Drzwi antywłamaniowe do domu – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Nie jest tajemnicą, że drzwi są wizytówką domu. Wybierając skrzydło zewnętrzne, kierujemy się zazwyczaj wyglądem, zapominając przy tym o funkcjonalności i korzyściach płynących z wyboru wysokiej jakości drzwi wejściowych. Nowy... Czytaj dalej

2 maja 2018
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Wnętrza

Nie jest tajemnicą, że drzwi są wizytówką domu. Wybierając skrzydło zewnętrzne, kierujemy się zazwyczaj wyglądem, zapominając przy tym o funkcjonalności i korzyściach płynących z wyboru wysokiej jakości drzwi wejściowych. Nowy dom w spokojnej okolicy, życzliwi sąsiedzi i optymistyczne plany na przyszłość – to, co najcenniejsze, zasługuje na ochronę. Aby ustrzec się przed niespodziewanym, warto zamontować drzwi antywłamaniowe.

Solidna konstrukcja, wielopunktowy zamek

Wybór drzwi antywłamaniowych do domu jest wielostopniowym procesem, który należałoby zacząć od wybrania dystrybutora, u którego skrzydło zostanie zakupione. Aby zagwarantować, że drzwi antywłamaniowe spełnią swoje zadanie, najlepiej zamówić je bezpośrednio od producenta lub zakupić w autoryzowanym punkcie. Zaznajomiony z produktem sprzedawca będzie w stanie podać dokładną specyfikację techniczną skrzydła, a także okazać certyfikaty potwierdzające jego klasę. Umożliwi to również zamówienie autoryzowanego montażu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nieprawidłowy montaż drzwi antywłamaniowych czyni je niewiele bardziej skutecznymi od zwykłego skrzydła zewnętrznego.

drzwi antywłamaniowe

Wbrew pozorom, drzwi antywłamaniowe różnią się od wzmacnianych nie tylko zamkiem. Oczywiście, nawet grube skrzydło wykonane z litego tytanu (jak kosztowne by nie było) nie może zostać nazwane antywłamaniowym, jeśli nie zostanie w nim zamontowany podwójny zamek atestowany klasy C. Mimo to, elementem decydującym o przyznanej klasie odporności na włamanie jest zazwyczaj konstrukcja wewnętrzna. Drzwi antywłamaniowe do domu powinny być wyposażone w pręty obrotowe i obustronnie obłożone sprężystą blachą stalową o grubości co najmniej 2 milimetrów. Zapewnia to ochronę przed próbami wyważenia, przewiercenia i wycięcia otworu w skrzydle.

Trwałość kosztem ciepła? Niekoniecznie!

Drzwi wejściowe są jednym z mostków termicznych domu. Biorąc pod uwagę rosnące ceny ogrzewania, właściwości termoizolacyjne skrzydła są jedną z ważniejszych cech, na które należy zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem. Montaż zabezpieczeń wymaganych do zaklasyfikowania drzwi antywłamaniowych jako klasa 3 lub 4 zajmuje jednak wiele przestrzeni, która w drzwiach wzmacnianych zostałaby wypełniona materiałem termoizolacyjnym. Istnieje jednak kilka rozwiązań, mniej lub bardziej kosztownych, dzięki którym dom może zostać odpowiednio zabezpieczony zarówno przed włamaniem, jak i przed utratą ciepła.

Rozwiązaniem najbardziej kosztownym, ale też zapewniającym najwyższy stopień bezpieczeństwa, jest zbudowanie zamkniętej przybudówki pełniącej funkcję ganku. Pozwala to na zamontowanie drzwi antywłamaniowych do domu po stronie zewnętrznej oraz wewnętrznych drzwi wzmacnianych. Drugie skrzydło po stronie wewnętrznej zapewni lepszą termoizolację, niż drzwi antywłamaniowe, ale pełni jeszcze jedną ważną funkcję – stanowi dodatkową warstwę ochronną, która skutecznie zniechęci każdego włamywacza.

Jeśli budowa przybudówki nie jest możliwa lub sprawia za wiele kłopotu, warto zainwestować w porządne drzwi antywłamaniowe o niskim współczynniku przenikania ciepła (U). Należy jednak pamiętać, że nawet najcieplejsze modele klasy 3 lub wyższej osiągają U bliskie 1,5 W/(m2·K). Jest to wartość przekraczająca wymagania dla domu ekologicznego (max 1,3 W/(m2·K)), ale aż nadto wystarczająca, by zaoszczędzić na rachunku za ogrzewanie.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Drzwi antywłamaniowe do domu – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz