Najem krótkoterminowy coraz popularniejszy. Wiemy, z jakiego powodu

Krótkoterminowy wynajem mieszkań zdobył na przestrzeni ostatnich lat bardzo dużą popularność i nie ma się czemu dziwić, dlatego że jest to znakomita alternatywa przede wszystkim dla hoteli, a także hosteli... Czytaj dalej

11 września 2017
Artykuł z kategorii: Sektor budowlany

Krótkoterminowy wynajem mieszkań zdobył na przestrzeni ostatnich lat bardzo dużą popularność i nie ma się czemu dziwić, dlatego że jest to znakomita alternatywa przede wszystkim dla hoteli, a także hosteli i innych miejsc umożliwiających zakwaterowanie podczas podróży po świecie, a w tym do Polski.

zamek klucze

Fotografia pixbay na licencji CC

To właśnie turystyka, a w szczególności turyści przyczynili się do dynamicznego rozwoju najmu krótkoterminowego i dziś atrakcyjne z turystycznego punktu widzenia miasta Polski jak np. Warszawa, Kraków, Zakopane, Wrocław, Poznań, Łódź czy Trójmiasto oraz ich okolice mogą pochwalić się pokaźną bazą apartamentów oraz mieszkań oferowanych na rynku najmu krótkoterminowego, które można w bardzo łatwy sposób znaleźć na takich portalach jak Wimdu.pl, Airbnb.pl, ShortStayPoland.pl bądź Booking.com. Ten fakt bardzo cieszy, ponieważ jest on korzystny dla turystów, którzy poszukują komfortowego mieszkania i pełnej swobody, której próżno szukać w ciasnych hotelowych pokojach, ale jest to też powód do zadowolenia dla właścicieli mieszkań.

Czy wynajem krótkoterminowy się opłaca?

zarządzanie najmemWynajem krótkoterminowy w Polsce funkcjonuje stosunkowo od niedawna, ale trzeba przyznać, że właściciele nieruchomości dostrzegli, że jest to bardzo ciekawa opcja najmu i zdecydowanie są otwarci na wynajem właśnie według tego modelu. Kwestia opłacalności najmu krótkoterminowego jest zróżnicowana, ponieważ cieszy się on największym powodzeniem, a tym samym przynosi największe zyski w miejscach atrakcyjnych turystycznie głównie w sezonie wakacyjnym. Ponadto trzeba podkreślić, że właściciel nieruchomości musi zadbać o swoją ofertę najmu krótkoterminowego tj. zapewnić odpowiedni standard, wyposażenie mieszkania oraz liczyć się z takimi kwestiami jak ubezpieczenie nieruchomości, dostosowanie jej do wymagań wspomnianego modelu wynajmu oraz utrzymanie porządku i ewentualne naprawy.

Niemniej, najem krótkoterminowy apartamentów oraz mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach jest bardzo opłacalny i może stanowić dla właścicieli pewno rodzaju wakacyjną alternatywę, podczas gdy skończy się rok akademicki i studenci rozjadą się do domów.

Co jest lepsze wynajem długoterminowy czy krótkoterminowy?

Jedna i druga opcja wynajmu posiada swoje zalety, ale co oczywiste nakłada na właściciela mieszkania pewne obowiązki, ponieważ przygotowanie atrakcyjnej oferty w obu przypadkach wymaga zaangażowania. Odpowiedź na postawione powyżej pytanie nie jest łatwa, dlatego że w dużej mierze zależy od oczekiwań właściciela nieruchomości oraz tego czy mieszkanie ma potencjał, jeśli chodzi o najem krótkoterminowy co najczęściej jest związane z jego lokalizacją. Ponadto wynajem długoterminowy pozwala na większą kontrolę nad nieruchomością, rozsądny dobór najemcy oraz stały dochód, podczas gdy najem krótkoterminowy pozwala czerpać zyski przede wszystkim sezonowo.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Najem krótkoterminowy coraz popularniejszy. Wiemy, z jakiego powodu

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz