i ciekawe rozwiązanie. Ponadto jest bardzo funkcjonalny, gdyż na takim poddaszu można stworzyć efektowną przestrzeń użytkową.

dach dwuspadowy

Fot. Flickr.com CC 2.0 Nacho

Dach jest jednym z istotniejszych elementów konstrukcji budynku – jest jej zwieńczeniem. Dopiero gdy zostanie ukończony można mówić o stanie surowym zamkniętym. Jego koszt zależy od rodzaju użytych materiałów, a przede wszystkim od kształtu, a raczej od stopnia skomplikowania budowy. W założeniu im bardziej złożona konstrukcja tym wyższy koszt wynajmu fachowców. Właśnie dlatego wielu inwestorów stawia na dach dwuspadowy, który jest dość szybki i tani w wykonaniu.

Dach dwuspadowy – czyli jaki?

margines

Dach dwuspadowych najłatwiej rozróżnić spośród innych konstrukcji dachowych po tym, że składa się z dwóch prostokątnych połaci złączonych kalenicą. Ma on dość prostą konstrukcję, która spośród innych najlepiej chroni budynek. W związku z dość znacznych nachyleniem nie ma tak naprawdę miejsc w których zalega woda opadowa czy śnieg. Ponadto ma bardzo mało miejsc, w których mogą wystąpić nieszczelności.

Charakterystycznym elementem budynku, w przypadku dachów dwuspadowych są dwie ściany o trójkątnym kształcie. Im większy ich kąt nachylenia tym konstrukcja będzie bardziej płaska, a połacie większe. Zwykle taki dach w najwyższym punkcie ma wysokość około 1,90 m. Jednak wszystko zależy od przeznaczenia poddasza oraz planów stworzonych przez architekta.

Zalety dachu dwuspadowego

margines

  • ekonomiczność – prosta konstrukcja nie wymaga zużycia tak wielu materiałów budowlanych jak fantazyjny projekt. Do tego jest on dość szybki w budowie, więc koszt wynajęcia ekipy fachowców nie jest bardzo wysoki. Dodatkowo prosta konstrukcja sprawia, że istnieje minimalne ryzyko popełnienia błędów w trakcie budowy, a co za tym idzie powiększenia kosztów.
  • energooszczędność – w związku z tym, że dachy dwupołaciowe nie mają wielu załamań, a w porównaniu do kopertowych czy innych bardziej złożonych mają mniejszą powierzchnie łatwiej je dobrze zaizolować. Pozwala to na uniknięcie nadmiernej utraty ciepła, a co za tym idzie obniża rachunki za ogrzewanie.
    brak zalegających opadów – duży kąt nachylenia konstrukcji dachu sprawia, że nie zalegają na nim ani deszcz, ani śnieg. Dodatkowo dach nie ma załamań, co oznacza brak słabych punktów konstrukcyjnych, które mogą być podatne na ewentualne podciekanie.
  • dodatkowa przestrzeń na poddaszu – charakterystycznym elementem dachów dwuspadowych jest duża przestrzeń użytkowa bezpośrednio pod dachem.
    zapewnia dodatkowe miejsce – wysoka konstrukcja pozwala na stworzenie dodatkowego pokoju czy też przestrzeni użytkowej. Z powodzeniem jest to pożyteczne w przypadku domów o małej powierzchni.

Wady dachu dwuspadowego

margines

Jedyną wadu dachu dwupołaciowego jest to, że wymaga dodatkowych wzmocnień w przypadku gdy szerokość domu przekracza 12 metrów. Nie tylko powiększa to koszt całej konstrukcji, ale też ogranicza przestrzeń całego poddasza.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Dach dwuspadowy – czy to najlepsze rozwiązanie dla każdego domu? Poznaj jego wady i zalet

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz