Jakie moskitiery wybrać?

Ramkowe, rolowane, plisowane i przesuwne moskitiery sprawdzają się, jako zabezpieczenie przed atakiem natrętnych latających owadów. Najlepszym terminem na ich instalację jest początek wiosny, lecz każdy dzień, w którym podejmiemy decyzję... Czytaj dalej

18 października 2022
Artykuł z kategorii: Pokój, Wnętrza

Ramkowe, rolowane, plisowane i przesuwne moskitiery sprawdzają się, jako zabezpieczenie przed atakiem natrętnych latających owadów. Najlepszym terminem na ich instalację jest początek wiosny, lecz każdy dzień, w którym podejmiemy decyzję o ich zakupie, będzie odpowiedni.

Tym bardziej, gdy mieszkamy w towarzystwie przyrody, w jej otoczeniu, gdy hodujemy w przydomowych ogrodach kwiaty i rośliny, które wabią tam tych nieproszonych gości. I gdy mamy świadomość, że niektóre z tych stworzeń wykonują przydatną pracę dla przyrody i rolnictwa, tak niekoniecznie musimy cieszyć się z ich obecności w pomieszczeniach mieszkalnych naszego domowego gniazdka.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Uniemożliwienie im wtargnięcia w nasze cztery kąty jest najlepszym sposobem na zapewnienie sobie spokoju we wieczór, który spędzimy na telewizyjnej rozrywce czy w każdy inny sposób.

Rodzaje, montaż i eksploatacja moskitier

Na rynku znajdziemy kilka podstawowych rodzajów moskitier. Jedne montowane są na okna inne mogą przydać się na drzwiach tarasowych. Ich wykonanie z aluminiowej ramy i siatki stworzonej z włókna szklanego pozwala na wykorzystanie ich nie tylko w jednym sezonie. Zarówno montaż, jak i demontaż nie powinny nikomu sprawić trudności. Wystarczy minimum umiejętności, by dokonać tego samodzielnie.

Moskitiery plisowane, przesuwne, otwierane i rolowane zainstalujemy na ramie naszych drzwi. Ramkowe i rolowane na ramach okiennych. Nic nie stoi nam na przeszkodzie, by eksploatować je całorocznie, tym bardziej że dobrej konstrukcji moskitiera nie ogranicza widoczności i jest ledwo zauważalna z wnętrza pomieszczenia. Dzięki zastosowaniu dobrej jakości materiału do ich wyrobu wytrzymają zarówno deszcze, jak i zimowe zaśnieżenie. Jeżeli nie przeszkadzają nam w zwykłym codziennym użytkowaniu okien i drzwi to ich sezonowy demontaż zależeć będzie wyłącznie od naszej zachcianki.

Kiedy zainstalować moskitiery?

Każdy z nas zna to uczucie, kiedy po ciężkim i wyczerpującym dniu pracy pragnie złapać nieco snu, a nad uchem bzyczy mu natrętny komar. Latające owady potrafią dać się we znaki. Muchy latają nad stołem podczas posiłku, pszczoły i osy stanowią zagrożenie użądleniem, a komary natrętnie i z pasją uprzykrzają nam wieczory spędzane przy otwartym oknie. Czy to z lekturą, czy z filmem, po długim dniu letnich upałów mamy przecież ochotę na złapanie świeżego, chłodnego, nocnego powietrza. Niektórzy także nie wyobrażają sobie snu bez uchylenia okna i zapewnienia sobie jakościowej wentylacji pomieszczenia.

W każdym z tych przypadków towarzystwo latających natrętów jest niechętnie widziane. Moskitiery na oknach i drzwiach pomogą nam zabezpieczyć się przed ich atakiem w każdym sezonie wiosenno-letnim a także i wczesną jesienią. Ponadto, dzięki moskitierom uniemożliwimy im założenie gniazda w obrębie naszego domu. Zdarza się to dość rzadko, lecz może przysporzyć wiele kłopotów.

Ochronimy także nasze pociechy przed ugryzieniem czy ukąszeniem. Pozbędziemy się codziennego rytuału smarowania miejsc po ukąszeniach komarów.

Moskitiera jest przydatnym narzędziem w walce z latającymi owadami. I choć nie pozbędziemy się tych natrętów podczas wiosennych spacerów i rowerowej przejażdżki, to możemy przynajmniej nie wpuścić ich do naszego własnego gniazdka. Podniesiemy także tym sposobem komfort życia, zadowolenie z każdego posiłku i jakość wieczornego wypoczynku przy zapewnionej prawidłowej wentylacji. Koszt ich zakupu nie jest horrendalnie wysoki, a montażu spokojnie możemy dokonać samodzielnie. Dobrze jest więc zastanowić się nad tego typu inwestycją, gdy natrętne owady uprzykrzają nam każdy wiosenny dzień i letni wieczór.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jakie moskitiery wybrać?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 2 ocen

Dodaj komentarz