Różne posadzki w pomieszczeniach. Jak utrzymać je na jednym poziomie?
Przyjemny jest wybór posadzki do nowego domu, szczególnie jeśli w każdym pomieszczeniu będzie znajdować się jej inny rodzaj. Chcesz jednak, by każda z nich utrzymywała się na tym samym poziomie?... Czytaj dalej
Przyjemny jest wybór posadzki do nowego domu, szczególnie jeśli w każdym pomieszczeniu będzie znajdować się jej inny rodzaj. Chcesz jednak, by każda z nich utrzymywała się na tym samym poziomie? To nie takie łatwe, ale wiemy jak temu zaradzić.
Salon chcesz wyłożyć grubymi, kamiennymi płytami, a w kuchni rozłożyć wyłącznie urocze linoleum? Do tego dochodzą panele i podłogowe ogrzewanie? Sprawa robi się coraz bardziej trudna. Warto o to zagadnienie zadbać już w momencie wykończenia stanu surowego, ale wiemy jak to wygląda. Jasne, najprościej byłoby postawić na ten sam rodzaj posadzki w każdym wnętrzu, ale szczerze wątpię, byś się na to zdecydował, dlatego od razu przejdziemy do wyjścia numer dwa.
Jakie są różnice w grubości posadzki?
Mimo wszystko grubości większości rodzajów posadzek są zbliżone. Te wartości nie są tak ogromne, jak mogłoby się wydawać i osiągają średnio 0,8-2 cm. To właśnie w tym poziomie mieszczą się panele, posadzki ceramiczne i kamienne.
Grubość ma się podobnie w przypadku kleju koniecznego do zamontowania posadzki, ten waha się od 0,2 do 1 cm. Oczywiście zdarzają się typy, w których wartość rzędu 2,5 cm lub 4 cm nie jest dziwna – na myśli mam tutaj deski, parkiet lub kamienne płyty. Wtedy różnica powierzchni sięga nawet 2 cm.
Co z podłogą ogrzewaną i nieogrzewaną?
To oczywiste, podłoga wyposażona w układy ogrzewania wymaga grubszego podkładu od tej posadzki, która jest ich pozbawiona. Jej wysokość najczęściej nie schodzi poniżej 4 cm, dlatego na połączenie podłogi ogrzewanej i nieogrzewanej istnieje tylko jedno wyjście – zapewnienie tej nieogrzewanej pogrubienia, aby nie powstał żaden uskok.
Podłoga na poddaszu – jak ją połączyć?
Podłoga na poddaszu ma to do siebie, że najczęściej oparta jest na legarach i tym samym bardzo gruba. To duży problem w momencie, w którym zechcesz wyłożyć na podłodze coś nowego, na przykład w łazience, gdzie najlepiej sprawdzi się sztywny i stabilny podkład. Rozwiązanie, które się nasuwa jako pierwsze – dołożyć do posadzki o mniejszej grubości, by dorównała drugie. Nie ma mowy!
Pamiętaj, że poddasze, podobnie jak piwnica, wymaga zupełnie innego ciężaru i działa według innej konstrukcji. Kładąc na węższą posadzkę coś hiper ciężkiego nie pewno nie zrobisz kroku ku dobremu. Jak sobie z tym poradzić? Postawić na materiał gruby, ale lekki, zdolny po prostu wypełnić daną przestrzeń, nie ją obciążyć. Po to istnieje suchy podkład wykonany z płyt jastrychowych.
Konieczna jest dylatacja
Co to takiego? Nic innego niż szczeliny ułatwiające pracę stykających się podłóg niezależnie od siebie. Co ważne, powinny być zawarte w każdym rodzaju posadzki i przechodzić przez nią. Dobrze jest pomyśleć o dylatacji już w momencie umiejscawiania podkładu. Jak to zrobić? Do tego służą głównie listwy podłogowe, bardzo często wykonane z metalu i sztucznego tworzywa.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
Wnętrza4 grudnia 2023Choinka sztuczna czy prawdziwa?
Budowa domu28 listopada 2023Jaki projekt domu wybrać?
Wnętrza22 listopada 2023Jaka grubość podkładu pod panele?
Instalacje20 listopada 2023Jak zamontować czujnik zalania wodą?
Różne posadzki w pomieszczeniach. Jak utrzymać je na jednym poziomie?