Krajowy rynek nieruchomości w 2018 roku – trendy i perspektywy
Rok 2017 był bardzo dobry dla polskiego rynku nieruchomości – w ciągu tych dwunastu miesięcy sprzedano aż o 17 procent mieszkań więcej, niż w rekordowym roku 2016. Według ekspertów sytuacja... Czytaj dalej
Rok 2017 był bardzo dobry dla polskiego rynku nieruchomości – w ciągu tych dwunastu miesięcy sprzedano aż o 17 procent mieszkań więcej, niż w rekordowym roku 2016. Według ekspertów sytuacja się zmieni, a wpływ na to będzie miało kilka czynników, jak np. program „Mieszkanie Plus” czy wysokość stóp procentowych. Czego możemy spodziewać się w nadchodzącym czasie?
Czy stopy procentowe wzrosną?
Wysokość stóp procentowych znacząco wpływa na rynek nieruchomości – ich niski poziom sprawiał, że łatwiej było o kredyt, a ponadto mała opłacalność lokat bankowych zachęcała do poszukiwania innych form inwestycji kapitału. Zakup nieruchomości z myślą o najmie nierzadko traktowany więc był jako bardziej opłacalna alternatywa. Czy ta sytuacja zmieni się w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy? Wzrost stóp procentowych prognozowany jest już od pewnego czasu, jednak Rada Polityki Pieniężnej przewiduje utrzymanie ich na tym samym poziomie aż do końca roku 2018. Wielu analityków mimo to twierdzi, że mogą one wzrosnąć nieco wcześniej, a więc w drugim półroczu. Najprawdopodobniej podwyżka nie będzie jednak na tyle znacząca, aby zachwiać rynkiem sprzedaży nieruchomości w Polsce.
Nowy program rządowy
Funkcjonujący od 2014 roku program „Mieszkanie dla Młodych” wspierał zakup nieruchomości przez ludzi młodych finansujących ten cel za pomocą kredytu hipotecznego. W styczniu rozdysponowano ostatnią pulę pieniędzy przeznaczoną na ten rok, a tym samym program został zakończony. Cieszył się on dużym zainteresowaniem, co wpłynęło również na zwiększenie liczby nowych inwestycji budowanych przez deweloperów. Eksperci przewidują, że w związku z zakończeniem programu można spodziewać się mniejszego popytu na tańsze mieszkania powstające na obrzeżach miast – to właśnie tego typu nieruchomości na sprzedaż wpisywały się w warunki skorzystania z dofinansowania. Nowy program rządowy to „Mieszkanie Plus”. Jego celem będzie wsparcie budownictwa pod wynajem przy niższych stawkach czynszu, niż te rynkowe. Może on wpłynąć na obniżenie kosztów najmu, przez co mieszkania na wynajem w dłuższej perspektywie czasu mają szansę stać się bardziej dostępne. Ta sytuacja oznacza dla inwestorów niższe zyski. Z drugiej zaś strony osoby kupujące nieruchomości zarabiają nie tylko na czynszu, ale też na różnicy w cenie transakcji. Na tę ostatnią ma wpływ kilka czynników, stąd też rozsądny wybór mieszkania na sprzedaż ciągle będzie korzystną inwestycją. Dobrym rozwiązaniem może też okazać się skorzystanie z fachowej pomocy w poszukiwaniu kupców.
Podsumowanie
W roku 2018 nie ma co liczyć na sprzedanie rekordowej liczby mieszkań. Trzeba jednak pamiętać, że w Polsce zapotrzebowanie na lokale mieszkalne nie maleje, a zainteresowanie kupnem mieszkań będzie się utrzymywało nawet przy niewielkim wzroście stóp procentowych. Rynek nieruchomości w Polsce z dużym prawdopodobieństwem nieco wyhamuje w ciągu najbliższego roku, jednak nawet zakończenie programu „Mieszkanie dla Młodych” nie doprowadzi do jego załamania.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Budowa domu9 września 2024Czym ogrzać domek letniskowy?
- Budowa domu6 września 2024Czym usunąć zielony nalot na elewacji?
- Budowa domu4 września 2024Deskowanie dachu czy warto?
- Dyskusje3 września 2024Czym usunąć biały nalot na fudze?
Krajowy rynek nieruchomości w 2018 roku – trendy i perspektywy