Jak tapetować – tapeta winylowa!

Zastanawiasz się nad położeniem tapety winylowej i nie do końca wiesz, jak się za to zabrać? Przychodzimy z pomocą! Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego o tapetach winylowych, które swoją... Czytaj dalej

19 listopada 2021
Artykuł z kategorii: Pokój, Remont domu, Wnętrza

Zastanawiasz się nad położeniem tapety winylowej i nie do końca wiesz, jak się za to zabrać? Przychodzimy z pomocą! Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego o tapetach winylowych, które swoją funkcjonalnością i praktycznością zachwyciły wielu projektantów wnętrz. Dzięki szerokiej gamie wzorów oraz kolorów, z pewnością odnajdziesz idealną do urządzanego pomieszczenia.

Jak kłaść tapetę winylową?

Te wysokiej jakości i wytrzymałości produkty kładzie się zdecydowanie inaczej niż standardowe i klasyczne tapety. Są idealne dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z remontami, ponieważ przy jej kładzeniu nie trzeba się martwić o wszelkie zagniecenia lub uszkodzenia. Wzór jest odporny na wszelkie zarysowania, a wielowymiarowość i wielobarwność wprowadzi wyjątkowy klimat do pomieszczenia.

Przede wszystkim należy zakupić odpowiedni klej do tapet winylowych. Stawiaj na produkty renomowanych producentów, które gwarantują Ci dobre mocowanie do ściany. Jeśli masz gruntowanie i przygotowywanie ściany za sobą, to możesz przystąpić prosto do nakładania tapety. Po odpowiednim przygotowaniu kleju zgodnie z instrukcją, pokryj nim powierzchnię tapety. Modele winylowe mają to do siebie, że można je śmiało nakładać prosto z rolki.

Nie przesadzaj z ilością nakładanego kleju, ponieważ każda tapeta ma swój indywidualny poziom nasiąkliwości. Sprawdź ostrożnie, czy wystarczy cienka warstwa, czy do uzyskania dobrego mocowania należy nałożyć grubszą. Podczas układania wzoru zwróć uwagę na zaznaczony przez producenta kierunek. Wskaże Ci, jak należy kłaść, aby dopasować do siebie wszystkie elementy lub tłoczenia.

Co z pęcherzykami powietrza? Po nałożeniu użyj delikatnej szczotki lub wałka. Dzięki temu wyrównasz powierzchnię i wygładzisz wszystkie nierówności. Jeśli postawisz na szczotkę z szorstkim włosiem – możesz zrobić wgłębienia lub zarysowania na gładkiej tapecie. Gdy masz to opanowane, to wystarczy dokładać arkusze do siebie i dbać, aby nie było między nimi szerokich przerw. Unikaj nakładania krawędzi na drugą, ponieważ może w tych miejscach odchodzić tapeta lub się nawarstwić. Nie będzie to dobrze wyglądało. Stawiaj na precyzję i dokładność!

Czy tapetę winylową można malować?

Jeśli zakupiłeś tapetę czystą, która posiada jedynie niewielkie tłoczenia i masz zamiar ją pomalować na konkretny kolor – śmiało. Jednak polecamy kupować tapety w gotowych odcieniach. Dlaczego? Nie tylko oszczędzisz sobie czasu i pracy, ale także będziesz mieć pewność, że kolor zostanie z Tobą na długo oraz nie będzie płowieć.

Jesteś zdecydowany na malowanie? To zdecydowanie pierwszą warstwę powinna stanowić farba gruntująca, którą następnie możesz pomalować farbą nawierzchniową. Dzięki temu unikniesz odchodzenia farby i odpryskiwania. Przy braku informacji od producenta – zrób test przyczepności farby, który pokaże, czy zakupiona tapeta przyjmie farbę. Jeśli farba pozostanie na tapecie nawet po odklejeniu taśmy wspomagającej – to dobry znak!

Zachęcony do zmian i remontu? Nie dziwimy się! Sprawdź oferty tapet winylowych i wybierz odpowiednią do swojego domu. Jesteśmy pewni, że będziesz zachwycony ich praktycznością oraz prostotą w nakładaniu. Rolka tapety w dłoń i do dzieła!

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak tapetować – tapeta winylowa!

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz