Eternit na dachu – sprawdź, czy Twój dach nie jest nim pokryty

Eternit jest surowcem, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu był powszechnie używany do pokrywania dachów. Obecnie wiadomo już, że materiał ten stanowi zagrożenie dla mieszkańców budynku. Czym jest eternit i jak... Czytaj dalej

27 listopada 2023
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Materiały budowlane, Prawo budowlane

Eternit jest surowcem, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu był powszechnie używany do pokrywania dachów. Obecnie wiadomo już, że materiał ten stanowi zagrożenie dla mieszkańców budynku. Czym jest eternit i jak można go zutylizować?

Eternit – czym jest?

Eternit składa się głównie z cementu i włókien azbestowych. Materiał ten był powszechnie wykorzystywany jako pokrycie dachowe ze względu na swoją niską cenę i odporność na ogień. Stosowano go do produkcji płyt falistych, rur czy otulin. W późniejszym czasie przeprowadzono jednak badania, które dowiodły szkodliwości azbestu – wykazano, że ma on właściwości rakotwórcze. Z tego powodu eternit na dachu zaczął być powszechnie usuwany na rzecz innych – ekologicznych i bezpiecznych – pokryć.

Czy dach pokryty eternitem jest szkodliwy dla zdrowia?

Włókna azbestu zawarte w eternicie ulatniają się i wnikają do układu oddechowego osób przebywających w pobliżu. W wyniku tego zjawiska może dojść do duszności, a nawet rozwoju chorób nowotworowych. Największe zagrożenie pojawia się podczas demontażu pokryć eternitowych – dochodzi wtedy do wzmożonego pylenia.

Czy trzeba zlikwidować dach składający się z wyrobów zawierających azbest? Wyjaśniamy

Zgodnie z ustawą z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest został wprowadzony w życie formalny zakaz stosowania azbestu i wyrobów zawierających ten surowiec. W Polsce sukcesywnie usuwa się wytworzone z niego pokrycia dachowe, które obecnie znaleźć można na bardzo starych, często niezamieszkanych budynkach.

Ostateczny termin utylizacji eternitu – kiedy przypada?

Usuwanie azbestu jest elementem Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032. Jego celem jest pozbycie się i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest stosowanych do pokrywania dachów i nie tylko. Każdy właściciel budynku pokrytego tym surowcem, powinien przeprowadzić ocenę stanu i możliwości jego dalszego bezpiecznego użytkowania. Na tej podstawie można określić, jak pilne jest usunięcie pokrycia.

Konsekwencje niezastosowania się do tych przepisów wiążą się z karą grzywny, która może wynosić nawet 1000 zł.

Gdzie szukać pomocy z usuwaniem azbestu z dachu?

Podczas usuwania azbestu konieczne jest przestrzeganie wielu zasad bezpieczeństwa. Wymagane jest poinformowanie Nadzoru Budowlanego, Sanepidu oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Z tego powodu zadanie to należy powierzyć specjalistycznym firmom. Dysponują one nie tylko zabezpieczeniami, które pozwalają na pozbycie się szkodliwego surowca bez narażania pracowników i mieszkańców okolicznych posesji, ale również podpartą odpowiednimi szkoleniami wiedzą, jak poprawnie utylizować usunięty surowiec.

Koszt demontażu eternitu różni się w zależności od wielkości budynku. Zazwyczaj wynosi on około 40 zł za metr kwadratowy. Niekiedy firmy zajmujące się zdejmowaniem azbestu mogą przeprowadzić również montaż nowego pokrycia wybranego przez klienta.

Czym pokryć dach zamiast eternitu? Rekomendacje firmy Florian Centrum

Płyty azbestowe można zastąpić innymi materiałami. W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się blachodachówki modułowe (np. takie: https://floriancentrum.com.pl/kategoria-produktu/blachodachowki-modulowe/), które można znaleźć w ofercie Florian Centrum. Pozwalają one na uzyskanie efektu dachówki, jednak są znacznie łatwiejsze do ułożenia i tańsze.

Inną propozycją jest blacha trapezowa wykorzystywana do pokrywania dachów jedno- i wielospadowych. Produkty te są dostępne w wielu kolorach i wykończeniach, co pozwala na idealne dopasowanie do stylistyki budynku. Eksperci firmy Florian Centrum pomogą dobrać właściwy produkt do danego obiektu i potrzeb jego właściciela oraz wezmą pod uwagę zarówno wygląd nieruchomości, jak i budżet klienta.

Eternit na dach – podsumowanie

Szkodliwość eternitu jest potwierdzona wieloma badaniami, dlatego od lat podejmuje się działania, które mają za zadanie całkowicie usunąć go z budynków na terenie kraju. Obecnie na rynku znaleźć można wiele rodzajów pokryć, które sprawdzają się doskonale jako alternatywa dla azbestu. Należą do nich cieszące się rosnącą popularnością, lekkie blachodachówki , blachy trapezowe czy też dachówki ceramiczne. Materiały te są nie tylko estetyczne, lecz także w pełni bezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

Oceń ten artykuł

Eternit na dachu – sprawdź, czy Twój dach nie jest nim pokryty

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz