Kim jest generalny wykonawca budowlany?

Sprawna i efektywna współpraca wielu ekip i osób to podstawa bezproblemowej realizacji budowy dowolnego obiektu. To właśnie za taki efekt odpowiada generalny wykonawca! Zastanawiasz się kim jest generalny wykonawca budowlany... Czytaj dalej

21 czerwca 2021
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Projekt domu

Sprawna i efektywna współpraca wielu ekip i osób to podstawa bezproblemowej realizacji budowy dowolnego obiektu. To właśnie za taki efekt odpowiada generalny wykonawca! Zastanawiasz się kim jest generalny wykonawca budowlany oraz jakie są jego obowiązki? Jesteś ciekawy, dlaczego właściwy wybór generalnego wykonawcy jest tak ważny? Zapraszamy do lektury!

Generalny wykonawca budowlany – kim jest?

Generalny wykonawca budowlany to przedsiębiorstwo, którego zadaniem jest profesjonalna realizacja zlecenia. Inwestor zleca wykonanie inwestycji, a generalny wykonawca ma ją gruntownie i całościowo doprowadzić do końca. Należy pamiętać, że generalny wykonawca budowlany jest odpowiedzialny za dosłownie każdy z etapów prac, które odbywać się będą na danej inwestycji – od przygotowania projektu, przez produkcję konstrukcji stalowych, aż po prace wykończeniowe. Założenia generalnego wykonawstwa inwestycji obejmują także montaż elementów stalowych, elewacji czy pokrycia dachu. Do najważniejszych zalet wyboru generalnego wykonawcy budowlanego należy fakt, że inwestor już przed rozpoczęciem prac świadomy jest całościowej ceny, która określana jest na podstawie przygotowanych kosztorysów. Często takie przedsiębiorstwo ma także na uwadze optymalizację kosztów, co jest szczególnym walorem dla zlecającego.

Obowiązki generalnego wykonawcy

Do najważniejszych obowiązków generalnego wykonawcy budowlanego należą:

  • uregulowanie koniecznych formalności, bez których nie jest możliwe rozpoczęcie budowy;
  • przygotowanie kosztorysu oraz określenie terminu wykonania kompleksowych prac;
  • przedstawienie warunków finansowania;
  • sporządzenie harmonogramu dostaw, zaproponowanie konkretnych materiałów oraz ich późniejszy zakup;
  • zabezpieczenie we własnym zakresie lub wypożyczenie sprawnych maszyn budowlanych i pozostałego sprzętu;
  • szczegółowe określenie standardów bezpieczeństwa;
  • zaproponowanie zharmonizowanego projektu;
  • zlecenie prac właściwym ekipom własnym lub podwykonawczym oraz negocjowanie cen ich usług;
  • kompleksowe zabezpieczenie terenu, na którym będą odbywały się prace budowlane;
  • wykonanie projektu.

Jednym z podstawowych obowiązków generalnego wykonawcy budowlanego jest także oddanie obiektu do użytku, czyli zdanie danej inwestycji inwestorowi. Często rolą przedsiębiorstwa oferującego generalne wykonawstwo jest także uporządkowanie terenu budowy, czy późniejsze przeszkolenie inwestora i/lub administratora danej inwestycji w zakresie jej obsługi” – mówi Paweł Trukowski, specjalista w firmie Promus, sprawdzonego producenta konstrukcji stalowych, który oferuje także kompleksową realizację inwestycji budowlanych – od projektu po generalne wykonawstwo.

Wybór generalnego wykonawcy – dlaczego jest tak ważny?

„Inwestor podpisuje z generalnym wykonawcą budowlanym umowę o realizację prac budowlanych i montażowych. Co więcej, oferujemy naszym klientom pełne wsparcie merytoryczne i techniczne, gwarantując zadowolenie nawet najbardziej wymagającym inwestorom” – dodaje. Doświadczone i sprawdzone przedsiębiorstwo, jak firma Promus, to gwarancja szybkiej i skutecznej realizacji zlecenia. Wybierając właściwego generalnego wykonawcę budowlanego masz pewność, że odbiór inwestycji będzie czystą formalnością, a w trakcie fachowego wykonywania prac budowlanych będą wykorzystane tylko i wyłącznie te materiały, które zawarte zostały w umowie, a nie ich tańsze odpowiedniki, czy bardziej zawodne, niezgodne z fachem techniki.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Kim jest generalny wykonawca budowlany?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz