Ile kaw dziennie? Sprawdź, czy istnieje limit!

Miłośnicy małej czarnej zrozumieją, że kawa dobrze smakuje, ale za szybko się kończy. Zapewne nie raz zastanawiałeś się, czy kolejna filiżanka to już będzie za dużo? Czy istnieje jakaś granica,... Czytaj dalej

30 września 2021
Artykuł z kategorii: Dyskusje, Kuchnia

Miłośnicy małej czarnej zrozumieją, że kawa dobrze smakuje, ale za szybko się kończy. Zapewne nie raz zastanawiałeś się, czy kolejna filiżanka to już będzie za dużo? Czy istnieje jakaś granica, ile kaw można wypić w ciągu dnia? Z przyjemnością odpowiemy na te wszystkie pytania!

Kluczowa jest zawartość kofeiny w naszej kawie

Dużo pracujesz i w ciągu dnia potrzebujesz solidnej dawki energii, ale nie wiesz, na ile kaw możesz sobie pozwolić? W dużej mierze wszystko zależy od ilości kofeiny, jaka się w niej znajduje. Każdy rodzaj kawy ma inną zawartość tej substancji, dlatego na stronie internetowej profesjonalnego producenta kawy zawsze zajdziesz szczegółowy opis pochodzenia oraz specyfikacji. Możesz go szukać bezpośrednio przy produkcie lub w katalogu ofertowym.

Kupuj kawę z zaufanych źródeł i od rzetelnych firm, które opisują swoje produkty oraz dokładają wszelkich starań. Dzięki temu będziesz wiedział, jaki jest to dokładny rodzaj kupowanej przez Ciebie kawy i będziesz mógł sprawdzić, jaką ma przybliżoną zawartość kofeiny. Takie opisy pozwalają Ci też dobrać wyrazistość smaku i jego walory!

Zgodnie z takimi informacjami jesteśmy w stanie wyliczyć, ile filiżanek będzie stanowić odpowiednią ilość, do wypicia w ciągu całego dnia. Dorosły człowiek może wypić nawet do 400 mg kofeiny, co równa się czterem kubkom. Dzięki temu wiemy, że możemy wiele razy w ciągu dnia cieszyć się smakiem naszej ulubionej kawy i czerpać energię do pokonywanie wszelkich czyhających na nas wyzwań!

Kofeina – jej niesamowite właściwości

Oprócz oczywistej dawki energii i pobudzenia, to ta substancja oferuje o wiele więcej, niż myślisz! Po wypiciu aromatycznego kubka pojawia się przyjemna klarowność umysłu, gotowość do dalszej pracy, a wszelkie objawy zmęczenia znikają. Według badań kawa może wpływać nawet na poprawę logicznego myślenia i pamięci.

Kofeina jest bardzo szybko wchłaniana i jej działanie na naszą korę mózgową jest zauważalne po kilkunastu minutach. Kawa jest o wiele bardziej efektywna niż energetyki, ponieważ pożądany stan utrzymuje się nawet do 4 godzin. Najwyższe stężenie występuje po 40-60 minutach, co daje pełną gotowość do działania!

Kolejnym bardzo przyjemnym działaniem jest wydzielanie serotoniny w mózgu. Jest ona zaliczana do grupy hormonów szczęścia, które podnoszą nasz komfort i ogólne zadowolenie. Dzięki temu, że rozszerza także naczynia krwionośne, możemy o wiele lepiej dotlenić nasz organizm, zwłaszcza w trakcie pracy w zamkniętym pomieszczeniu.

Optymalna dawka kawy w ciągu dnia

Każdy człowiek ma indywidualną tolerancję kofeiny i tego ile może jej przyjąć. Wszystko zależy od naszego organizmu i ewentualnych dolegliwości, jakie posiadamy. Zgodnie z badaniami – trzy lub cztery kawy w ciągu dnia w zupełności mogą wystarczyć. Nie oznacza to, że trzeba się kurczowo trzymać tej liczby i ograniczać. Wszystko musimy robić w zgodzie z naszym organizmem, a kawa daje bardzo dużo korzyści, prócz walorów smakowych!

Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał wszelkie wątpliwości i pokazał smakoszom kawy, jakie są zalecane dawki kofeiny. Na zdrowie!

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Ile kaw dziennie? Sprawdź, czy istnieje limit!

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz