Kredyt hipoteczny – ile wynosi prowizja za kredyt hipoteczny?
Większość banków podczas udzielania kredytu pobiera prowizję. Instytucje bankowe wysokość tego typu opłaty określają w procentach i wymagają jej również wtedy, kiedy decydujemy się na kredyt hipoteczny. W określonych przypadkach... Czytaj dalej
Większość banków podczas udzielania kredytu pobiera prowizję. Instytucje bankowe wysokość tego typu opłaty określają w procentach i wymagają jej również wtedy, kiedy decydujemy się na kredyt hipoteczny.
W określonych przypadkach istnieje szansa na obniżenie wartości pobieranej prowizji, jeśli wzięcie kredytu połączymy z wybraniem dodatkowych produktów bankowych. Ile wynosi prowizja za kredyt hipoteczny w poszczególnych ofertach? Sprawdź na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne !
Na co można otrzymać kredyt hipoteczny?
Jednym z najczęściej wybieranych produktów bankowych jest kredyt hipoteczny. Jest to zobowiązanie celowe, które zaciągamy zazwyczaj w celu budowy lub zakupienia domu, czy też nabycia mieszkania na własność. W przypadku tego zobowiązania konieczne jest przedstawienie m.in. planu szczegółowo określającego, na co dokładnie przeznaczymy otrzymane środki. Choć jesteśmy zobowiązani do udostępnienia planu zagospodarowania otrzymanych środków, możemy być pewni, że prowizja od kredytu hipotecznego będzie mniejsza niż w przypadku pożyczki gotówkowej.
Kredyt hipoteczny – czym jest prowizja za udzielenie kredytu?
Prowizja za udzielenie kredytu bankowego to jednorazowa opłata, którą bank dolicza do całości zaciągniętego zobowiązania. Obliczana jest ona od przydzielonej kwoty. Z racji tego, że kredyty hipoteczne z zasady są bardzo wysokie, wysokość procentowa prowizji jest stosunkowo niska. Obliczenie tego, ile wynosi prowizja od kredytu hipotecznego, jest niezwykle proste. Przykładowo: jeśli zdecydowaliśmy się na kredyt na 200 tys. złotych, a prowizja wynosi 2%, do całkowitej spłaty kredytu doliczone zostaną 4 tys. złotych, pobierane jako jednorazowa opłata lub wliczona do miesięcznych rat.
Rodzaje prowizji bankowej przy kredycie hipotecznym
Choć podstawową prowizją bankową jest pojedyncza opłata za udzielenie kredytu, faktycznie istnieje kilka rodzajów prowizji, które są równie istotne w przypadku kredytu hipotecznego. Są to:
- Prowizja za udzielenie kredytu – jest to opłata odejmowana od udzielonego kredytu bądź doliczana do rat i wchodząca w całkowitą kwotę do spłaty kredytu.
- Prowizja od wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego – nieraz może się zdarzyć tak, że pomimo rozłożenia spłaty zobowiązania na 15 lat, jesteśmy w stanie w pełni spłacić go już kilka lat wcześniej. W takiej sytuacji kredytodawca może naliczyć prowizję, która będzie miała zrekompensować mu część utraconych odsetek, które otrzymałby, gdyby kredyt nie został wcześniej spłacon Jeśli prowizja ta uwzględniona jest w umowie kredytowej, wynosi ona zazwyczaj od 1 do 5 procent kwoty spłacanego kapitału.
- Prowizja za rozpatrzenie wniosku kredytowego – jest ona pobierana niezwykle rzadko, ale jeśli jest wymagana, uiszczana jest przez klienta tuż przed przyznaniem decyzji kredytowej.
Ile może wynosić prowizja od kredytu hipotecznego?
Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, powinniśmy pamiętać o tym, że wysokość prowizji uzależniona jest od wielu czynników. To, ile wynosi prowizja od kredytu hipotecznego, zależy między innymi od dodatkowych opłat, wysokości marży kredytowej, oprocentowania kredytu, a także tego, czy zdecydujemy się na dodatkowe produkty danej instytucji bankowej. W wielu przypadkach banki mogą zrezygnować z prowizji na kredyt hipoteczny, jeśli kredytobiorca zdecyduje się również np. na otwarcie konta. Na wysokość prowizji znaczący wpływ ma również oprocentowanie kredytu. Jeśli bank zmniejszy tę wartość, nieraz spotkać się możemy z sytuacją, że zwiększeniu ulega prowizja.
Maksymalna prowizja kredytu hipotecznego – ile może wynieść?
Zazwyczaj możemy spotkać się z prowizją oscylującą od 0 do 3 procent. Przy porównywaniu ofert bankowych należy zwracać uwagę na oprocentowanie, które nieraz wzrasta przy ofertach, które nie pobierają prowizji. Obecne oferty kredytów hipotecznych nie przekraczają 3%. Przed skorzystaniem z ofert bankowych z prowizją 0% warto zapoznać się z np. wysokością pozostałych kosztów kredytu. Dzięki temu przekonamy się, czy obowiązywać nas będzie prowizja od wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Opłata ta naliczana jest w sposób proporcjonalny i odnosi się wyłącznie do okresu od dnia faktycznej spłaty zobowiązania do dnia, który w umowie kredytowej został określony jako ostateczny dzień spłaty.
Kredyt hipoteczny – dlaczego wartko skorzystać z kalkulatora prowizji?
Jeśli nie wiemy, który bank oferuje najkorzystniejsze warunki, koniecznie powinniśmy sięgnąć po przygotowane przez specjalistów narzędzie porównujące oferty wielu instytucji bankowych. Kalkulator, o którym mowa, umożliwia nam wybranie wysokości kredytu i czasu spłaty, a następnie na podstawie tych danych przedstawia nam najkorzystniejsze oferty na rynku. Co więcej, przy każdej instytucji bankowej wyszczególnione są informacje dotyczące oprocentowania, wysokości prowizji oraz dodatkowych opłat, które dany bank uwzględnia przy udzieleniu kredytu. W ten sposób bezproblemowo jesteśmy w stanie określić, gdzie powinniśmy zdecydować się na umowę kredytową.
Źródło fotografii: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Budowa domu27 września 2024Czym zastąpić kit do okien?
- Łazienka27 września 2024Baterie natryskowe termostatyczne Delabie – komfort na niespotykanym poziomie
- Dyskusje25 września 2024Czym uszczelnić brodzik zamiast silikonu?
- Budowa domu23 września 2024Czym pokryć dach najtaniej?
Kredyt hipoteczny – ile wynosi prowizja za kredyt hipoteczny?