Najwyższe budynki na świecie

Z danych zebranych przez Lion’s Bank wynika, że łączna wysokość dziesięciu najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce wynosi 1264 metry. Większość z nich została zbudowana w ostatniej dekadzie, to wśród nich... Czytaj dalej

16 września 2020
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Dyskusje, Nieruchomości, Przemysł, Sektor budowlany

Z danych zebranych przez Lion’s Bank wynika, że łączna wysokość dziesięciu najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce wynosi 1264 metry. Większość z nich została zbudowana w ostatniej dekadzie, to wśród nich są też takie wzniesione w latach 70-tych i 80-tych. Fakt, że tylko trzy z nich mają więcej niż dziesięć lat, sugeruje, że ten segment rynku rozwija się dynamicznie.

Najwyższe budynki w Europie

Gdyby zsumować wysokość dziesięciu najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce to wynosi prawie 1,264 kilometra, natomiast łącznie posiadają 354 piętra. Rekordzista posiada 212 metrów, a najniższy z tej dziesiątki ma 80 metrów. Jednak do skali światowej nam daleko najwyższy budynek pełniący także funkcję mieszkalną ma 828 metrów a suma pierwszej światowej dziesiątki wynosi łącznie 5431 metrów wysokości. Jak widać, jest ponad czterokrotnie lepszy wynik niż rodzimy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że większość wieżowców z pierwszej setki na świecie znajduje się w krajach arabskich, azjatyckich albo Ameryce. Natomiast europejskie drapacze chmur są znacznie niższe świadczy o tym fakt, że tylko jeden budynek na liście 100 najwyższych znajduje się na „Starym Kontynencie”. Jest to Shard London Bridge, nazywany też „The Shard”, czyli „odłamek” i ma wysokość 309,6 metrów. Jest to najwyższy budynek w Europie od 2012 roku ponieważ wtedy zakończono jego budowę.

Najwyższe budynki w Polsce

Najwyższym drapaczem chmur jest wrocławski Sky Tower, którego wysokość to 212 metrów. W nim także znajduje się najwyżej położony apartament bo 205 metrów nad ziemią. Drugie miejsce na liście najwyższych budynków należy do stołecznej Złotej 44, zwanej również „żaglem Libeskinda”, ma on z wysokością 192 metry. Ma on zostać oddany do użytkowania dopiero w przyszłym roku. Trzeci najwyższy budynek w kraju również znajduje się w Warszawie i jest to „Cosmopolitan”, usytuowany przy ul. Twardej 2/4. Ma on 160 metrów i posiada 252 apartamenty usytuowane na 44 piętrach. Poza podium znalazł się wybudowane przy gdyńskim nabrzeżu Sea Towers.

Z masztem antenowym jego wysokość wynosi 141,6 metrów, w środku znajduje się 265 lokali mieszkalnych, a najwyższym 38 piętrze jest piękny taras widokowy. Budynki które znalazły się w pierwszej dziesiątce a mają więcej niż 10 lat to to katowickie „Gwiazdy” i „Kukurydze”. Wybudowane w tych kompleksach w latach 70-tych i 80-tych budynki mają ponad 80 metrów wysokości.

Dane na temat wysokości budynków w powyższym materialne zostały zaczerpnięte z ogólnodostępnych źródeł. Mogą się one różnić w niektórych wypadkach w zależności od źródła.

Fotografia zgodnie z obowiązującą licencją CC by Martin Laine

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Najwyższe budynki na świecie

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz