Jak zabudować rury gazowe?

Zdecydowałeś się na mieszkanie w bloku? W takim razie na pewno wiesz, jak uciążliwym problemem mogą być nieestetyczne rury gazowe, ciągnące się przez pion budynku. Zarówno rury gazowe, jak i... Czytaj dalej

2 września 2021
Artykuł z kategorii: Materiały wykończeniowe, Remont domu

Zdecydowałeś się na mieszkanie w bloku? W takim razie na pewno wiesz, jak uciążliwym problemem mogą być nieestetyczne rury gazowe, ciągnące się przez pion budynku. Zarówno rury gazowe, jak i te od centralnego ogrzewania, potrafią skutecznie obniżyć estetykę naszego wymarzonego domu. Jak się z nimi uporać? Dowiedz się tego z naszego najnowszego artykułu!

Co powinieneś wiedzieć o zabudowie rur gazowych?

Zanim przystąpisz do zabudowy rur gazowych, powinieneś koniecznie wiedzieć, że robisz to na własne ryzyko. W przypadku domów jednorodzinnych to właściciel odpowiada za zgłoszenie kontroli szczelności instalacji gazowej. Inaczej natomiast wygląda sytuacja w przypadku mieszkań. Kontrola przeprowadzana jest w nich minimum raz w roku. W takiej sytuacji konieczne jest umożliwienie dokonania pomiaru w kilku punktach na wysokości rury.

Prawo budowlane określa bowiem, jak powinna wyglądać zabudowa rur gazowych. Jeżeli planujesz zabudować rury pod sufitem z użyciem płyt kartonowo-gipsowych, musisz pamiętać o zainstalowaniu kratek wentylacyjnych, które pozwolą na łatwe i wygodne dokonanie pomiaru. Co ważne, kratki powinny znajdować się przede wszystkim na łączeniach rur – to właśnie na nich zachodzi największe ryzyko powstania nieszczelności.

Jak łatwo zasłonić rury gazowe?

Kładzenie płyt kartonowo-gipsowych wiąże się z przeprowadzaniem inwazyjnych praz remontowych. To rozwiązanie nie za dobrze sprawdza się również w przypadku powstania awarii lub wykrycia nieszczelności w rurach. Konieczny jest wtedy demontaż płyt, który wiąże się z ponoszeniem przez domowników kolejnych strat i kosztów.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na estetyczne listwy maskujące, dedykowane do zasłonięcia rur. Te możesz łatwo zdemontować. Popularne są dzisiaj modele przyklejane do ściany za pomocą kleju montażowego. To mało inwazyjna metoda, która może stanowić jednocześnie elegancką ozdobę Twojego salonu, czy korytarza.

Na rynku znajdziesz dzisiaj szereg propozycji o eleganckim wykończeniu, które z powodzeniem mogą pełnić funkcję listew ozdobnych! Co ważne, maskownice od uznanych producentów wykonywane są z tworzywa, które możesz swobodnie pokryć farbą. Dzięki temu będą doskonale komponować się zresztą aranżacji pod względem kolorystycznym.

Jakie listwy maskujące wybrać?

Wybierając listwy maskujące do rur gazowych, warto postawić na modele dedykowane do tego typu przeznaczenia. Powinny być one z materiału odpornego na wodę, czy pleśń. Do tego wysokiej jakości modele nie odkształcają się na skutek wieloletniej ekspozycji, ani nie puchną przy kontakcie z wodą.

Dobra listwa maskująca posiada w opisie dokładne wytyczne producenta, jaki rodzaj farby sprawdzi się w jej przypadku najlepiej. Przykładem może być farba lateksowa lub akrylowa. Dzięki dobrym doborze farby możesz mieć pewność, że całość będzie prezentować się estetycznie przez lata, bez powstawania odprysków, czy odbarwień.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł nieco przybliżył Ci metody maskowania rur gazowych. Powodzenia!

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak zabudować rury gazowe?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz