Jak eksploatować koparkę, aby służyła latami?

Niejeden właściciel koparki często zadaje sobie niełatwe pytanie o to, jak korzystać z tego pojazdu, tak aby służył nam jak najdłużej? Na szczęście, w tym przypadku nie jest prawdą potoczne... Czytaj dalej

1 grudnia 2020
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Przemysł, Sektor budowlany

Niejeden właściciel koparki często zadaje sobie niełatwe pytanie o to, jak korzystać z tego pojazdu, tak aby służył nam jak najdłużej? Na szczęście, w tym przypadku nie jest prawdą potoczne powiedzenie, że wszystko ma swój czas i trzeba zmieniać pojazd regularnie. Koparka może nam służyć latami, jednak pod warunkiem spełniania określonych zasad. 

Najczęstsze usterki koparek i jak ich uniknąć? Konserwacja koparek to nie wszystko!

Uszkodzeniom, do których dochodzi podczas eksploatacji koparek zdecydowanie najczęściej, ulega zwykle kilka podstawowych części czy zakresów działania danego pojazdu. Przeważnie są jest to mechanizm gąsienicowy, jednostka napędowa, układ chłodzenia lub awaria związana z elektryką urządzenia. Należy podkreślić, że aby uniknąć lub zminimalizować ryzyko wystąpienia tych uszkodzeń, warto regularnie doglądać wspomnianych części i mechanizmów.

Duże znaczenie ma tutaj również ostrożna praca i doświadczenie operatorów pojazdów. Pamiętajmy, że konserwacja koparek to nie wszystko. Liczy się także to, gdzie takiej konserwacji dokonujemy. Zawsze warto wziąć pod uwagę sprawdzonych mechaników, z latami doświadczenia w danej branży, ponieważ niekompetentny warsztat nierzadko oznacza dla koparki pogorszenie jej stanu, zamiast jego polepszenia. 

Dlaczego odpowiednie przeszkolenie operatorów koparek jest ważne?

Niezwykle ważnym aspektem obsługi koparki jest rzetelne przeszkolenie osób, które nimi kierują. Z jednej strony ma to duże znaczenie ze względu na bezpieczeństwo całości prac wykonywanych na danym obszarze, a przede wszystkim bezpieczeństwo ludzi wykonujących tam swoje obowiązki czy znajdujących się w okolicy z różnych, innych przyczyn.
Z drugiej strony jest to istotne także ze względu na to, że odpowiednio przeszkoleni operatorzy koparek mają szeroką wiedzę, do której potem dochodzi też doświadczenie, co niezaprzeczalnie ma ogromny wpływ na jakość kompleksowej eksploatacji urządzenia. Należy zauważyć, że dobrze przeszkolony kierowca koparki, to taki, który traktuje dany pojazd zgodnie z najwyższymi standardami oraz zasadami BHP i jednocześnie w jak najmniejszym stopniu naraża go na szybkie zużycie. Takie profesjonalne, racjonalne i optymalne podejście do operowania koparką traktowane jest jako profilaktyka wszelkich awarii. 

Dlaczego warto wynająć koparkę w wypożyczalni?

Zakup koparki to dosyć spory wydatek. Na szczęście istnieje świetna opcja wypożyczenia koparki w wypożyczalni. Można na ten temat poczytać w Internecie, między innymi na następującej stronie: https://www.bm-rent.pl/pl/warszawa/nasza-flota/koparki/detailinfo. Wypożyczenie takiego pojazdu ma swoje niepodważalne zalety. Po pierwsze, jest zdecydowanie tańsze niż kupno, zatem możemy zaoszczędzić niemałą sumę pieniędzy.
Po drugie, w przypadku wypożyczania odchodzi problem przechowywania pojazdu oraz jego konserwacji. W związku z tym, jeśli ktoś potrzebuje koparki do określonych celów i raczej jednorazowych, niedługich prac, najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie jej wypożyczenie, a niekoniecznie kupno. 

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak eksploatować koparkę, aby służyła latami?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 2 ocen

Dodaj komentarz